Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema retea electrica


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Aoleu, aoleu...!

 Deocamdată nu cred că o să aveți probleme, dar nu este sigur pentru cât timp.

 Puteau măcar "să-i dea" matisat așa cum "trebuie". S-au zgârcit la o clemă de legătură... Clema pe care au pus-o este pe nul, sau pe fază? Nulul are "miez" de oțel și este folosit pentru susținere/întindere.

 Eu cred că aș merge cu poza la autoritățile competente.

 O lucrare neserioasă și incorectă.

Link spre comentariu

Lucrarea nu se poate face sub tensiune, daca e retea privata o scoateti de sub tensiune, o legati in scurt si la pamant intr-un loc vizibil de unde lucrati,  exista cleme de derivatie pentru cablurile torsadate care au niste dinti care trec prin izolatie.

 

Se poate face si matisat, dar e munca de chienz batrin, trebuie dezizolat in locuri diferite, matisat si izolat cu banda pentru exterior rezistenta la UV si ploaie.

 

Daca este trecere de la aluminiu la cupru ,o faceti intr-o cutie care o fixati pe stalp.

clema.jpeg

Editat de ionut120v
Link spre comentariu

Reparatia nu are nici o clema, este vorba de firele alea rasucite cu un patent. Clema din poza este pe o faza.

Pe de alta parte, am conceput un raspuns la raspunsul lor. Daca sunteti amabili, va rog sa-mi dati un sfat. Eu nu sunt de meserie.

Va multumesc cat se poate de anticipat. Muulte beri (virtuale) vor curge....

 

raspuns catre DEER.docx

Link spre comentariu

La casa de vacanta a venit nenea electricianul gata matolit, s-a urcat pe scara de lemn fixata pe conductori totul sub tensiune si a invirtit de citeva ori cu patentul droadele pe linia aeriana, din aia neizolata, eu cam pleostit ma uitam cum se clatina pe scara dar s-a terminat cu bine si de peste 20 de ani asa merge.

Pacat ca n-am aparatul cu zoom la mine sa va delectez cu infsurarea cu mustati facuta de meserias dar fiind mesteru baut tine si azi!

🤣

 

P.S. nu i-am dat nimic, asa a venit si seful de centru m-a atentionat sa-l duc inapoi da` n-am reusit, mai ca a sarit din masina la birt, m-am dus singur la centru, mi-am cerut scuze si seful a zis:

-mno, ce sa fac? am incerat, ati incercat, asta e, bine ca merge instalatia si e intreg, mai are vreo 2-3 luni si e la pensie.

 

Link spre comentariu
Acum 24 minute, yo9hrb a spus:

Reparatia nu are nici o clema, este vorba de firele alea rasucite cu un patent. Clema din poza este pe o faza.

Pe de alta parte, am conceput un raspuns la raspunsul lor. Daca sunteti amabili, va rog sa-mi dati un sfat. Eu nu sunt de meserie.

Va multumesc cat se poate de anticipat. Muulte beri (virtuale) vor curge....

 

raspuns catre DEER.docx 179.62 kB · 2 descărcări

Cred ca ar trebui sa faceti o sesizare catre ANPC si sa depuneti acest document si daca aveti si raspunsul lor "oficial" scris o copie si eventual in sesizare ce bunuri au fost afectate, cu stima mult spor in rezolvarea probelemei.

Link spre comentariu

Atit timp cit aveti dovada de netagaduit ca firul N dintr-o rerea trifazica s-a intrerupt nu mai e nimic de spus.

Totdeauna va scapa cel mai mare consumator si vor pocni cei de putere mai mica.

Am avut N cazuri de acest gen si in general scapa clima si pocneau redresorii.

Trebuie trimisa spre ANRE reclamatia impreuna cu raspunsul lor si CC spre OD.

 

 

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Istoria este asa:

am facut sesizare catre ANPC

ANPC a transmis sesizarea catre ANRE

ANRE a transmis sesizarea catre DEER

DEER a venit cu raspunsul de pe pagina anterioara

Eu voi transmite documentul de mai sus catre DEER, in copie ANRE si ANPC.

De dat in judecata nu o sa-i dau, n-am timp si bani de dat la avocati. Sper sa se rezolve asa.

Oricum, chestia cu ATR destul de fals ar trebui sa cantareasca destul de greu.

Intrebarea este: pare de bun simt documentul meu? Nefiind de specialitate, de doua zile citesc I7-2009, PE106, NTE-007/08/00 si SR234.

Link spre comentariu

Cinstit, e prea lung.

Esenta este lipsa nulului intr-o instalatie trifzata care alimenteaza consumatori distribuiti monofazati.

Nu vad ce se tot invirt in jurul cozii, e ceva absolut normal ce s-a intimplat, asa se intimpla totdeauna scapa consumatorul cel mai mare, restul pusca.

 

Procedura de urmat era:

1. reclamatie la furnizor, PPC sau cine e

2. furnizorul trimite la OD care da raspunsul.

3 in baza raspunsului negativ se poate reclama apoi la ANPC cu CC la furnizor si OD, sau la ANRE, fiind persoana fizica ANPC va apara interesul.

 

Acuma in mod normal la ce ati aviut dumneavoastre ANRE trebia sa intervina si sa oblige OD la plata.

 

P.S. chiar daca dumneavoastra aveati 2,5kW putere aprobata nulul nu trebuia sa se intrerupa, trebuie sa sara siguranta! in caz de supraincarcare.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

ANRE n-a dat nici un raspuns, pana acum. Si mie mi se pare normal faptul ca daca s-a in trerupt nulul pe retea sa nu fiu eu de vina. Dar DEER este de alta parere. O tot da cu ATR-ul (fals, din punctul meu de vedere), fara sa dea o explicatie tehnica. Oricum voi da maine replica, cu toti in CC. Chiar daca-i lung, sa aiba ce rumega. De la inceput am semnalat ca s-a intrerupt nulul inainte de BMP, dar vad ca se evita cu gratie o explicatie tehnica. Marea firma a curului se caca pe ea pentru 5000 de lei.

 

Link spre comentariu

Si mie mi-a venit raspunsul de la Hidroelectrica in care scrie ca operatorul de distributie a aprobat cererea de despagubire...

Dar, ca sa fie totul frumos, acesta cere ca aparatele defecte sa fie duse la un reparator autorizat care sa elibereze factura pentru reparatie sau opinie ca nu se poate repara. 

Toate documentele sa contina tipul, modelul si seria aparatelor... :)

Adica tot pagubitul trebuie sa piarda timpul si sa faca alte cheltuieli...

 

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări