Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Telefon fix pe post de interfon.


gica70

Postări Recomandate

Vreau sa renunt la telefonia fixa si cum as putea folosi cele 2 telefoane fixe, din incaperi diferite, fara a trage un alt cablu, pe post de interfon. Sugestii, multam. Asa cum sunt acum se pot folosi ca interfon dar nu am sonerie! Le-am pus in paralel impreuna cu cutia neagra (convertor).

 

Editat de gica70
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

În primul rând trebuie să le asiguri o tensiune de alimentare pe linia de legătură.Uzual cam 48-50Vc.c. cu impedanță mare, ca atunci când postul apelat răspunde, tensiunea pe receptor să scadă la circa 20V.

Dacă sunt aparatele telefonice sunt tip DTMF (Dual Tone Multi Frequency) e mai complicat cu apelarea, fiindcă trebuie să trimiți un anumit tren de impulsuri cu anumită frecvență ca celălalt să sune.Dacă sunt clasice, cu sonerie acționată de o tensiune alternativă, poți face niște mici invertoare cu baterie care să genereze și injecteze în linia de legătură o tensiune alternativă de circa 100V cu frecvența de 20-50Hz.

Cu un astfel de generator de apel plasat în carcasa sau lângă fiecare telefon, poți face soneriile să sune.Ca să nu sune și cel din camera ta, ar trebui un comutator care să decupleze unitatea locală în timpul apelării.Dacă nu te deranjează că va suna și al tău, îl lași așa.

Dar cum chestiile astea pot deveni destul de complicate, mai bine faci un interfon de la zero și folosești doar carcasele și capsulele din receptoare de la ambele telefoane.

Link spre comentariu

Sursa nu-i problema dar sunt numai 2 fire care lega telefoanele iar unui interfon ii trebuie 3 fire. Acum imi dau seama ca ar merge un intrerupator tip sonerie (PTT) cu un CND si un contact NI. Inca nu mie clar dar intrevad o rezolvare si cu un intrerupator tip cruce (cap de scara). Dar mai intai trebuie sa verific la ce tensiune lucreaza, dupa cate imi amintesc aici se jongleaza cu impendanta (600ohmi).

Editat de gica70
Link spre comentariu

Da, când linia e ,,liberă,, și telefonul în furcă, tensiunea pe linie e de circa 50V dar când ridici receptorul, tensiunea scade la cam 20V sau chiar mai puțin.Cel puțin pe linia clasică ce am avut-o demult.M-am și cu telefonia fixă acum mulți ani, când eram elev făceam tot felul de sonerii telefonice suplimentare, fiindcă atunci îți trebuia aprobare de la PTTR ca să îți pui una standard în curte și noi nu auzeam telefonul din casă decât cu geamul deschis și dacă nu erau alte zgomote.

Am și modificat primul nostru telefon românesc cu disc și i-am adăugat un amplificator și o sonerie electronică în loc de ,,clopoței,,. Îmi amintesc și acum cum într-o zi mama călca niște rufe și când a sunat prima dată telefonul astfel modificat de mine, a lăsat fierul din mână și a tulit-o din cameră fără să zică o vorbă...

Când s-a întors, am întrebat-o de ce a fugit afară. A zis că i s-a părut că măcăne rățuștele mici ce le aveam prin curte, fiindcă ne mai omorâse cățelușa șoricar vreo 12 odată :rade: 

Soneria ce o montasem era ,,tril de păsărele,,.....

Link spre comentariu
Acum 4 minute, validae a spus:

Dacă sunt aparatele telefonice sunt tip DTMF (Dual Tone Multi Frequency) e mai complicat cu apelarea, fiindcă trebuie să trimiți un anumit tren de impulsuri cu anumită frecvență ca celălalt să sune.Dacă sunt clasice, cu sonerie acționată de o tensiune alternativă, poți face niște mici invertoare cu baterie care să genereze și injecteze în linia de legătură o tensiune alternativă de circa 100V cu frecvența de 20-50Hz.

Cu un astfel de generator de apel plasat în carcasa sau lângă fiecare telefon, poți face soneriile să sune.Ca să nu sune și cel din camera ta, ar trebui un comutator care să decupleze unitatea locală în timpul apelării.Dacă nu te deranjează că va suna și al tău, îl lași așa.

Multumes @validae, cred ca asa am sa procedez. Deci eu am telefonia fixa in abonament si din acea cutie (cu WI-FI, internet iesire calculator) imi pleaca 2 linii pentru telefon fix. Dupa cate stiu astea mai moderne au un mic comutator pentru DTMF. Nu este o linie clasica de telefonie (nici nu poate fi pe fir de..sticla) iar acea cutie contine convertorul, printre altele.

Acum 12 minute, validae a spus:

Cu un astfel de generator de apel plasat în carcasa sau lângă fiecare telefon, poți face soneriile să sune.

Nu prea inteleg aici, cum, pentru fiecare telefon trebuie acea sursa? Si cum o leg?

Link spre comentariu

Aia era soluția pentru telefonia veche, nu pentru DTMF-ul pe care îl ai acum. Era vorba de simple invertoare care să genereze 100Vc.a. la puteri foarte mici.Telefoanele astea moderne cu DTMF sună numai când convertorul le transmite o anumită frecvență de apelare, nu mai folosesc tensiune alternativă la apel.Trebuie să ,,fentezi,, cumva convertorul tău ca el ,,să creadă,, că numărul tău de fix a fost apelat din exterior și să dea semnalul de apel pe linii .Cum se face asta nu știu (încă) fiindcă nu am un astfel de post telefonic, dar aș putea să ,,hăckuiesc,, unul probabil....

Link spre comentariu

Tensiunea de 50V este nevoie pt conexiunea lunga intre centrala si ultimul din sat. Se face intai proba cu tensiune incepand de la 24V si se alege dupa volumul auditiei. Exista o singura tensiune, sarcina este o rezistenta de 600R in serie cu cele 2 telefoane, deci 3 consumatori inseriati. Soneria poate fi tonul de la orice tasta dar ar trebui sa proiectam impreuna receptia. Asta inseamna si un consum permanent in repaus pt a fi activ amplificatorul de sonerie.

Editat de dumitrumy
greseli scriere
Link spre comentariu

Acum în situația de față, cu două telefoane conectate la convertorul de la Digi, dacă ridici ambele telefoane și vorbești în ele se aude ceva ? Vorbesc de situația încercării de a le folosi pe post de interfon, fără (momentan) posibilitatea de apelare între ele.Bănuiesc că nu se aude nimic, deci trebuie neapărat ,,fentat,, convertorul lor să considere că cineva apelează postul local.

Repet, nu am avut acces la sistemul DTMF, eu am avut telefonie fixă din aia veche cu apelare în curent alternativ.De aceea întreb, că am trecut direct la telefonia mobilă, am sărit peste DTMF...

Link spre comentariu

Pai am scris mai sus, (nu e de la Digi!). Daca sunt ridicate ambele receptoare se poate comunica, nu am insa sonerie.

Acum 9 minute, dumitrumy a spus:

Curent continuu! Ce schema trebuie la 3 elemente cu 2 fire inseriate si conectate la o sursa de alimentare?

 

Acum 43 minute, dumitrumy a spus:

Soneria poate fi tonul de la orice tasta dar ar trebui sa proiectam impreuna receptia.

Pai la asta me refeream!

Link spre comentariu

Nu ai inteles, renunt la acel convertor! Ma gandesc la un circuit "hibrid" in sensul ca fiecare telefon trimite celuilalt, pentru apel, curent alternativ (am vazut schema ta cu soneria pentru exterior) iar pentru voce curent continuu. Comutarea sa o faca furca, oare ar merge asa?

 

Editat de gica70
Link spre comentariu

Păi trebuie să-l predai sau de ce renunți la el ? Dacă nu e musai să-l predai, poți încerca să-l fentezi cum propuneam mai sus...

Despre ce telefoane vorbim ? Dacă nu au și apelare în tensiune (comutator ,,pulse/DTMF,,) nu pot fi folosite astfel. Nu știu de ce eviți să dai detaliile cerute, nu faci nimic ilegal câtă vreme folosești aparatele alea în afara liniei publice naționale de telefonie, dacă o mai exista așa ceva...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări