Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

42LM615S


szocs alexandru

Postări Recomandate

Buna ziua, va rog sa ma ajutati la depanarea tv-ului 42lm615s cu sursa  EAX64427101/ 1.6 , cu pb. EAX64909901 /1.0, panel LC420EUE (se) (F1) ,memorie 25L8006E . Simptome : la pornire se lumineaza ecranul ,apare logo doua secunde apoi dispare , tv-ul pare pornit -led rosu stins- dar ledul  LD701 din sursa de alimentare clipeste de 4 ori, se opreste apoi iarasi clipeste  de 4 ori etc.Ca sa apara iarasi LOGO trebuie sa-l scot din priza.Daca la conectare tv-ul a fost in stb, atunci pot porni de la telecomanda apare logo 2 secunde  etc

 Puteti sa-mi dati o sugestie? Cu stima Szocs.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • szocs alexandru

    9

  • iuliantv

    2

  • Florinel TV

    2

  • dan-a2

    1

ar trebui inceput cu o rescriere eproom,dupå care dacå nu miscå,rescriere emmc,sau aer cald procesor

Editat de iuliantv
Link spre comentariu

Buna ziua ,va rog daca aveti un continut pentru 25L8006E (folosesc pentru inscriere programator CH341A )sau eventual as incerca  un continut pe stick daca aveti.Cu multumiri.

Link spre comentariu

Buna dimineata .  Am desfacut firul error de la sursa de alimentare (EAX64427101/ 1.6) care merge la placa de baza , s-a mai luminat imaginea de citeva ori, am reusit sa instalez program apoi s-a stins iluminarea dar tv functioneaza ,vazut cu un monitor pe euroscart.Posibil sa am probleme pe placa de alimentare sau led-uri.Posibil sa nu fie problema de memorie,mi s-aparut ca trafo T101 se incalzeste cam tare.este posibil sa am probleme cu led-urile de iluminare,mai ales cind am reusit din din mai multe incercari sa se aprinda, am observat ca daca apare o imagine mai luminoasa,se opreste iluminarea si incepe sa clipeasca led-ul de pe placa de alimentare.

Link spre comentariu
La 01.06.2022 la 20:51, szocs alexandru a spus:

Multumesc, mai astept poate apare un dump pentru acest TV. cu stima.

Salveaza dumpul ca o sa mai fie nevoie

 

Link spre comentariu

Backlight contine 60 leduri in 6 grupe (10 led pe grupa),voi verifica cu un generator curent de cca 10ma fiecare segment ,vui salva si dump-ul , mai ales ca nu prea se gaseate.Cu multumiri!

Link spre comentariu

Buna ziua, as trimite dump-ul pentru 42LM615S dar am constatat ca in biblioteca  CH341A lipseste  25L8006E  ,am gasit doar 25L8005 ,ma gindesc desi au aceasi  capacitate  sa nu fie totusi citirea eronata, mai citesc ceva despre asta.

Link spre comentariu

Nu cred ca sint 100% compatibile 

25L8005  ---- 6 volt for read, erase, and pro gram operations


25L8006E  ----- 2.7 to 3.6 volt for read, erase, and program operations

Link spre comentariu

Am instalat programatorul ASProgrammer_2.0.3a , pe pinul  15 al ic din CH341A am am modifica de la 5v la 3.3v , am selectat pentru citire MX25L8006E,am salvat continutul ,nu stiu cum sa trimit ca si ceilalti interesati sa beneficieze de acest continut. Ref. la 42lm615s, am gasit un grup de 10 leduri care nu functiona, printr-o polarizare am simulat functionarea grupului si tv -ul functioneaza acum , bareta led:v12 Edge REV1.1  6920l-0001C cu care voi inlocui bareta defecta.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări