Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema retea electrica


Postări Recomandate

Mi-au venit toate componentele, chiar m-am apucat de asamblat. Nu iese el prea aspectuos, in poza este ceea ce am obtinut pana acum. Noroc ca are capac.

Intrebare: spre descarcatoare este suficient conductor de 2.5mm? Bunul simt tehnic imi spune ca da. Dar, nefiind de meserie, intreb  si eu.

P.S. Toate firele montate pana acum sunt de 4mm.

tablou nou.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

In tablourile noastre totul era facut cu 6mmp cred ca din comoditate insa ca acel 2,5mm diametru este suficient deoarece este pus dupa diferential si magnetotermic care sar la curent de dezechilibru si supracurent iar priza de pamint are si ea rezistenta care limiteaza curentul.

Poate era mai simplu daca luati pieptene de conexiune, busbar 3+n si puneati diferentialul, descarcatorii si magnetotermicul pe o linie.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

 Îți doresc succes,da' până la urmă e o chestie tehnică,pe care ar trebui să o certifice un expert...

 La țară au pierdut pe linia mea nulul şi-au pocnit televizorul şi o minicombină.M-am trezit după o lună de la eveniment fără nicio şansă,findcă toți ceilalți afectați o lăsaseră baltă!Eu oricum abia atunci venisem pentru o zi,două.

Link spre comentariu

Chiar sunt curios ce veti rezolva la ANPC. Acum multi ani mi-au defectat (presupun ca in urma unei supratensiuni) niste electronice. Locuiesc la casa. Unor vecini le-au defectat/ars si aparatele frigorifice (placile electronice). S-a lasat cu reclamatii, plangeri. Am primit raspuns similar cu cel din pdf-ul de mai sus. 

Am abandonat si eu. Probabil trebuie sa ajungi in instanta, proces, cheltuieli si mai poti si pierde si te trezesti ca trebuie sa le platesti lor cheltuieli de judecata. 

Dar, nu vreau sa va descurajez. La dumneavoastra paguba a fost importanta. Trebuie recuperata.

Link spre comentariu
Acum 4 ore, norad a spus:

Probabil trebuie sa ajungi in instanta, proces, cheltuieli si mai poti si pierde si te trezesti ca trebuie sa le platesti lor cheltuieli de judecata. 

Pe asta se bizuie când dau astfel de răspunsuri nesimțite. Știu că legea la noi nu e pt oamenii cinstiți. Și dacă după 100 de răspunsuri mai rămân 2 care acționează în instanță, chiar dacă au câștig de cauză, pt ei tot nu e o pierdere, având în vedere că 98 au renunțat. 

Link spre comentariu

 doru3160.Mi-aduc aminte de o chestie simpatică.Unui coleg de serviciu i-a picat frigiderul şi măsoară tensiunea la priză.Să zic că a fost ceva pe lângă 250V,nu mai țin minte exact.Se duce ață la CEZ cu reclamaţie,sigur că va câştiga.Îl ascultă ăia şi pe urmă îl întreabă:"ați citit contractul"?Tot ei:" ia vedeți că e prins +/- ...% abatere".Ce să vezi,tensiunea măsurată la priză se încadra în toleranța din contract!!

 Iar ăştia cu răspunsurile date la sesizări sunt de-o nesimțire crasă!Fix cum ai spus se bazează pe faptul că nu se duce lumea cu proces la tribunal...

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Pana la urma ANPC a cerut punctul de vedere al ANRE, care, evident, a cerut punctul de vedere al DEER.

Pe care l-am primit.

Acum vad pentru prima data ATR (ma rog, nesemnat), document pe care eu nu il am. Din ce inteleg am aviz pentru ... 3kW (1kW iluminarea, 1.5kW consumatori), toate astea dintr-o retea trifazata care, in cofretul cu contoarul (deci in chestia aia sigilata) este protejata de o siguranta tetrapolara de ... 40AGhete Viorica PL S 76630-R-20609.pdfGhete Viorica PL S 76630-R-20609 - a1.pdfGhete Viorica PL S 76630-R-20609 - a2.pdf

Link spre comentariu

Un pic off-topic dar povestesc cazul meu cu reteaua electrica.

Pe 22 mai am experimentat o supratensiune pe retea...

Eram langa cuptorul cu microunde care era deschis - tocmai il folosisem - si a inceput sa fileze becul...

Initial am crezut ca isi da sfarsitul, cuptorul fiind cam vechi si ma asteptam la asta..

Apoi au inceput sa pocneasca diverse chestii prin casa si mi-am dat seama ca e altceva.

Am oprit de la siguranta generala si am apucat sa masor 270V pe fiecare faza (am trifazic).

Dupa vreo jumatate de ora am vorbit cu vecinul de la strada principala, la gardul caruia sunt instalate BMP-urile, la capatul drumului de servitute (reteaua catre noi este subterana).

Vecinul a zis ca a fost o echipa la lucru si ca si el a vazut 270V pe stabilizatorul centralei...

Eu am scapat relativ "usor", avand ca victime cuptorul cu microunde, un mic expresor de cafea, o sursa de calculator, o sursa de laptop, vreo cateva surse tip incarcator de telefon, siguranta de la sistemul de alarma si, ciudat, pierderea memoriei permanente a parametrilor unei statiei de dedurizare (i-am putut reprograma)...

Alt vecin a avut pagube mai mari, 2-3 televizoare, centrala termica, frigider, etc...

Am facut reclamatie la Hidroelectrica, dupa 2 zile au raspuns ca s-a trimis cererea catre distribuitor.

Chiar ieri a venit reprezentantul Retele electrice Muntenia sa vada aparatele defecte.

A zis ca, dupa ce a fost la vecini, i se pare cam mica suma solicitata (am estimat la 1500 lei lucrurile defecte). Pana la urma s-a rezolva in bine, pentru mine, cu estimarea....

Explicatia lui a fost ca echipa care a venit la reclamatia unui vecin de pe strada ca nu are curent,  a gasit siguranta din BMP cazuta si a ridicat-o. Pe traseul subteran catre casa vecinului a existat un scurt masiv, din care cauza clema principala de nul de pe stalp, care deserveste toata reteaua de pe strada noastra (vreo 15 case deocamdata, e pom de craciun cu cleme pe stalp), a cedat si a iesit ce a iesit...

Interesant este ca la mine au fost aparate prajite pe toate cele 3 faze, iar vecinul cu paguba masiva este pe monofazic...

Acum astept sa ma caute PPC pentru a stabili detalii...

 

PS

Daca se considera ca am poluat topicul colegului, rog stergerea sau mutarea mesajului, dupa caz

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări