Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce multimetru ati alege ?


Postări Recomandate

Probabil ca pt mine "cea mai buna masina" la ora actuala e cea pe care inca nu o am :)) 

 

In orice caz, o sa compar Agilentul asta cu Hioki DT4282 cand o sa-l am si vad pana la urma care ramane. 

 

Totusi, pentru pret, calitate, si fara dureri de inima recomand cu caldura Owon B41T+ 

E un aparat pe care l-am luat peste tot, nu sta doar pe masa si nu o sa ma doara inima daca se arde o siguranta pe ampermetru care de ex la Fluke costa 100 de lei. 

 

E destul de bunicel cam pe toate scalele in afara de masurarea condensatorilor unde are din ceva cauza o capacitanta reziduala de 90Pf. 

IMG_0448.JPG

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Mai bine o siguranta de 60E decit o saptamina in spital.

Siguranta aia este scumpa nu ca sa protejeze instrumentul, pt ca nici ala nu-i exorbitant de scump, ci ca sa protejeze operatorul.

Cum s-a spus mai sus, daca nu faci masuratori in tablouri electrice ci doar in circuitte de joasa tensiune si/sau putere, pe masa la tine, atunci se pot utiliza fara probleme si sigurantele simple de 2 lei (nu 0.5lei cum s-a spus mai sus ca alea nu-s sigurante).

Link spre comentariu
Acum 2 ore, danipasc a spus:

 

 

E destul de bunicel cam pe toate scalele in afara de masurarea condensatorilor unde are din ceva cauza o capacitanta reziduala de 90Pf. 

 

Pentru aducerea la zero, se utilizeaza functia REL(Relative Measurement) la tasta cu litera delta.

20240718_122924.jpg

Link spre comentariu
Postat (editat)
Acum 2 ore, victor_cj a spus:

Pentru aducerea la zero, se utilizeaza functia REL(Relative Measurement) la tasta cu litera delta.

20240718_122924.jpg

Ms Victor, stiu de Rel doar ca aparatul asta masoara orice cu 90PF in plus chiar daca il aduc la 0. De aia am zis ca e parazita, poate ca m-am exprimat eu gresit. oricum nu ma deranjeaza pt ca nu masor condensatori atat de mici ci undeva pe la ordinul sutelor de nano. 

 

 

 

https://www.tme.eu/ro/details/flk-943121/accesorii-altele/fluke/?brutto=1&currency=RON&gad_source=1

Ceva mai ieftina... 

Gasisem ceva SIBA tot asa pt mAh pe la 33 de lei la un moment dat. 

Editat de danipasc
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări