Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

VisionTouch inlocuire TP.S506 PB818 cu TP.S506 PB819


Postări Recomandate

La multi ani tuturor !

Detin un TV VisionTouch VTTV A3201 cu driver  VVH32H167G00  si panel CX315DLEDM placa TP.S506 PB818 arsa !

Am inlocuit placa cu TP.S506 PB819 de la un Utok dar avem imagine rasturnata si tuner SI2150 . 

Sunt in impas am incercat toate variantele de dumpuri fara succes. Singurul la care functioneaza tunerul este Vortex 32ck600 !

Optiunea de Flip in Menu Service nu exista iar la CVBSO schimbarea nu a dat rezultat !

Poate ma ajutati cu un bin adecvat !

Va multumesc ! Sa aveti sarbatori fericite !

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Bună dimineața, la mulți ani multă sănătate și fericire tuturor colegilor, la sașiul TP. S506. PB819 funcționează softurile de la sasiul TP. S506. PB802 iar la sasiul TP. S506. PB818 funcționează softurile de la sașiul TP. S506. PB801, meniul service nu are obținea de intoarcere imagine. Aceste informații sunt specificate de d-nu Tavi in revista Service TV nr. 63-64, toate cele bune cu respect Cosmin. 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Va salutam cu respect !

Scuzati intarzierea, dump-ul de la d-l Iulian este tot cu imagine rasturnata, tunerul RDA5160 este nefunctional ! Pe T-con avem scris VVH32H167G00  procesorul T-con este NX8861-J !

Iar pentru d-l Cosmin , sincer inca nu am gasit dump TP. S506. PB802 , o sa mai caut !

Va multumim pentru ajutor !

Link spre comentariu
Acum 3 ore, vasix7 a spus:

Va salutam cu respect !

Scuzati intarzierea, dump-ul de la d-l Iulian este tot cu imagine rasturnata, tunerul RDA5160 este nefunctional ! Pe T-con avem scris VVH32H167G00  procesorul T-con este NX8861-J !

Iar pentru d-l Cosmin , sincer inca nu am gasit dump TP. S506. PB802 , o sa mai caut !

Va multumim pentru ajutor !

Nu e asta codul VVH32H167G00 , cata bine pe pcb-urile ecranului si vezi pe etichetele mici ce scrie, adica ceva de genul "HV320WHB-N85" sau "ST3151A05-8 sau V320BJ6-Q01......etc

 

Editat de Costica Tv
Link spre comentariu
1 oră în urmă, Cosmin Marian a spus:

Bună seara, vă postez o poză cu parte sursă și informații a plăcii TP. S506. PB818 sper să vă ajute să reparați placa inițială din tv, poza este realizată din revista Service TV numai bine Cosmin 

164191897921681827250.jpg

sa nu se supere cel ce vinde revista,astfel de postari se fac in privat si la prieteni,parerea mea

Link spre comentariu
La 31.12.2021 la 12:44, iuliantv a spus:

Am gasit un bin  compatibil https://pro-electronica.net/download/dump-tv-vortex-ledv-32ck600/#comment-427:

Este Vortex asa ca am schimbat si telecomanda. In MS panelul din bin este LSC320AN10. Am pus Backlight Value la 25 pentru tensiune pe leduri de 41.7V ( panelul are 14 leduri ) , optiunea de LVDS Map  din Vesa(JEDEC) am trecut-o in VESA (MSB) ! Pe celalalt bin de Vision nu am facut test inca !

Cred ca va ramane asa cu eticheta de TV Vision Touch si cu logo de Vortex !

 

 

 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Cosmin Marian a spus:

Bună seara, vă postez o poză cu parte sursă și informații a plăcii TP. S506. PB818 sper să vă ajute să reparați placa inițială din tv, poza este realizată din revista Service TV numai bine Cosmin 

164191897921681827250.jpg

Multumim frumos ! Am incercat repararea placii , insa nu am insistat prea mult pe ea ! Am scurt  pe iesirea din chopper de 12v ! . Diodele de putere, condensatorii de filtrare nu sunt in scurt , si nici sursa de stabilizare !  

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Buna ziua...am si o porblema asemanatoare...am pus o placa tps506.pb818 in locul uneia tps506.pb819 cu softul de pe pb819..totul functioneaza mai putin tunerul care nu receptioneaza nici un canal....o idee va rog...ecranul este HV320WHB-N85...am incercat soft de la polonezidar am imaginea intoarsa..

Editat de POLAKU2002
Link spre comentariu
Acum 2 ore, POLAKU2002 a spus:

Buna ziua...am si o porblema asemanatoare...am pus o placa tps506.pb818 in locul uneia tps506.pb819 cu softul de pe pb819..totul functioneaza mai putin tunerul care nu receptioneaza nici un canal....

Rezolvarea e simpla, iti trebuie soft sa se "pupe" cu ecranul din tv, pentru asta trebuie sa postezi tipul displayului, te uiti pe eticheta mica de la pcb/t-conul ecranului ca acolo e trecut, nu cum a postat initiatorul topicului "CX315DLEDM"...

Daca vrei ca softul sa se "pupe" si la logo+telecomanda, posteaza si modelul de tv, ce sa facem trebuie sa tragem cu clestele de la tine de parca ai fi nou pe forum...:rade:

Editat de Costica Tv
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări