Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema retea electrica


Postări Recomandate

GPT:

Standardele specifice pentru rezistența de împământare pot varia în funcție de țară și de reglementările locale. Totuși, există documente și standarde internaționale care oferă orientări clare în acest sens. Iată câteva exemple:

Pentru descărcări atmosferice

IEC 62305-3: Protection against lightning - Part 3: Physical damage to structures and life hazard

Acest standard recomandă ca rezistența de împământare pentru sistemele de protecție împotriva trăsnetului să fie cât mai mică posibil, în mod ideal sub 10 ohmi, dar în practică o valoare de 1 ohm este adesea citată ca fiind foarte bună.

Pentru instalațiile electrice rezidențiale

IEC 60364-5-54: Electrical installations of buildings - Part 5-54: Selection and erection of electrical equipment - Earthing arrangements and protective conductors

Acest standard sugerează că rezistența de împământare ar trebui să fie suficient de mică pentru a asigura funcționarea corectă a protecției prin întrerupere automată a alimentării. În multe cazuri, o valoare de până la 4 ohmi este considerată acceptabilă pentru instalațiile rezidențiale.

Documente naționale

De asemenea, unele țări au propriile lor standarde care specifică valori diferite:

Normativul I7-2011 pentru proiectarea și executarea instalațiilor electrice de joasă tensiune (România)

Acest normativ poate specifica valori concrete pentru diferite tipuri de împământare în funcție de aplicație și condițiile locale.

NFPA 780: Standard for the Installation of Lightning Protection Systems (Statele Unite)

Recomandă o rezistență de împământare de maxim 10 ohmi pentru protecția împotriva trăsnetului, dar menționează că valori mai mici sunt de dorit.

Concluzie

Nu există un consens universal care să stipuleze exact 1 ohm pentru descărcări atmosferice și 4 ohmi pentru instalațiile electrice rezidențiale în toate reglementările, însă valorile menționate sunt în conformitate cu bunele practici și standardele internaționale recunoscute.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

2 hours ago, dumitrumy said:

GPT:

Acest roboțel a început să pună ordine în dezordine.
Ani de zile au fost scriitori pe forumuri care, din două-trei vorbe aruncate filosofic,  păreau că dețin adevărul absolut.
Sau că sunt rude cu cunoașterea absolută.
Le-a cam "murit guvernul".
 

Link spre comentariu

Mie formularea asta nu mi se pare ok: 

Acest standard recomandă ca rezistența de împământare pentru sistemele de protecție împotriva trăsnetului să fie cât mai mică posibil, în mod ideal sub 10 ohmi, dar în practică o valoare de 1 ohm este adesea citată ca fiind foarte bună.

Logic trebuie sa fie: în mod ideal sub 1 ohm, dar în practică o valoare de 1o ohmi este adesea citată ca fiind foarte bună.

Am reuntat sa citesc mai departe ...

Editat de merck
Link spre comentariu
La 21.06.2024 la 16:56, dumitrumy a spus:

 

Pentru instalațiile electrice rezidențiale

IEC 60364-5-54: Electrical installations of buildings - Part 5-54: Selection and erection of electrical equipment - Earthing arrangements and protective conductors

Acest standard sugerează că rezistența de împământare ar trebui să fie suficient de mică pentru a asigura funcționarea corectă a protecției prin întrerupere automată a alimentării. În multe cazuri, o valoare de până la 4 ohmi este considerată acceptabilă pentru instalațiile rezidențiale.

 

Adica sa sara siguranta in caz ca este pusa o faza la pamantare, in cazul in care siguranta de bransament are 32A, 4 ohm e ok trec 57 A deci sare, nu ca la vecinu unde un Dorel a pus faza la pamantare cu un horsurub bagat din regleta prin cutia de plastic in tabla de sub ea legata la priza de pamant facuta de vecin nemasurata de nimeni.

Am luat cleste de curent si am incercat toate firele care le-a vazut cu ochii,  am gasit ,,Buba,, 20 A prin firul PE pamantatea respectiva avea 12 ohm.

 

Evident la o statie de asfalt care ia 320A pe faza  cu siguranta principala de 500A pamantarea trebuie sa aibe sub 0.4 ohm.

 

Apropo de RPL si  gradul de degradare al acesteia, am avut ocazia sa vad la o linie de 20 kv cu ocazia lucrarilor la drum. platbande corodate intrupte, mai mult decat asta lucatorii la drum aprope ca au desfiintat-o cu totul, le-au scos si aruncat la fier vechi, linia nu are conductor de nul, daca trazneste intr-un stalp Dumnezeu cu mila.

 

La reteaua jt noua deja au inceput sa dispara patch-urile de legatura intre platbande si conductorul de nul.

Editat de ionut120v
Link spre comentariu

Sa revenim. M-am lasat de obtinut despagubiri, DEER nu da nici o explicatie tehnica, nici macar la chestia cu ATR-ul dubios. M-a anuntat ca daca nu-mi convine, sa-i dau in judecata. Pentru 5000 de lei nu cred ca merita pierderea de timp.

Asa ca pun si eu intrebari tehnice:

Instalatia mea este de tipul Sistem TN-S, trifazat cu 5 conductoare, cu conductorul de protecție (PE) separat de conductorul neutru (N) .

Ce se intampla daca conectez bara de PE cu bara de N?

Priza avea acum cativa ani 3,8 ohm. Daca se mai intampla o intrerupere de nul pe retea, care ar fi rezultatul?

Link spre comentariu

Poate că ar fi bine dacă mai întâi ați măsura din nou rezistența prizei de pământ și diferența de potențial dintre PE și N la ore diferite și cu diferite încărcări de consum ale rețelei electrice din locuință. Conductorul de împământare de la tabloul locuinței și până la piesa de separație (sau bara de echipotențializare) ce secțiune are?

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări