Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema retea electrica


Postări Recomandate

Nu am scris asta, ci că la stâlp există de obicei o împământare separată.Dacă cine a făcut-o pe cea pe care o aveți a lucrat cu simț de răspundere, nu am cum ști.Dar există aparat care poate măsura rezistența împământării fără electrozi auxiliari, ca un clește. Chiar am de gând să iau unul de la chinezi, pe la 600 Lei cu transport cu tot.

https://www.aliexpress.com/item/1005005455658112.html?spm=a2g0o.detail.pcDetailBottomMoreOtherSeller.2.3713q3Ibq3IbgY&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.40000.326746.0&scm_id=1007.40000.326746.0&scm-url=1007.40000.326746.0&pvid=0a1c6104-19ad-4a78-8734-42e23411c3b6&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.40000.326746.0,pvid:0a1c6104-19ad-4a78-8734-42e23411c3b6,tpp_buckets:668%232846%238112%23518&pdp_npi=4%40dis!RON!840.94!546.61!!!176.63!114.81!%40210312d517196062062654116e8d8d!12000033152239203!rec!RO!116009708!&utparam-url=scene%3ApcDetailBottomMoreOtherSeller|query_from%3A

De menționat că acest aparat măsoară rezistența prin ,,inducție reciprocă,, respectiv dă un impuls magnetic în conductorul de împământare iar acela va produce un câmp propriu proporțional cu rezistența ohmică.Precizia de citire e cu atât mai mare când ai și împământare la stâlp și una la casă, practic va măsura rezistența uneia raportată la cealaltă. În cazurile când ai doar împământarea casei, rezistența va fi măsurată raportat la cea mai apropiată împământare locală de stâlp, sau de casă....deci pot fi sute de metri de fir între ele, respectiv conductorul de Nul al rețelei.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Păi transmite un ,,ping,, respectiv un scurt impuls electromagnetic în firul ce conectează casa de împământare, iar împământarea se comportă ca o ,,buclă închisă,, sau spiră în scurtcircuit via conductorul de Nul, către împământarea de stâlp cea mai apropiată. Deci imaginează-ți o buclă formată de Pământ și de electrozii celor două împământări, uniți prin Nul.Care e un fir gros, cu rezistență practic neglijabilă....

Această buclă radiază înapoi propriul câmp electromagnetic (proporțional cu rezistența ,,buclei,,), ce este transformat în curent,  măsurat de aparat și transformat în rezistență electrică sau mai precis în impedanță.Aparatul are două bucle de calibrare, cu care se calibrează de test la valorile de 1 și 10 Ohmi.

De fapt, aparatul măsoară suma rezistențelor (impedanțelor) celor două împământări, dar practic e suficient și asta, când valorile citite sunt sub 5 Ohmi sau mai puțin....

Link spre comentariu

Aparatele chinezești, mai ieftine (ca cel din link) măsoară doar rezistența (impedanța de fapt) împământării.Altele, mai scumpe, măsoară și curentul rezidual prin împământare, în cazul în care nulul rețelei are pierderi mari prin contacte imperfecte.În cazul în care acei curenți depășesc o valoare ce face inutilizabilă măsurătoarea (cred că se înțelege de ce) aparatul avertizează utilizatorul și acesta repetă măsurătoarea la un moment de consum minim sau eventual inexistent din rețea. Aparatele profesionale costă mult, fiind accesibile doar ,,pe firmă,, și de cei care fac bani buni cu ele.Pentru neprofesioniști, e bun și unul din ăsta mai ieftin...

Link spre comentariu

D-nule @yo9hrb, aș vrea să vă recomand 2 clipuri de la Adrian Chelaru, care după părerea mea sunt foarte utile, instructive, clare și lămuritoare.

 1. O mică simulare a rețelei TN-C/TN-C-S , din data de 9 iunie 2023     și 

 2. Este INTERZISĂ realizarea unui conductor PEN (TN-C) după ce acesta a fost separat în PE și N  ,   din data de 21 ianuarie 2024 .

 După părerea mea sunt cele mai clare și simple (fără complicații sau comentarii inutile) clipuri explicative despre împământare pe care le-am văzut eu pe YouTube; și nu sunt lungi.

 Vă doresc să realizați o lucrare cât mai reușită posibil!

Link spre comentariu

1) De ce nu pui direct adresa cum am pus eu, nu am vazut data postarii pe vreun film:

chelaru1.jpg

***********************************************

2)....

Acum 32 minute, Elservius a spus:

(fără complicații sau comentarii inutile)

Cine face comentarii inutile si in ce calitate le cataloghezi?

3) Daca ai inteles atat de bine problema privind acele filme (si sigur si altele), de ce nu faci o sinteza sa fie toata lumea lamurita si sa nu se mai reia iar si iar subiectul?

Link spre comentariu

Domnule @dumitrumy, eu sunt puțin priceput la tehnica "smart" și de aceea nu pun link-uri. Tot din această cauză pentru mine nu este cel mai plăcut lucru să scriu pe telefon, fiindu-mi mult mai ușor să scriu pe hârtie; și ca o consecință, multe postări ale mele sunt scurte sau foarte scurte.

 Comentariile inutile la care m-am referit sunt cele ale unor realizatori de clipuri care trebuie să își etaleze superioritatea și priceperea lor, care sunt mult peste ce pot și știu majoritatea celorlalți.

 Eu am scris pe acest topic deoarece m-a pasionat mult acest subiect legat de împământare; cu această ocazie consider că și eu am înțeles mult mai bine cum stau lucrurile. Însă eu nu sunt un om prea priceput să explic. Consider că explică mult mai bine meseriașii adevărați, cum ar fi Adrian Chelaru, "Electric Life", sau mulți alții.

 Vă salut cu respect și numai bine!

Link spre comentariu

Deci, pe intelesul meu este cam asa:

- Priza de pamant a casei, existenta, merge in tabloul de distributie din garaj si pune la pamant toate carcasele electrocasnicelor. Deci ma fereste de electrocutare, in caz de defect de izolatie sar sigurantele. OK, din punctul meu de vedere. Nu mor zambind la frigider. Dar nu ma ajuta la lipsa de nul.

- PPL-ul vietii, ala de la stalp, unde se face tratarea nulului, este cam degeaba, avand in vedere ca la lipsa de nul s-a intamplat ce s-a intamplat. Posibil sa sap de curiozitate, sa vad ce gasesc acolo. Intentia mea, dupa vizionarea filmuletelor (multumesc colegilor care le-au postat), este sa fac o noua priza de pamant pe care sa o conectez la platbanda aia de PPL, ca in interiorul cofretului nu am acces. Deci nu leg priza de pamant existenta de PPL. Intre cele doua prize de pamant va fi o distanta (estimez) de vreo 15m. Gresesc grav? Mentionez ca meseria mea nu e de electrician, dar inteleg fenomenul.

Multumesc pentru raspunsuri.

Link spre comentariu

D-nule @yo9hrb, vă spun cum aș face eu, dacă între noua priză de pământ pe care o veți face și priza existentă, cea cu 7 țăruși, făcută de d-voastră, nu va fi o distanță mare (15 metri), ceea ce în concepția mea va fi un avantaj. Adică eu consider că dacă priza pe care o veți face va fi situată undeva între stâlp și cea cu 7 țăruși, a locuinței și distanțele între noua priză și stâlp și deasemenea tot între ea și cea veche, a locuinței, nu sunt mai mari de 10-15 metri maxim ar fi un avantaj. În acest caz eu aș uni, prin pământ, cu platbanda de la noua priză, această nouă priză cu cea existentă; în acest fel le-aș pune în paralel, sau aș extinde vechea împământare, dar probabil că mai degrabă ar veni puse în paralel. Celălalt capăt al platbandei de la noua împământare l-aș duce la stâlp și l-aș lega la platbanda de la cofret/BMPT.

 În acest fel aș avea o singură PPL, așa după cum se și spune că este corect și bine. Deasemenea aș încerca să obțin o rezistență cât mai mică la această nouă priză, chiar dacă ar trebui să folosesc mai mulți țăruși. Adică să fie cât mai calitativă posibil, chiar dacă aș folosi materiale mai scumpe și mai multe.

 Sper să nu greșesc, dar așa văd eu lucrurile.

 Numai bine!

 

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări