Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vor scoate pacanelele din centrele oraselor?


Ovidanie

Postări Recomandate

Ovidanie, poate ai dreptate, dar sa stii ca am fost si la ore mai târzii, 20 -22 si nu era mare inghesuiala, erau destule mese libere. Poate de vreun sfânt cazut in mijlocul saptamânii, de ziua indragostitilor, sa fie mai plin, dar, pe verificate, nici atuci. Eu vorbesc de orasul meu, aici am spus ca-s 15 cârciumi!

Si da, banii ii scot din nunti, botezuri, aniversari si...parastase!!!

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Acum 31 minute, BRANCA a spus:

... cam câte ieşiri poate face o familie cu copii?...

Nu familistii cu copii sunt baza, nu o sa-i vezi la terase decat in concedii.

Treburile s-au schimbat mult in ultimii 20 ani, nu mai e ca inainte de revolutie. Eu nu dau cu presupusul, doar povestesc ce vad. Unii tinerii au ca locuri de intalnire diverse terase unde in ceas de seara se aduna la un pahar cu vin, deseori comanda si de mancare. Berea nu mai este la moda printre cei tineri. De obicei dispar pe la ora 24, si in astea 4-5 ore cat stau configuratia gastilor se schimba continuu, pleaca unii, vin altii, se muta dintr-un local in altul, sunt foarte activi. Daca cineva nu mai are chef sa termine paharul cu vin sau desertul, posteaza pe grup si din crasmele vecine sar prietenii sau prietenele in ajutor, totul se rezolva.

Tineretul este baza, crasmele pentru "mosi" sunt din alta lume, parca au raie, nu ar merge nici un adolescent pe acolo. Astia tineri au alta mentalitate, nu comenteaza inutil, sunt mult mai toleranti, pastreaza parerile pentru ei, daca nu le place muzica se ridica si pleaca in alta parte, unde sunt bine primiti si atmosfera este placuta. Nu incearca sa schimbe mentalitati, nu lupta cu sistemul.

 

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

 Vom vedea cu păcănelele...Ori e propagandă pentru alegeri,ori chiar vreau să facă ceva.

 Privitor la restaurante nu-mi schimb părerea.În Severin,oraş de 100000 de locuitori,restaurantele sunt goale!Pe timpul lui Ceauşescu,toate cele care existau,inclusiv "bombele",terasele,erau pline.

 Când se luau salariile la Vagoane,de la grădina Marinarul în Parcul Rozelor erau sute de oameni cu lăzi de bere!N-aveau loc la restaurant...

 Zilele trecute am întâlnit un fost lăcătuş mecanic,care a lucrat în acord înainte de '89, şi mi-a spus că lua şi 7000 de lei pe lună!!Cam peste 2 salarii de-ale mele la un moment dat...Directorul la Vagoane parcă avea 5000...

Link spre comentariu

 antemir.Restaurantele apar scumpe pentru omul cu familie şi salariu mediu sau sub mediu...Fă şi tu un calcul dacă ieşi la un restaurant "normal" cât de costă să mănãnci ceva,nu mai vorbesc să mai şi bei.În Occident îți dă mâna să faci asta zilnic sau frecvent,la noi nu prea!

 Povestea ăl mic când lucra în zona AFI3 că la pauza de masă el "senior" şi fără famelie îşi lua de toate,la oricare restaurant.Da' avea colegi,tot ITişti,care se rezumau la un fel,câteodată la două,da' se zgârceau,rețineau,la o salată sau un desert...Vorbesc de inşi care aveau pe vremea aia peste 5000 lei.

Link spre comentariu
Acum 43 minute, BRANCA a spus:

În Occident îți dă mâna să faci asta zilnic sau frecvent,la noi nu prea!

Povesti cu baubauri! la aceeasi pozitie sociala, isi permite si romanul. sau compari un PDG din state, cu un paznic la Lidl din RO?

Acum 1 oră, BRANCA a spus:

şi mi-a spus că lua şi 7000 de lei pe lună!!

Si minciuna tot vorba e!

Acum 1 oră, BRANCA a spus:

Pe timpul lui Ceauşescu,toate cele care existau,inclusiv "bombele",terasele,erau pline.

 Când se luau salariile la Vagoane,de la grădina Marinarul în Parcul Rozelor erau sute de oameni cu lăzi de bere!N-aveau loc la restaurant...

 Pentru ca nu aveau la ce folosi banii, doar bautura se gasea. Si pentru ca veneam des in severin in epoca, imi amintesc ca nici bere nu se gasea tot timpul!

  In Motru, cind ajungea schimbul doi la munca si spunea ca este bere la sticla la Pietroi, o taiau absolut toti cei care erau schimbul unu si o puteau face fara risc! Eu nu, de obicei eram plecat cu mult inainte!

 Schimbul doi, ajungea la ora 13, pentru a incepe munca la ora 15. Va dati seama la ce ora plecau de acasa, fiind navetisti de zeci de km. La fel dimineata, sch. unu ajunge pe la ora 5-520 dimineata, programul incepind la ora 7.

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu

 Îşi permite pe naiba!De ce servesc ăia în Vest masa la restaurant şi ai noştri nu?

Nu mai vorbesc de State,unde sunt peste tot "restaurante" fără băutură,unde mănâncă tot omul!

De ce naiba vorbim de putere de cumpărare??

Editat de BRANCA
Link spre comentariu
Acum 4 minute, BRANCA a spus:

De ce servesc ăia în Vest masa la restaurant

Probabil servesc pentru ca sint chelneri si asta le este jobul! la fel si la noi.

 

P.S. nu-i ca-n filme! ia fa socoteala intr-un oras vestic, care vrei tu, citi cetateni plus navetisti are orasul, cite locuri sint disponibile in birturi si vazi cam citi ar putea minca zilnic in orasul respectiv la birt.

Link spre comentariu
Acum 2 minute, BRANCA a spus:

 Nu confundați UK cu UE!UK e o țară scumpă...Mă bazez pe relatările nepotului de la Viena care a bătut toată Europa.

 Au mai batut-o si altii! eu credeam ca vorbiti din experienta proprie, nu din povesti!

faceti socoteala aia, cu numarul de locuitori si numarul de locuri in birturi din viena si vedeti ce va iese.

UE, nu este o tara, este o gramada de tari, din care pina de curind a facut parte si UK. Si nu doar prin UK m-au dus pasii!

Link spre comentariu
Acum 9 ore, BRANCA a spus:

Reinventăm roata?Câtă lume mai găteşte în Vest acasă??

La fel de multi ca în România.  Din fotoliul tău lumea pare altfel. Cât de des mergi în vest? 

Câți prieteni ai în vest? 

Lumea văzută prin prisma nepotului e puțin cam distorsionată. Fie nepotul respiră alt aer , fie are figuri de Buftea.  Ori nu există...

Ai fost prin magazinele din vest?  El se duce?

 

Acum 9 ore, BRANCA a spus:

nepotului de la Viena care a bătut toată Europa.

Sigur nu e Bruce Lee? 

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări