Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema retea electrica


Postări Recomandate

Acum 7 ore, rinaldoparaipan a spus:

Ati spus "Atentie deconecteaza toate fazele". Deci e ca si cum nu ar fi bine.

Da, releul din link detecteaza si lipsa nul, chiar daca nu scrie in fisa.Am montat vreo 10 pana acum (la instalatiile la care am pus fotovoltaice) si le-am testat.

"Nici nu cred ca exista exgipamente accesibile, in comert, care sa detecteze lipsa nului in retelele trifazate!"

Ba da exista

Deci:

*am spus ca deconecteaza toate fazele si asa face! care-i eroarea totala???

si da, pentru utilizatorii casnici monofazati, nu ajuta cu nimic intreruperea tuturor fazelor, din contra! eu chiar am desfintat acest releu, deoarece una fintre fazele de pe scara pica ceva mai des si ramineam pe intuneric aiurea, desi celelalte doua faze erau valide!

 

*nu scrie ca are protectie la intreruperea nulului, unde am gresit total??? ca nedocumentat o face, este aproape zero barat, nu ne bazam pe ceva neasumat de producator!

 

* sesizarea disparitiei nulului se face in mod adecvat in alt mod, mod care se pare ca nu este implementat la dispozitivul semnalat de dv. Chiar daca este produs de o firma cunoscuta, nu asa se face in mod serios.

 va las placerea sa descoperiti singur solutia corecta.

 

 deci am avut dreptate in doua cazuri si (sa-i zicem) 36% din al treilea! de unde totala eroare!?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 179
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 19 ore, yo9hrb a spus:

Dar daca sesizeaza supratensiune (chiar din lipsa nulului) si deconecteaza toate fazele, tot imi salveaza aparatura, nu? Ca pe mine de fapt asta ma intereseaza.

Daca nu aveti consumatori trifazati neprotejati in alt mod, luati in seama parerea unuia mai batrin si montati diferentiale si relee de supraveghere monofazate! e ceva mai scump, dar consider ca este solutia corecta! La noul apartament am pus doar diferentiale si sigurante automate clasa B, cum scrie la carte.

Link spre comentariu

Unu si mai batrin va recomanda doar diferential urmat de varistoare, descaractoare, SPD-uri si priza de pamint buna, sub 4 ohmi.

Avantajul este ca ai paralel pe linie varistorul care descarca virful de tensiune spre PE iar diferentialul il simte si decupleaza. Este versiunea utilizata pe larg in telefonia mobila si chiar ajuta.

 

P.S. diferentialul sare ca avionul la lipsa de nul pe trifazic.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Da, m-am interesat. Am 10 zile sa le transmit problema, inclusiv o estimare (mai trebuie sa vad maine daca mai merge automatizarea portii). Apoi le repar si le transmit facturile. In 60 de zile s-ar putea sa-mi dea banii. Cam asta e procedura. Sa speram ca functioneaza.

Link spre comentariu

Site EON:    

2. Cui aparține contorul de măsură?

Contorul este proprietatea Operatorului de Distribuție din zona locului tău de consum. Așadar, acesta răspunde de starea și funcționarea lui, de verificarea, înlocuirea și montajul acestuia, precum și de citirea indexului afișat, cel puțin o dată la 3 luni.

Prin urmare, e bine să știi și că intervenția persoanelor neautorizate asupra aparatelor de măsură a energiei electrice și gazelor naturale este absolut interzisă și ilegală. Legea energiei electrice şi a gazelor naturale prevede că orice intervenție care deteriorează, modifică sau blochează funcționarea echipamentului de măsurare a consumului se poate pedepsi prin amendă sau cu închisoarea de la 3 luni până la 2 ani.

 

Alt site:

Atunci când observi o defecțiune a contorului trebuie să contactezi furnizorul tău care, mai departe, va transmite operatorului de rețea (distribuitorul) solicitarea de verificare contor sau de înlocuire a acestuia, după caz. Echipa operatorului de distibuție va veni să verifice contorul, iar dacă este defect, va fi înlocuit cu unul verificat şi atestat metrologic.

Dacă, în urma intervenției, se stabilește buna funcționare a contorului, operatorul de rețea va suporta integral costurile. Totuși, dacă apare o altă reclamație falsă (în mai puțin de 12 luni de la ultima sesizare), consumatorul va achita taxa de verificare contor în teren.

În situația în care s-a constatat că, într-adevăr, contorul era defect, consumul tău de energie va fi recalculat pe durata nefuncționării conform prevederilor Ordinului ANRE nr. 121/2015. Recalcularea nu poate depăși intervalul de timp de la ultima citire, și anume 6 luni pentru clienţii casnici şi clienţii finali noncasnici mici şi 3 luni pentru clienţii finali noncasnici mari.

Cine este responsabil pentru schimbarea contorului electric?

Operatorul de distribuție este responsabil să vă notifice și să schimbe contoarele electrice. Consumatorii nu au dreptul să schimbe contoarele sau să modifice ceva la instalație.

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu
La 18.03.2024 la 15:05, Spitfire a spus:

In loc de un releu trifazic, nu ar merge 3 monofazice? In acest caz, daca se intampla ceva pe o faza (cumva sa scada tensiunea sau chiar sa pice, de ex), as mai ramane cu celelalte doua faze. Iar daca se intampla din nou chestia cu nulul, ar trebui sa decupleze din motiv de supratensiune. Gresesc undeva?

Link spre comentariu

Dacă aveți casa alimentată din rețea trifazică (consumatori pe 3 linii separate), e bine să puneți protecție trifazică, astfel evitați defectarea electrocasnicelor din cauza întreruperii accidentale a nulului.

Per total cred că e și mai rentabil un releu unic trifazic, decât trei separate monofazate....

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări