Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema retea electrica


Postări Recomandate

1 oră în urmă, draku a spus:

 

Dar, ca sa fie totul frumos, acesta cere ca aparatele defecte sa fie duse la un reparator autorizat care sa elibereze factura pentru reparatie sau opinie ca nu se poate repara. 

Toate documentele sa contina tipul, modelul si seria aparatelor... :)

Adica tot pagubitul trebuie sa piarda timpul si sa faca alte cheltuieli...

 

Și asta tot din cauza unora cu idei de afacere pe tema asta. Are un junghi de frigider, reclama ca din cauza alimentarii s-a bulit, și vrea altul nou. E neplăcut pt adevărații pagubiti, dar cred ca e doar o măsură de prevedere pt ei. 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Asa  a fost totdeauna, nu-i nimic nou inventat la procedura asta.

Posibil sa mai aiba ceva abonament in care daca il aveai face o firma agreata de ei constatarea la tine acasa.

Stiu ca am primit oferta din asta si cu depanare defecte, etc.

Link spre comentariu
Acum 13 ore, yo9hrb a spus:

Marea firma a curului se caca pe ea pentru 5000 de lei.

Marea firma se caca pe ea pentru 10 lei sau cat o fi o clemă și angajatii repară cu ce au  la îndemână. Credeți ca au matisat conductoarele alea doar așa de plăcere? 5000 de lei este o blasfemie în toată regula. Bine măcar ca ați avut documente cu care ați demonstrat ca a fost nul slăbit. Alții în aceeași situație au rămas cu paguba pentru ca echipa de intervenție nu le a dat niciun document la rezolvarea incidentului….

Link spre comentariu

Am auzit ca anumite cuvinte sunt filtrate de gogu, algorimii nu stiu de conotatii, poate ar trebui sa filtreze si ei cu AI sa fie un pic mai destepti ca birocratia romaneasca.

 

Cat despre, aparatele electrice, personal le iau asa cum sunt, daca se ard norocul lor, altele, nu umblu dupa garantii si nici nu cer garantii extinse, de regula au mers de multe ori dublu periodei de garantie.

Editat de ionut120v
Link spre comentariu
Acum 6 ore, doru3160 a spus:

Și asta tot din cauza unora cu idei de afacere pe tema asta. Are un junghi de frigider, reclama ca din cauza alimentarii s-a bulit, și vrea altul nou. E neplăcut pt adevărații pagubiti, dar cred ca e doar o măsură de prevedere pt ei. 

 

Reprezentantul firmei de distributie a energiei electrice vine si face verificarea si evaluarea aparetelor defecte. 

Nu ar trebui sa fie suficient procesul verbal pe care il face acesta la fata locului?

Ce vina are clientul caruia i s-a defectat junghiul de frigider din cauza avariei de pe retea sau prostiei angajatilor care au lucrat?

Eu le-am transmis sa trimita ei om caruia sa-i dau aparatele defecte sa umble cu ele pe la reparat, ca eu nu am timp si chef sa fac asta...

Evident ca nu ma astept sa vre-un raspuns pozitiv...

 

On-topic:

Trebuie sa ma gandesc la un sistem de protectie...

Un releu de protectie gen Digitop.....dar nu imi place sa am un contactor "cald" tot timpul....

Niste DPST-uri si diferentiale pe fiecare faza... trebuie rearmare manuala si daca nu esti acasa.... 

Nu stiu cum se comporta genul acesta https://www.ihunt.ro/smart-meter-leakage-circuit-breaker-4P-32A?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw0ruyBhDuARIsANSZ3woGwFcC3U4-Fo69A9wfQ-WgWmb_GHbXJADVQOBWZ3eGIVdV7B42MY8aAlL8EALw_wcB   de "siguranta", dar tot are un contactor pe undeva...

 

 

Link spre comentariu

La lipsa nul este suficient un diferential de 300mA, decupleaza ala urgent.

La supravoltaje...DPST-urile sint cam praschie, varistorii protejeaza bine dupa diferential insa la tensiune mai mari.

Pentru rermare exista recolsere, reaclansoare, ceva de genul asta:

https://www.se.com/ro/ro/product/A9C70134/ara-releu-de-reanclansare-automata-pentru-ic60-3p4p-4-prog/

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Acum 12 ore, modoran a spus:

4 ohmi cea normala, 10 ohmi cea folosita exclusiv pentru paratrăsnet și 1 ohm daca este combinata.

Regret că vă contrazic d-le @modoran!

Priza pt. paratrăznet trebuie să aibă maxim 1 ohm!

Marea majoritate a prizelor de pământ folosite în mod curent trebuie să aibă maxim 4 ohmi ( corect cum ați zis mai sus!)

Prizele de pământ amplasate de-a lungul unei rețele electrice de joasă tensiune (de obicei din 2 în 2 stâlpi și la stâlpi de colț) trebuie să aibă maxim 10 ohmi....

Eu nu știu despre varianta combinată (paratrăznet + instalație de utilizare)....din câte știu eu priza pt. paratrăznet este unică, doar pt. paratrăznet....poate s-au modificat normativele între timp....

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări