Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce multimetru ati alege ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 15 minute, doru3160 a spus:

Scump, dincolo eraai ieftin...aparatele de care vorbesc nu costau cu totul 10 $. Și apoi se știe că într-un circuit siguranța se arde ultima...:rade:

Eh ne dam virgine, da' cam toti care au lucrat cu adevarat au uitat firele cel putin o data bagate in gaurile gresite.

unii mai "norocosi" au ramas pe intuneric cocotati pe o scara...

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Vizitator
37 minutes ago, Ion_Bumbu said:

Altii au pus sigurante si aparatul scapa doar ca siguranta costa spre 10$ un Cooper Bussmann

Nu trebuie din alea ... s-a dovedit pe forum acu' ceva ani . Adevaratu' meserias are DT proaspat reparat , masoara si afara la cofret . Daca ai scule conforme , inseamna ca nu esti meserias , te ascunzi in spatele lor . in cel mai bun caz esti macar snob ( parca asa se zice ).

Link spre comentariu
Vizitator
54 minutes ago, doru3160 said:

La câți idioți au avut care au trimis cu reclamație de defect aparate băgate cu tensiune pe bornele de curent, nu e de mirare. Am văzut și pe aparate mai ieftine, bulină pe borna de curent.

Jucăria chiar daca nu excelează, e foarte practica in deplasare.

La Gossen Metrahit , aparate scumpe , exista o protectie mecanica comutabila , functie de domeniile de curent . A , mA . E infailibila . Doar daca intentia sau neatentia invinge , se ard sigurantele alea scumpe , care de ceva timp sunt si mai scumpe .

https://www.tme.eu/ro/details/flk-803293/accesorii-altele/fluke/803293-fuse/?brutto=1&currency=RON&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMItLuWpduthQMVKkBBAh1B1Q7dEAQYAyABEgIPCPD_BwE

 

90 RON , 2 multimetre si un pic ...

Link spre comentariu

Sunt și aparate chinezești cu blocare mecanica a bornelor, foarte ieftine.

 

Eu întotdeauna am împărțit multimetrele in categoria 'electricieni' și pentru 'electronica', cu cerințe foarte diferite între ele.

 

Alea pentru electricieni trebuie să aibă protecție foarte buna, precizia nu contează, de fapt daca e posibil nici să nu aibă ampermetru incorporat in ele ( doar cu clampetrul masori că electrician ) și funcțiile de bază ( continuitate și low-z mai sunt utile ). Cam atât.

 

Link spre comentariu
Acum 5 ore, roadrunner a spus:

@Stefan mie-mi place eticheta de pe intrarile de shunt. E fantastica. (bine ca nu au scris nu fiti idioti in 7 limbi)

RR

Putea să scrie și în 20 de limbi că tot se mai găseau câțiva. :rade: Chiar subsemnatul se încadrează în această selectă categorie deoarece am aplicat accidental 24V, sursa era capabilă de multi amperi, pe intrarea de mA deși știam foarte bine cum se măsurată o buclă de curent 4-20mA dar nah...

Fratele mult mai mic al aparatului anterior, despre el este vorba și care a văzut câteva șantiere, a venit exact cu aceeași etichetă galbena și comută singur pe mA sau A când conectezi sonda la borna corespunzătoare. Deci e chiar mai "deștept" ca G Metrahit dar asta nu înseamnă că nu se găsește un prost și pentru a învinge aceasta protecție.

 

@Ion_Bumbula Fluke nu exista protecție mai bună de cât prețul uneia fuzibile Bussmann. După ce am pocnit una de 400mA parcă altfel mă comport când vreau să masori ceva cu un astfel de aparat.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
Postat (editat)
La 30.05.2024 la 14:03, YO9IBC a spus:

Tocmai am pus mana pe bijuteria asta. Functioneaza si masoara perfect, pe toate domeniile.

 

IMG_20240529_123626.thumb.jpg.f5f79e73f8a9baad4d464dda42d35841.jpg

Sa-l folosesti sanatos. Sunt bune aparatele astea. 

 

Eu pe asta am pus recent mana

IMG_0446.JPG

 

Desi am zis ca nu vreau Agilent... ci alte avioane. Probabil tot la Hioki -ul din prima pagina o sa ajung. 

 

Editat de danipasc
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări