Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema retea electrica


Postări Recomandate

Nu am consumatori trifazici. In schimb s-a mai intamplat prin sat sa pice o singura faza. Un releu trifazic m-ar decupla de tot, pe cand la 3 monofazici as ramane cu doua faze. Iar in cazul cu lipsa nulului, pe fazele unde creste tensiunea, ar decupla. Cum suna?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 179
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Pentru lipsa nul este suficient un diferential trifazic, nu umblati dupa minuni, este simplu si fiabil.

Chiar stiu despre ce e vorba, am avut sute in instalatii si in afara de traznete nimic nu le-a omorit.

Daca puneti si niste SPD-uri dupa va protejeaza si de virfuri de tensiune.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Acum 9 ore, Ion_Bumbu a spus:

Pentru lipsa nul este suficient un diferential trifazic, nu umblati dupa minuni, este simplu si fiabil.

Chiar stiu despre ce e vorba, am avut sute in instalatii si in afara de traznete nimic nu le-a omorit.

Daca puneti si niste SPD-uri dupa va protejeaza si de virfuri de tensiune.

Adica asa ceva?

Siguranta diferentiala, trifazica, tetrapolara, SMTA9R41463, IID, 63A, 30mA, AC, (C), Schneider, smartsistem - eMAG.ro

 

P.S. Nu stiu de ce nu imi ia link.

Ma rog, 63 A e ceva urias. Siguranta de la contor e de 40A, deci cred ca ar fi OK ceva de 32A. 

Link spre comentariu

Diferential cu magnetotermic de 32A descarcatoare dupa el, din acelea la 255Vac va scapa de probleme, de acolo intrati in vechiul tablou.

 

P.S. diferentialul poate fi si de 63A fara probleme dar magnetotermicul ar fi bine sa fie de 32A.

Descarcatorii, SPD-urile puse dupa magnetotermic.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări