Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Telefon fix pe post de interfon.


gica70

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 38 minute, validae a spus:

Aici ar ajuta o persoană care a lucrat în sistem

E bun si un electronist. Telefonul este alimentat in curent, ca si ledurile. Cand ridici receptorul, prin 600R din centrala ti se dirijeaza un curent care iti alimenteaza electronica din aparat. Parca am masurat 8V pe telefonul meu. Cand formezi numarul, transmiti pt fiecare tasta un amestec de 2 frecvente care creaza o cadere pe 600R din centrala ce este preluata si interpretata. Acum centrala este telefonul apelat. Cand acesta este inchis in circuit trebuie sa avem o rezistenta care sa detecteze curentul modificat de tasta apelantului care va fi amplificat si transmis unui mic amplificator. De aceea spuneam ca va fi si un consumator in repaus. Al treilea fir adaugat langa primele 2 ar simplifica soneria la maxim, ar fi un circuit independent prin comutatoarele NI din teleoane (in furca telefonului).

Editat de dumitrumy
greseli scriere
Link spre comentariu

Ce nu inteleg eu, mai sus zicea cineva ca microreceptoarele se leaga in serie intre ele si cu o rezistenta si cu sursa. Acum sunt functionale legate in paralel cele 2 microreceptoare si cu sursa din acel convertor. Cred ca ar trebui sa verific ce tensiune am pe linie cand  ambele microreceptoare stau in furca, cand ridic un receptor sau altul, si cand fac un apel (sonerie) si sa le simulez pe toate pe cele 2 fire. 

Link spre comentariu

Vrei o schemă de principiu ? O să desenez simplificat.Wait a moment...

Edit: Invertoarele de apel pot fi făcute cu alimentare dintr-un element (sau două) tip 18650 recuperate din vechi laptopuri de exemplu sau cumpărate ca atare.Ar avea suficient curent ca să asigure multe apeluri, dat fiind consumul redus al soneriei din receptoare. Estimez că la circa 4W (4V x 1A)  ai obține un semnal capabil să apeleze.

Ce schemă vei folosi, rămâne la latitudinea personală, funcție de experiență și componentele accesibile.Aș recomanda ceva de genul celor din vechile blitzuri portabile, dar cu frecvență mai redusă.Ceva de genul ăsta dar cu tensiune redusă, maxim 6V.

ES5lShY.jpg

Micro Inverter using TIP41

Link spre comentariu

Cred ca trebuie facuta o modificare la furca dar mai intai sa scot schema. Acolo in microreceptor are si programator pentru 10 numere de telefoane dar nu am treaba cu el. Sper sa ma descurc. Poate stiti ce tip de microfon este acolo, casca stiu ca e dinamica, parca.

Acum 3 minute, dumitrumy a spus:

Daca am ajuns "cineva", succesuri mai departe.

Imi cer scuze dar mi-a fost lene sa dau pagina mai sus! Sper ca nu te-ai suparat..tare! Memoria ma lasa din ce in ce mai mult la cele 7 decenii. Inca o data,mii de scuze, nu am facut-o cu intentie.

Link spre comentariu

Multumesc @validae. Acum imi dau seama ca trebuie sa aleg intre un interfon, daca as reusi sa-l integrez in microreceptor, si un convertor cu tot cu sursa de 4V in fiecare din ele. Desigur sursa de 12V si rezistorul vor fi camuflate.

Mai am o intrebare, cand apas butonul de apel, inainte de a ridica receptorul sau dupa? Mersi.

Editat de gica70
Link spre comentariu

Am uitat să pun și desenul circuitului dintre telefoane, pusesem doar schema generatorului de apel.

Am adăugat mai sus și desenul...sorry.Butonul îl apeși înainte de a ridica receptorul, după ce dai apelul ridici și asculți.Dacă nu răspunde, pui iar în furcă și apelezi.Asta ca să nu îți troznească urechile (și eventual telefonul) de la tensiunea aia de apel.

Sursa poate fi un acumulator cu gel 12V/7A, de genul celor din UPS-uri.Ca să nu te mai complici cu fire...

E clar că nu poți integra generatoarele de apel în receptoarele alea mici.De aceea eu cerusem poze, credeam că sunt receptoare stil clasic.

Link spre comentariu

Telefoanele electronice au soneria in DC. Intai se spune ce integrate sunt in aparat, se cauta PDF-urile si apoi discutam. Asa, doar generalitati, putem trece pe langa formula optima.

Integratul din telefonul meu de la DIGI:

utc2411-sonerie-tel.jpg

Si schema aproximativa a unui telefon, este un generator de curent comandat de microfon. Conectate n serie, vorbind pe rand la cele 2 receptoare:

tel4.png

**************************************

tel5.png

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu
Acum 6 minute, validae a spus:

Telefoanele fixe moderne au cam toate sonerie în DC dar transmisia apelului prin linie se face (mai ușor) în AC, care apoi se redresează și filtrează.

Asta cand vorbim de sistem cu centrale si mii de abonati. Pt 2 posturi sa faci generatoare de semnal...De fapt asta inseamna forum, multe propuneri, putine alese.

Link spre comentariu

Păi câtă vreme colegul vrea ca legătura să fie realizată doar prin cele două fire existente, transmiterea apelului nu se poate face fără complicații.Una fiind câte un mic generator de apel la fiecare post.Sunt sigur că există și alte soluții, dar care ar presupune intervenții destul de elaborate în schema telefoanelor.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări