Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplif SE - curent repaus


Ovidanie

Amplif. SE - Curent repaus  

14 membri au votat

  1. 1. Vom stabili in mod democratic daca in configuratia SE curentul prin lampa este sau nu este constant.

    • Este constant
      8
    • Aproape constant
      4
    • Nu este constant
      5
    • Nu exista curent de repaus
      6


Postări Recomandate

Acum 48 minute, tenzen a spus:

Pai,eu vorbeam de insumare...Curentul continuu variabil,fiind componenta a ac,

ac =? daca ai fi scris AC stiam ca vorbesti de curent alternativ. 

Deja ai mai sus pe cineva care a afirmat: 

Acum 15 minute, Усилитель a spus:

Variabil este una, AC alta. 

Variabil este si pulsatoriul.

Eu am explicat ca avem o sursa de tensiune continua insumata cu o sarcina + un tub. Tubul joaca rol de robinet (valve = robinet, ventil etc.)

Ata timp cat nu avem schimbarea directiei fluxului de electroni de ce sa pomenim de AC? Daca utilizez curent continuu variabil nu-i bine? Eu plec de la un curent continuu constant (bias current) pe care cu ajutorul tubului il fac curent continuu variabil (inchid mai mult sau mai putin robinetul). 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 2 ore, merck a spus:

 

@Barbu Paul a spus clar:

 

 

 

 

eu cred ca nu mai stiti ce ati afirnat mai devreme.Incepeti sa ma rasuciti pe toate partile denaturind ceea ce am scris...ac este totuna cu AC,ca doar nu vorbesc de aparate de aer conditionat.Curentul continuu variabil este COMPONENTA a AC,ca de aia e variabil sau pulsatoriu,sau de neoprit,ca vad ca ma tot rastalmaciti.Nu am zis ca curentul variabil este = AC,cum sustine  Usiliteli.Va intreb asa;Daca biasul il faceti variabil,de unde insumarea celor 2,pe care o afirmati?Pina una alta,o sa ma retrag elegant,de frica sa nu ma ia alt user in primire,ca de obicei...

Editat de tenzen
Link spre comentariu
Acum 1 oră, merck a spus:

Nu o data la sectiunea de tuburi am cautat sursele citate de tine si am vazut ca tu citesti pe diagonala=> e clar ca nu ai cum sa intelegi!

Daca pentru tine printr-o bucata de sarma poti sa treci doi curenti ..... e clar cu cine stau de vorba!

Inteleg ca notiunea de  curent continu variabil   te depaseste, dar in afara de a te trimite sa mai inveti nu stiu cum te pot ajuta. 

Sarma....cred ca te refereai la conductor....nu la consatenii tai. :rade:

Adica, sa inteleg, ca n-ai prea fost la orele de fizica, in generala...lol. Da' ce? n-au loc doi curenti printr-o bucata de ''sarma''?

Link spre comentariu
Acum 46 minute, merck a spus:

Eu plec de la un curent continuu constant (bias current) pe care cu ajutorul tubului il fac curent continuu variabil (inchid mai mult sau mai putin robinetul). 

 

Deci...morrrr.:n1 In conceptia astuia, tubul (adica robinetu') transforma curentul continuu constant in curent continuu variabil.  Asta inseamna , ca aplicand un semnal de 1KHz, tubul (robinetul adica) va transforma acel curent continuu constant intr-un curent continuu variabil cu frecventa de 1KHz.Poate doar la IASI sunt trafuri care functioneaza in curent continuu variabil.

Intr-un SE, cat timp nu ai un  CCS, nu poti vorbi de ''curent continuu constant'', iar denumirea de ''curent continuu variabil'' se refera la cu totul altceva si in nici un caz la AC.

Link spre comentariu

Ce ma distrez.......

....toti experti isi dau cu parearea dar n-au nici o ideie de electronica, de felul cum circula curentul, de teoria necesara calculelor diferitelor scheme (cica calculate de ei), de definitia termenilor folositi de ei si asa mai departe.

Abia astept sa citesc mai departe.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, KISS a spus:

Intr-un SE, cat timp nu ai un  CCS, nu poti vorbi de ''curent continuu constant'', iar denumirea de ''curent continuu variabil'' se refera la cu totul altceva si in nici un caz la AC.

Pai si daca e cu catodul la masa avand pe grila de comanda o tensiune de negativare dintr-o sursa separata nu ai tot curent constant ? Valabil si la un mosfet cu canal N cu o sursa de tensiune pozitiva.

Link spre comentariu
Acum 7 ore, tenzen a spus:

eu cred ca nu mai stiti ce ati afirnat mai devreme.Incepeti sa ma rasuciti pe toate partile denaturind ceea ce am scris...ac este totuna cu AC,ca doar nu vorbesc de aparate de aer conditionat.Curentul continuu variabil este COMPONENTA a AC,ca de aia e variabil sau pulsatoriu,sau de neoprit,ca vad ca ma tot rastalmaciti.Nu am zis ca curentul variabil este = AC,cum sustine  Usiliteli.Va intreb asa;Daca biasul il faceti variabil,de unde insumarea celor 2,pe care o afirmati?Pina una alta,o sa ma retrag elegant,de frica sa nu ma ia alt user in primire,ca de obicei...

Serios? Tot repet: ai schimbare a directiei fluxului de electroni? Daca nu ai =>  poti vorbi de AC?

Citat

THE VARIABLE DC CURRENT HAS ONLY POSITIVE REGION

Nu eu am batut in cuie aceste definitii. 

Citat

Alternating Current (AC) is a type of electrical current, in which the direction of the flow of electrons switches back and forth at regular intervals or cycles.

 In poza de mai jos ai tu schimbare a directiei fluxului de electroni? 

Screenshot-2021-01-05-at-09-53-45.png

Citat

Direct current (DC) is electrical current which flows consistently in one direction.

 

 

Link spre comentariu
Acum 8 ore, KISS a spus:

Da' ce? n-au loc doi curenti printr-o bucata de ''sarma''?

Se pare ca teoria spune ca nu au loc. Doar un singur curent cu ce forma de unda vrea muschiu' tau, dar daca tu stii ca bucata de sarma are autostrada cu mai multe benzi, fiecare curent pe banda lui .... n-am ce sa-ti fac. 

Link spre comentariu

@merck,

Eu cred ca e o confuzie in felul in care trebuie clasificat semnalul sinusoidal verde din poza ta ca si semnal continuu sau alternativ?

 

PS: la definitia AC poate ar trebui subliniata schimbarea polaritatii semnalului adica trecerea obligatorie prin 0.

 

Br/Daniel

Editat de Craciun
Link spre comentariu
Acum 7 ore, KISS a spus:

Intr-un SE, cat timp nu ai un  CCS, nu poti vorbi de ''curent continuu constant'', iar denumirea de ''curent continuu variabil'' se refera la cu totul altceva si in nici un caz la AC.

Serios??? Pai si cand nu ai semnal la intrarea amplificatorului cum e curentul prin tubul final??? :85

Tu iti dai seama ce afirmi??? Dupa tine curentul de polarizare (repaus sau bias current) la un SE nu este constant daca nu am un CCS? :nas:

Link spre comentariu
Acum 32 minute, Craciun a spus:

PS: la definitia AC poate ar trebui subliniata schimbarea polaritatii semnalului adica trecerea obligatorie prin 0.

 

Br/Daniel

Poate poti tu sa subliniezi, ca pe mine nu ma cred,  :57. Tot bag bold, pun cu rosu si ... degeaba. 

Sunt convins ca daca in loc de sinus era un semnal dreptunghiular sau triunghiular sau muzica nu mai aparea AC.

Pentru unii tot ce este sinusoida = AC. 

 

Am schimbat semnalul de la intrare si acum avem:

Screenshot-2021-12-14-at-07-32-01.png

 

Acum daca spun ca am un curent continuu variabil, nimeni nu mai zice nimic, nu?

Editat de merck
Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări