Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Boot device inexistent


Ovidanie

Postări Recomandate

Intampin o problema:  Am instalat Linux Mint 21, XFCE. In desktop ( un i3 generatia. a-5-a ) aveam un singur SSD, dupa instalare am vazut mesaj de eroare, ceva legat de GRUB. Acum cand vreau sa bootez, trebuie, de fiecare data,  sa aleg din meniul de boot intre SSD-ul cu WIN si un disc virtual intitulat UBUNTU. Daca nu aleg sa booteze de pe SSD sistemul incearca sa booteze de pe "Ubuntu" si apare mesajul: "Reboot and select proper boot device".  Fara nici un HDD in desktop si fara nimic pe USB in meniul de boot tot am optiunea sa bootez de pe "Ubuntu"

Cum remediez situatia?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Ovidanie

    3

  • Stefan

    2

  • gabiz_ro

    1

  • stryx

    1

Zile populare

Top autori în acest subiect

Nu sunt sigur ca am inteles ce vrei sa spui. Pe SSD una din opțiunile de boot, având dual boot Win/Linux în trecut, a rămas orfana?

Daca pornesti pe Windows ce iti apare la tab-ul Boot din System Configuration.? In Run scrie msconfig.msc sau direct in bara de cautare din win 10/11 dai System Configuration.

 

system-configuration-windows-11-safe-boo

Link spre comentariu

Fara nimic conectat pe SATA, fara nimic in porturile usb, apas F10 pt meniul de boot si am prima optiune "Ubuntu"  In bios nu vad nici un device conectat pe SATA.

 

Daca conectez SSD-urile, in meniul de boot am prima optiune "Ubuntu" Apoi  P0- Adata Su650 si P1-WD10EZEX. Prima optiune ("Ubuntu") nu are eticheta, nu o pot muta in coada listei.

 

Prima optiune ("Ubuntu")  a aparut dupa ce linux-ul a ratat instalarea, cred ca a scris ceva prin  bios, nu am habar cum sa dezactivez. Ma deranjeaza ca rebuie sa aleg de fiecare data sa booteze de pe SSD-un cu sistemul de operare.

In rest siatemul nu a suferit nici o modificare,  SSD-ul cu Win10 nu era conectat cand incercam sa instalez Linux-ul.

Editat de Ovidanie
Link spre comentariu

Acum am înțeles și sincer nu am pățit așa ceva. Verifică cu atenție în BIOS (nu în meniul rapid) la boot device, ce îți aper la ordinea de boot? Poți pune o poza sau sa spui ce placa de baza? Poate găsesc ceva poze pe net cu zona aia din BIOS/UEFI.

Link spre comentariu

In timp ce beleam ochii prin bios dupa UEFI am vazut mare si clar: "load default settings". Am revenit la setarile din fabrica si acum booteaza normal. Scuze pentru deranj, solutia era jenant de simpla...

Gabi,  la boot devices, ( cu F10) ,  puteam modifica ordinea (din bios) doar la cele cu eticheta, P0, P1, etc. Optiunea ("Ubuntu") era in capul listei, nu era numerotata.

Din bios puteam modifica ordinea in care sa booteze dar nu aparea nicaieri acel disc Ubuntu. chiar cu toate deconectate de pe SATA sau de pe USB apasand F10 vedeam un device numit Ubuntu si puteam selecta sa booteze de pe el.

Maine incerc din nou sa instalez exact acelasi Linux, sper sa reusesc.

Editat de Ovidanie
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Salutare. Stiu ca e cam traziu dar poate ajuta pe careva candva undeva...

 

Unele placi de baza in bios/uefi pe langa ordinea de boot a hardware-ului (ssd, cd, etc) mai au si o lista de prioritate a grub-ului.

La mine pe MSI la boot am asa ceva: UEFI Hard Disk Drive BBS Priorities

https://imgur.com/a/F8MeVfD

 

Acolo pot alege boot loader-ul dorit (in cazul meu win10 si linux mint):

https://imgur.com/MfuhCyY

 

In plus eu la win10 si 11 dezactivez "turn on fast startup" cand folosesc dual boot pentru ca am avut probleme cu accesarea partitiei de windows din linux. La pc-urile lente e posibil sa se incarce mai greu windows-ul, dar nu pot spune cu cat.

 

PS: Scuze pentru calitatea pozelor.

Editat de stryx
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări