Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema retea electrica


Postări Recomandate

Probabil că cei de la electrica vor găsi conductorul de la nulul de lucru "copt" suficient de bine undeva la o conexiune principală, poate chiar în BMP. Numai să nu fie -Doamne ferește- pe undeva vreo conexiune directă/galvanică între aluminiu și cupru.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 179
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 19 minute, rinaldoparaipan a spus:

Total eronat.Dispozitivul este pentru instalatii trifazate si consumatori monofazati.Da daca apare vreo problema deconecteaza TOATE fazele.Si simte si lipsa nul.

Ce anume este eronat??? si total!? daca aparatul deconecteaza toate fazele, unde am gresit? iar lipsa nulului, nu scrie in documentatie ca o detecteaza! Nici nu cred ca exista exgipamente accesibile, in comert, care sa detecteze lipsa nului in retelele trifazate! De asta nu sint chiar asa de sigur, asa ca rog sa pui un link spre un asemenea aparat!

 deci, ce este total eronat?

Link spre comentariu

Fara nul se insumeaza cele doua faze prin consumatori de aia apar diferentele alea de tensiuni la faze.Probabil e un contact imperfect prin vreo doza slabit cand sa facut scurtu

Link spre comentariu
Acum 10 ore, yo9hrb a spus:

Dar daca sesizeaza supratensiune (chiar din lipsa nulului) si deconecteaza toate fazele, tot imi salveaza aparatura, nu? Ca pe mine de fapt asta ma intereseaza.

 

 

Poate asa spui acum, dar de ce nu ai intrerupt total curentul manual si ai pastrat becurile ca sunt ieftine si ce o mai fi pe acolo ? Cu dracia aia montata nu mai aveai optiunea asta si te plangeai ca nu mai ai curent.

Link spre comentariu
Acum 11 ore, Marele Savant a spus:

Ce anume este eronat??? si total!? daca aparatul deconecteaza toate fazele, unde am gresit? iar lipsa nulului, nu scrie in documentatie ca o detecteaza! Nici nu cred ca exista exgipamente accesibile, in comert, care sa detecteze lipsa nului in retelele trifazate! De asta nu sint chiar asa de sigur, asa ca rog sa pui un link spre un asemenea aparat!

 deci, ce este total eronat?

Ati spus "Atentie deconecteaza toate fazele". Deci e ca si cum nu ar fi bine.

Da, releul din link detecteaza si lipsa nul, chiar daca nu scrie in fisa.Am montat vreo 10 pana acum (la instalatiile la care am pus fotovoltaice) si le-am testat.

"Nici nu cred ca exista exgipamente accesibile, in comert, care sa detecteze lipsa nului in retelele trifazate!"

Ba da exista

https://ro.farnell.com/finder/70-41-8-400-2030/relay-3-ph-spdt-380vac-415vac/dp/2295793?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwqdqvBhCPARIsANrmZhOGi1H6WVF4_ymHu4BOvU7euCyjU0W-uv6hk1m9-QVJVrofT4-E6kAaAqb8EALw_wcB&mckv=_dc|pcrid||plid||kword||match||slid||product|2295793|pgrid||ptaid||&CMP=KNC-GRO-GEN-SHOPPING-PMax_Test_840_HighMargin&gross_price=true

Sunt unele si mai destepte, care au si memorie.Cu alimentare din UPS.Retin toate datele-timp intrerupere, data , valori tensiune, etc.Scumpe dar bune.

Le folosesc in instalatiile peste 30kW, pentru antiinsularizarea separata.

https://www.solargreen.ro/produs/releu-anti-insularizare-schrack-urna0345-b/?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwzN-vBhAkEiwAYiO7oK1kuEMFLUiq2IK9Mvv2ty5W8LX0FHTm0WTgbA9gmgxFbiqlcxcwFhoCfosQAvD_BwE

 

Link spre comentariu

Imi pare rau.Stiu un caz de  placa de baza la o PDC-1.300 euro paguba.

Si neaparat releu de protectie!!

Atentie la setari, timpul de reaclansare trebuie setat la 10min.

Din fabrica vine cu 30 sec. parca.

Pentru agregatele cu compresor-frigider, AC, etc, aclansarea-declansarea repetata si scurta (adica cicluri on-off-on - off) le distruge.

Link spre comentariu

Mereu auzi la TV ca nu stiu ce casa a luat foc de la un scurt circuit. NU, de la scurt circuit sare siguranta, se intrerupe totul si...gata. Aici e vorba de problema contactelor/inadirilor proaste, facute prin rasucire cu mana si atit. Acea rezistenta de contact, in timp, din cauza oxidarii, isi mareste valoarea, asa ca la un consum mare rezistenta de contact devine semnificativa. Ca atare zona se incalzeste si de aici incendiul. Nu conteaza ca acel contact prost e pe nul sau faza, oricum duce la avarii grave.

Fratele meu, a trimis de doua ori calculatorul la "reparat" (era in garantie) pentru ca functiona prost, se intrerupea fara nici un motiv. Cand am masurat tensiunea la priza, era de 170V! Am schimbat priza, strins legaturile cu simt de raspundere si treaba s-a rezolvat!

 

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări