Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplif SE - curent repaus


Ovidanie

Amplif. SE - Curent repaus  

14 membri au votat

  1. 1. Vom stabili in mod democratic daca in configuratia SE curentul prin lampa este sau nu este constant.

    • Este constant
      8
    • Aproape constant
      4
    • Nu este constant
      5
    • Nu exista curent de repaus
      6


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 17 ore, Ovidanie a spus:

Votati repede ca sfarsitul e aproape. Celalalt topic este inchis, presimt că ăsta e următorul. Ramanem fara loc de joacă,  riscam sa ajungem pe Facebook.

Nu are de ce sa fie inchis un topic facut pt distractie aici la bodega. In naivitatea mea l-am deschis pe celalalt (si nu la bodega) crezand ca va fi un fel de finalizare a discutiilor incepute in ianuarie si apoi reluate de Adrian pe 7 decembrie. A fost inchis la cererea mea pt ca erau 2 locuri unde se discuta despre acelasi lucru.

Aici ati terminat cam repede munitia plus ca ati deviat de la tema.

Ca sa nu se plictiseasca dl Viorel la cafeaua de dimineata mai pun cateva crengute pe foc.

CITAT Adrian:      

Postat Ianuarie 3 (editat)
  La 03.01.2021 la 9:34, xdanx a spus:
Eu stiam ca la clasa A curentul e constant atat in idle cat si la putere maxima. 

merk:   Vorbim de SE, nu de PP , deci la SE puterea consumata este constanta (scade curentul creste tensiunea, creste curentul scade tensiunea).

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Pentru usurinta calculului alimentam un SE cu traf dintro baterie ideala. S-a concluzionat deja ca avem un curent continuu variabil prin amplificator, curent debitat de baterie. Chiar daca valoarea medie a acelui curent nu se modifica cu semnalul de intrare nu putem spune ca este constant (marul discordiei pe 20 pagini in discutiile din ianuarie). Adica "linie" orizontala. Avem tensiune constanta la baterie, avem curent continuu pulsatoriu prin ea. Puterea este produsul UxI. Desi un termen al produsului nu este constant, produsul este.

Si mai este ceva ce trebuie sa lamureasca Adrian.

SUBCITAT:   scade curentul creste tensiunea, creste curentul scade tensiunea.

Ce tensiune creste cand scade curentul?

>>>>>>>>>>>>>>>>.

Vai, uitasem si de nedumerirea lui SSB: putere constanta absorbita din sursa, putere variabila cedata difuzorului cand modificam semnalul la intrare.

>>>>>>>>>>>>.

Sper sa va ajunga materialul pana luni la prima ora.

Link spre comentariu

Dl Viorel, aici este la discutii libere, profesionistii au zona lor unde uneori se cam iau de pifani daca posteaza.

Adrian a implicat vreo 20 oameni pe 20 pagini spunandu-le ca un curent mediu ce nu-si modifica valoarea nu poate fi numit constant. Ok, are dreptate. Dar atunci de ce numeste puterea consumata de la o baterie ce da acest curent drept "constanta"?

A mai determinat si 2 "lampari" cu activitate deosebita sa faca filmari cu ampermetrul bucuclas. Si amandoi si-au redus postarile sau au plecat de pe forum.

Daca tot a dat lectii tuturor ma astept sa le duca pana la capat. Cum se face ca si la 5W si la 25W in difuzor eu am aceeasi putere ceruta din baterie? Am pus baterie sa nu mai complicam lucrurile cu redresor, filtru...

Si fiind o discutie tehnica poate fi foarte serioasa. Oare de ce la "hartie igienica" nu s-a inflamat nimeni?

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări