Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema retea electrica


Postări Recomandate

Salutare,

In seara asta am experimentat o chestie ciudata. S-a intamplat ceva (banuiesc un scurt intr-un prelungitor). Am gasit siguranta pe faza respectiva sarita. Am scos tot din prize de pe faza respectiva, dupa care urmeaza ciudatenia:

- Fara nici un consumator am cam 235V/ faza.

- Cand incep sa alimentez cate ceva, pe o faza ajung la 200V, pe celelalte la 260-270V.

- Cu un consumator mai serios (aragazul electric), pe prima faza ajung la 100V, pe celelalte spre 300. 

Masuratori am facut peste tot unde am acces. Nu am gasit vreun contact prost. Doar la siguranta de la stalp nu pot masura nimic, din motive de sigiliu.

Please help!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 179
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ai nulul slabit undeva in amonte.

Adica la stalp sau in BMPT.

Cauta pe net ce inseamna sa "iti fuga nulul".

Pe scurt: fiind nulul slab, un consumator mai mare de pe o faza devine shunt iar consumatorii de pe celelalte doua faze se alimenteaza intre faze, nu intre faza si nul.

Parerea mea:opreste de tot curentul, altfel risti sa iti prajesti tot prin casa!!

Editat de rinaldoparaipan
Link spre comentariu

99,9%, lucrurile stau după cum a scris domnul @rinaldoparaipan, părerea mea; deci situația este foarte gravă.

P.S.  Cred totuși că ați putea încerca - cu mare atenție și pe răspunderea d-voastră - o remediere de urgență, până vin cei de la electrica, prin conectarea împământării la nulul de lucru în tabloul electric al locuinței. Dar aceasta numai din motivul de a putea folosi consumatorii casnici esențiali.

Editat de Elservius
Completare
Link spre comentariu

Am oprit tot in afara de becuri (alea sunt ieftine). Am anuntat la deranjamente, maine dimineata vine (sper). La ora asta, numai cu becuri, tensiunile pe faze sunt relativ egale.

Maine, dupa ce se rezolva, o sa vad ce aparatura a mai scapat.

P.S. Un televizor cam pana la ce tensiune rezista?

Link spre comentariu
1 oră în urmă, yo9hrb a spus:

Salutare,

In seara asta am experimentat o chestie ciudata. S-a intamplat ceva (banuiesc un scurt intr-un prelungitor). Am gasit siguranta pe faza respectiva sarita. Am scos tot din prize de pe faza respectiva, dupa care urmeaza ciudatenia:

- Fara nici un consumator am cam 235V/ faza.

- Cand incep sa alimentez cate ceva, pe o faza ajung la 200V, pe celelalte la 260-270V.

- Cu un consumator mai serios (aragazul electric), pe prima faza ajung la 100V, pe celelalte spre 300. 

Masuratori am facut peste tot unde am acces. Nu am gasit vreun contact prost. Doar la siguranta de la stalp nu pot masura nimic, din motive de sigiliu.

Please help!

 

Nu ai nul de lucru bine legat sau legatura lui intrerupta.

Link spre comentariu

Ca sa nu mai aveti probleme de genul, recomand montarea unui releu de monitorizare si protectie faze din Dedeman.

Protejeaza si la supratensiune si la lipsa nul.

@DJLeco:Daca era nulul intrerupt de tot, era totul prajit pana acum, inclusiv becurile.

https://www.dedeman.ro/ro/releu-protectie-tensiune-trifazat-cu-contactor-inclus-vp-3f63a/p/1050609

Editat de rinaldoparaipan
Corectie
Link spre comentariu
Acum 29 minute, yo9hrb a spus:

Am anuntat la deranjamente, maine dimineata vine (sper).

Cum sa vina miine dimineata??? asta este un defct la care ar trebui intervenit rapid!

 

da, este nulul intrerupt si asa cum s-a spus, puteti sa-l legati provizoriu la impamintare, sigur daca aceasta ajunge in locuinta!

  Atentie, ca multe asemenea dispozitive de supraveghere, precum se pare si acestea, deconecteaza toate cele trei faze chiar daca problema este pe una singura! Dacaurmareste succesiunea fazelor si lipseste una...

Asemenea dispozitive sint recomandate pentru consumatori trifazati! Pentru cei monofazati, e de preferat sa utilizati trei dispozitive, cite unul pe fiecare faza! 

   Apropo, se pare ca nici lipsa nulului nu o detecteaza! Din amintirile mele, lipsa nulului se detecteaza ceva mai dificil, dar poate s-a mai schimbat stiinta intre timp!

Link spre comentariu
Acum 57 minute, Marele Savant a spus:

Cum sa vina miine dimineata??? asta este un defct la care ar trebui intervenit rapid!

 

da, este nulul intrerupt si asa cum s-a spus, puteti sa-l legati provizoriu la impamintare, sigur daca aceasta ajunge in locuinta!

  Atentie, ca multe asemenea dispozitive de supraveghere, precum se pare si acestea, deconecteaza toate cele trei faze chiar daca problema este pe una singura! Dacaurmareste succesiunea fazelor si lipseste una...

Asemenea dispozitive sint recomandate pentru consumatori trifazati! Pentru cei monofazati, e de preferat sa utilizati trei dispozitive, cite unul pe fiecare faza! 

   Apropo, se pare ca nici lipsa nulului nu o detecteaza! Din amintirile mele, lipsa nulului se detecteaza ceva mai dificil, dar poate s-a mai schimbat stiinta intre timp!

Total eronat.Dispozitivul este pentru instalatii trifazate si consumatori monofazati.Da daca apare vreo problema deconecteaza TOATE fazele.Si simte si lipsa nul.

Link spre comentariu

Pana acum au scapat televizoarele, alimentatoarele de laptopuri, filtrul de cafea si UPS-ul centralei. Maine, dupa ce se rezolva, vedem de frigider/ congelator. Acum nu am curaj sa le alimentez.

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări