Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

STEAMPUNK tube amplifier PP


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ma duce cu gandul la tehnologia futurista dintr-un film gen "Star wars". O mica remarca, personal as schimba butonul de  volum cu ceva in ton cu restul amplificatorului. Oricum felicitari! Astept sa vad pe unde ies aburii din "rafinarie".

Link spre comentariu
Acum 14 ore, Усилитель a spus:

De la Congresul XXVIII al PCR 

( partidul condensatorului rezistiv...)

 

Dragi tovarasi si prieteni ! 

( aplauze ) Ura ! Ura !  traiasca miscarea electronilor !

De la Forumul acestui maret Congres vreau sa multumesc realizarii planului cincinal in nici 2 luni.Poporul muncitor  pe o cale mareata ,devotat si multilateral ,multistrungar dezvoltat a realizat acest proiect ca imagine a dezvoltarii societatii noastre in care romani ,maghiari ,germani ,polonezi ,chinezi si alte nationalitati conlocuitoare asi unesc fortele pt realizarea planurilor marete si inaintarea societatii spre electronism....!

( aplauze ) Ura ! ura !.....

mjst0110.jpg

 

mjst0210.jpg

 

mjst0810.jpg

 

 

mjst1010.jpg

 

mjst0711.jpg

 

mjst0910.jpg

 

mjst1310.jpg

 

mjst0310.jpg

 

mjst0410.jpg

 

mjst1610.jpg

 

 

 

Frumos:aplauze

Link spre comentariu

Da, colegul Usanateli are aptitudini si imaginatie in design. Intradevar arata frumos, o raritate.

In schimb sa privim si partea cealalta a monedei: este ascuns puterea la iesire cu Raa de 6600 finale 6P6C, THD-ul  si oscilogramele cerute , peste care s-a alunecat diplomatic cu raspuns de invidiat si de un politician.

Link spre comentariu
Acum 17 ore, Marian a spus:

Asa ceva ar trebui sa stea la loc de cinste intr-o vitrina a unui muzeu ( ca praful sa nu aiba acces la el ).

 

Foarte bine a-ti prins esenta lucrarii...de fapt se potrivea perfect intr-un forum dedicat la  ,,Decoratiuni interioare" .

 

Stiu ca pare sa fiu carcotas, totusi cei vechi ramasi pe aceasta sectiune cunosc despre ce vorbesc si insist. In lucrarea colegului Usiliteli lipseste cu desavarsire rezultatele technice obtinute la finalizarea proiectului, demn de aceasta sectiune.

Ce ziceti dvs. ajunge daca umplem pagini numai cu bricolaje ? Internetul este plin cu poze amplifuri.

Link spre comentariu

Multumesc pt aprecieri ,pica bine mai ales ca am muncit mult ,am avut zi de sambata cand am "tras "14 ore.

Vreau sa va asigur ca suna atat de bine pe cum arata.

Piesele stil egiptean care vine pe ochii magici sunt a 5-a varianta ,cele de dinainte nu mi-au castigat pretentiile ,cu toate ca prietenului i-ar fi placut oricare....Trafurile de iesire nu se incalzesc deloc ,,dar ca si cel de alimentare are circuit de racire cu aer ,fantele din fata ( regleta alama masa -tablou electric ) are gauri pe unde iese ,intra pe dedesupt prin carcasa.

Cu tuburi 6L6GC merge extraordinar ,dar nu este nevoie de atata putere ,,,amplificatorul va fi folosit intr-un apartament din Germania unde daca deranjezi vecinii repede vin "oficialitatile ".....De aceea este destul 6P6C si asa "merge "tare.Plus ca nu acopera detaliile constructive   ca tuburile mai mari ,si in ziua de azi ne mai uitam si la consum ,nu are rost pt ex 2x4W sa incalzesti tuburi finale puternice.

@yo9hrb   unele piese sunt lacuite cu lac mat ( ieftin Dede = uscare rapida -15min ) pt protectie si pt contrast.

Piesele au fost lustruite cu pasta Aluchrom   apoi cu pasta lustruit caroserii autoturisme ,creaza un strat protector.

 

Mai am de lucru ....

Nu am capac de jos,potentiometrul nou de volum de pravalie carae,acum au venit ALPS cu priza pt loudness ,mai trebuie sa fac/experimentez circuitul aferent =trebuie sa aiba 2 nivele.....

Nu am facut reglabila reactia negativa ,din experienta stiu ca valoarea fixa data in scheme nu e optima ,depinde de mai multe....

Acum am scos tuburile de proba si am pus 4 identice NOS din 1971 ar trebui rodate macar 2-3 ore si re-reglat biasul.

Am facut in graba ceva teste .....Nu am avut rezistenta de sarcina de 4 ohmi pt iesirea aferenta a trafului de iesire ,am folosit doua de 10/25W  in paralel care in scurtul test au fost calde.

@simson 

Acum 4 ore, simson a spus:

Internetul este plin cu poze amplifuri.

Acum nu vreau sa ma compar in lume  cu cele industriale ,gen McIntosh etc ,care sunt altfel facute si au pret pe masura ,dar din cele DIY altii zic ca sunt in fata.....

Testele au fost facute la mai mult de 1W.....(care da bine in teste.)Artefactele vizibile pe "scop - jucarie" ,mai ales la frecvente mari nu vin din amplificator ci din el...

scope_12.jpg

 

scope_10.jpg

 

scope_17.jpg

 

scope_14.jpg

 

scope_15.jpg

 

scope_11.jpg

 

scope_13.jpg

 

scope_16.jpg

 

scope_19.jpg

 

Editat de Усилитель
Link spre comentariu

Din oscilograma de 1000Hz deduc o tensiune aproximativ de 8,8Vef pe 5 ohmi ceea ce indica 15W. Nu-i rau.

In schimb la 20Hz caderea e drastica daca s-a mentinut acelasi nivel ca la 1000Hz.

Oscilogramele se iau cu 3-4 sinusoide ptr. o mai buna deslusire, asa cum a fost prezentat la 1kHz. Celelalte sunt zero. Dar bine ca a fost intentia.

Link spre comentariu

Nivelul pt 20hz a fost mult mai mic. Plus ca tuburile lucreaza cu curent redus, fiind in rodaj. Dreptungiularele sunt bune de ceva?... 

 

Intrucat ma copleseste sindromul "obiectului pierdut" deoarece va pleca de la mine, am sa fac un alt amplificator, de 2 ori mai frumos si deosebit,  total alt stil, ceva vizual art, in care vor fi E80CC si finale 6L6GC TAD Premium. 

 

Deocamdata sunt printre putinii care au depasit jumatatea distantei dintre *carcasa amplificator * si artă. Chiar daca este stil Steampunk. 

Editat de Усилитель
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări