Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema retea electrica


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 13 ore, yo9hrb a spus:

...

Ce se intampla daca conectez bara de PE cu bara de N?

Priza avea acum cativa ani 3,8 ohm. Daca se mai intampla o intrerupere de nul pe retea, care ar fi rezultatul?

 

As fi interesat si eu de un raspuns corect la intrebarile astea....

Din diverse clipuri de pe YT am inteles ca, la locuintele individuale, impamantarea locala ar trebui legata la PEN in tabloul general si apoi sa mearga separat, ca N si PE catre consumatori.

Am intrebat o cunostinta care are habar, zic eu, de electricitate si a zis ca, in cazul asta, la o intrerupere de nul in retea, e posibil ca toate circuitele din locuintele afectate sa se descarce prin impamantarea locala proprie si personala, ceea ce n-ar fi tocmai ok......

 

 

 

Cu toate astea, cei din clipurile YT sustin ca normativele in domeniu asa prevad....

Poate ne lamureste cineva...

Editat de draku
Link spre comentariu

Nu mai pot să editez.

 Tot pe canalul de youtube ELECTRIC LIFE este un clip foarte instructiv, după părerea mea.

 Titlul este: TN-C-S sau TT....Discutii interminabile.Cum se face?

 Este postat în data de 28 februarie 2023.

 Acolo explică foarte clar cum se face "tratarea nulului", de unde vine conductorul de PEN, unde intră, unde și cum se "ramifică" în N și PE, unde și cum se montează bara de echipotențializare, unde și cum se leagă împământarea, toate legăturile electrice la și de la bara de echipotențializare, care sunt toate elementele de protecție electrică, unde, cum și de ce se montează ele, etc.

 Eu sunt convins că oricine urmărește acest clip poate să înțeleagă foarte bine cum stau lucrurile la o instalație de alimentare cu energie electrică, atât trifazată, cât și monofazată.

Link spre comentariu

GPT:  

Într-o instalație electrică corespunzătoare normelor de siguranță, este important să înțelegi cum se gestionează împământarea și conexiunile între diferitele conductoare.

Ai cinci cabluri în alimentarea electrică:

Trifazat (L1, L2, L3)

Nul (N)

PE (protective earth sau împământare)

Priza de împământare din curte, cu o rezistență de 4 ohmi, este folosită pentru a asigura o cale de siguranță pentru curenții de defecțiune. În conformitate cu standardele de siguranță, următoarele puncte sunt relevante:

Conductorul PE: Trebuie conectat la priza de împământare. Aceasta este calea de împământare pentru orice echipament electric și este crucial pentru protecția împotriva șocurilor electrice.

Conductorul N (nul): În sistemele de distribuție electrică moderne (de exemplu, TN-C-S), nulul de lucru (N) și nulul de protecție (PE) sunt unite la punctul de distribuție principal, dar nu ar trebui să fie conectate din nou împreună la priza de împământare din curte. Conexiunea dintre N și PE se face doar la punctul de alimentare principal, de obicei la tabloul electric de distribuție.

Deci, răspunsul este că la priza de împământare din curte vei lega doar firul PE. Firul N nu trebuie conectat la priza de împământare din curte pentru a evita potențialele probleme de siguranță și de funcționare ale instalației.

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Elservius a spus:

D-nule @yo9hrb, acum m-am uitat mai atent la poza cu tabloul electric pe care îl aveți.

 Intrarea cu tensiune în siguranțe este prin partea de jos și ieșirea către circuitele electrice ale consumatorilor este prin partea de sus a siguranțelor?

Da, fix asa este.

Link spre comentariu

Referitor la răspunsul gpt-ului.

 Iar tabloul electric de distribuție nu este tabloul electric al locuinței ci, în cel mai elementar (rău) caz, BMP-ul; dar cu adevărat cel mai corect și bine ar trebui să fie un alt tablou electric situat înainte (amonte) de BMP.

 Ca o părere personală, m-aș fi așteptat ca gpt să folosească termenul de conductor neutru și nu pe acela de nul, dar probabil că încearcă să fie cât mai "uman".

 Oricum, abordarea corectă este cea din clipul lui Electric Life.

Editat de Elservius
Completare
Link spre comentariu

Intre timp am facut o "experienta". Am simulat un defect de izolatie si am conectat una dintre faze la PE. A sarit inclusiv siguranta de 40A de pe stalp. Consider ca impamantarea este OK, fara sa o mai masor. Desi din calcule poate sa fie si de 5 ohm.

Link spre comentariu
Acum 4 ore, Elservius a spus:

D-nule @yo9hrbntrarea cu tensiune în siguranțe este prin partea de jos și ieșirea către circuitele electrice ale consumatorilor este prin partea de sus a siguranțelor?

 

 

Nu e nici o problema asta, multe siguranțe sunt bidirecționale prin construcție.

 

Sunt unele AFDD-uri ce au marcat pe ele intrare și ieșire și trebuie puse așa cum e indicat, dar cele 'obisnuite' nu au sens .

 

Dar nu oricine montează AFDD, că e scump 800 lei, deși e singura chestie ce întrerupe la arc electric ( înglobează toate funcțiile in ea ).

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Elservius a spus:

Ca o părere personală, m-aș fi așteptat ca gpt să folosească termenul de conductor neutru și nu pe acela de nul

Foloseste termenul din intrebare.

EDIT:   (tot GPT)

Da, termenii "netru" și "nul" sunt adesea utilizați interschimbabil în practica electrică pentru a se referi la același conductor, respectiv cel marcat cu litera N în sistemele de alimentare trifazate și monofazate. Acest conductor este cunoscut și sub denumirea de "conductor neutru". Iată câteva clarificări:

Netru (Neutru): Este termenul utilizat mai frecvent în terminologia tehnică și oficială pentru a descrie conductorul N. Conductorul neutru este legat la pământ (împământat) la punctul de alimentare principal (de obicei la transformatorul de distribuție) și servește ca referință de potențial zero pentru sistemul electric.

Nul: Acest termen este folosit în mod colocvial și uneori în documentațiile mai vechi pentru a se referi la același conductor neutru (N).

În concluzie, în contextul utilizării curente și al discuțiilor tehnice, "netru" și "nul" se referă la același conductor și sunt considerați echivalenți. Totuși, "netru" este termenul mai precis și mai tehnic corect.

 

Acum 2 ore, yo9hrb a spus:

Am simulat un defect de izolatie si am conectat una dintre faze la PE.

Este doar PE de la distribuitor sau aveti si o priza proprie de impamantare?

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu
Acum 3 ore, dumitrumy a spus:

Conductorul PE: Trebuie conectat la priza de împământare. Aceasta este calea de împământare pentru orice echipament electric și este crucial pentru protecția împotriva șocurilor electrice.

Asta a spus GPT. Aveti aceasta legatura facuta?

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări