Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator audio Pioneer vsx 409 rds


Postări Recomandate

1 oră în urmă, valentonx a spus:

Mă gândesc și la faptul că poate integratul amplifica ceea ce primește și dacă primește un semnal asemănător cu curentul continuu pe intrare , aia amplifica și pur și simplu atât protectia cât și aparatul meu de măsură sunt păcălite !

Nu cred asta. Eu as face urmatoarele doua lucruri:

1. As masura tensiunea continua la iesire dar fara sa conectez boxa (in gol), fara semnal la intrare. Tot in acest caz (fara sarcina conectata) as masura tensiunea de alimentare +/-VH si +/-VL

2. As verifica continuitatea traseului de masa intre mediana trafului, mediana condensatoarelor de filtrare (masa) si minusul iesirilor la boxe, punctele X, Y si Z din schema de mai jos:

image.thumb.png.d59267b8e2eb23a96dc8cc3be8abe1b2.png

 

Eu as zice ca e problema de masa pe undeva, un traseu probabil intrerupt, un jumper corodat...

Iar referitor la protectia DC, pentru a verifica daca lucreaza sau nu, respectiv daca este sesizata aparitia DC, se va masura tensiunea la pinul 14 de la cupla unde sunt intrarile de semnal pentru putere pe placa de baza, CN601  (pinul DC DET) :

image.png.1f56d8218f8fa84595b566e940ba0b3f.png

 

Editat de sla
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Tensiunile  de alimentare masurate sunt OK pentru mers in gol. Problema DC offset ar trebui sa determine intrarea in protectie, respectiv aparitia semnalului DC DET pe cupla CN601, adica 0.2V in cazul protectiei (DC prezent) si +5V la lipsa DC.

Acest semnal este preluat de un circuit si ajunge la microprocesor, acesta comanda intrarea in protectie (decupleaza boxele si afiseaza starea de protectie)

Verifica tensiunea DC DET.

Link spre comentariu

O să mă ocup după masă ! Intre timp am dat jos de pe placa și vechiul finalul cu 3 ieșiri că mă gândeam să nu fie vre-o problema și cu ăla și la fel face se păstrează 13,9 dc pe ieșirile finalului conectat însă există un 3,4 V dc și pe ieșirile finalului neconectat ! Și am mai observat că masă regulatoarelor de +-12 V și +5 V nu este comună cu masa difuzoarelor și mediana ! Oare o fi normal sau o fi ceva întrerupere acolo ? Trebuie să mă uit atent pe schema dar e cam rău că nu-i dintr-o bucata !

Link spre comentariu
Acum 37 minute, valentonx a spus:

am mai observat că masă regulatoarelor de +-12 V și +5 V nu este comună cu masa difuzoarelor și mediana ! Oare o fi normal sau o fi ceva întrerupere acolo ?

Nu este normal, schema are mai multe mase care in final trebuie sa aiba acelasi potential, adica sa fie la masa carcasei: AG ( pentru partea audio, inclusiv cea de putere), DG (digitala) si UG. Cele 3 circuite de masa sunt interconectate prin cuple ( intre diferite placi) si prin legatura la carcasa.

Poti sa masori tensiunea fata de carcasa in punctele unde exista cele trei mase de mai sus, inclusiv la cupla CN601.

Faptul ca aparatul nu intra in protectie poate sa aiba ca si cauza faptul ca circuitele nu au masa comuna.

Link spre comentariu

Încă din prima postare am zis ca poate fi o problema de masa. 

Probabil ca masă AG ( masă audio) nu este la acelasi potențial cu masa la iesire. Nu stiu daca e întrerupt cablajul, mai de grabă o cupla sau legătură la carcasă.

Editat de sla
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări