Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplif SE - curent repaus


Ovidanie

Amplif. SE - Curent repaus  

14 membri au votat

  1. 1. Vom stabili in mod democratic daca in configuratia SE curentul prin lampa este sau nu este constant.

    • Este constant
      8
    • Aproape constant
      4
    • Nu este constant
      5
    • Nu exista curent de repaus
      6


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 9 ore, merck a spus:

 

 

Amplificatoarele cu tuburi se alimenteaza in curent continuu. Fara semnal la intrare prin tub sau prin infasurarea primara trece un curent contiuu constant. Cand apare semnal la intrare nu mai avem curent continuu constant. 

 

Vorbesti prostii! Si asta pentru ca n-ai  facut si masurat nici un amplificator SE cu lampi sau tranzistori! Cand te intitulai @adrian_pic, sustineai aceleasi aberatii. Acum, ca @merck sau @Liviu.Mihaiu  o tii inainte. Cine a calculat un traf SE, stie ca se alege o inductie de 5000 Gauss pentru componenta continua (premagnetizare, bias sau idle) restul pana la 1Tesla ramanand pentru componenta alternativa. In concluzie, prin etajul final SE vor fi doi curenti, unul DC de bias si cel AC care se transfera in secundarul trafului sau prin condensator la etajele parafeed...etc. 

Chiar si etajele de semnal mic, unde sarcina,  care in general e un rezistor, dar poate fi si o bobina sau CCS, sunt parcurse de de DC si AC care reprezinta semnalul. Si, culmea, curentul tras din sursa este acelasi in repaus(adica fara semnal) si la putere maxima. Asta pana apar distorsiuni armonice. 

 

Link spre comentariu
Acum 34 minute, KISS a spus:

 In concluzie, prin etajul final SE vor fi doi curenti, unul DC de bias si cel AC care se transfera in secundarul trafului sau prin condensator la etajele parafeed...etc. 

Au si benzi separate, banda de langa ax si banda de langa bordura, nu? :85

Ce sa-ti fac daca ai baut cerneala! :57

@Barbu Paul a spus clar:

Citat

un curent continu variabil  (deoarece nu isi schimba sensul), obtinut prin insumara unei componente de curent continu cu valoare constanta de aproximativ 84 mA si o componenta de curent alternativ unde valoarea curentului efectiv este constanta si aproximativ egala cu 42,4 mA

 

Deci avem un singur curent!!! 

Pana si titlul topicului spune: curentul prin lampa!

 

 

Editat de merck
Link spre comentariu

In mintea ta, poate...ori a clonelor tale. Dupa ce o sa citesti RDH4, posteaza ca @Liviu.Mihaiu si fa-l de cacao pe @merck. Cred ca @vasile,  fara ''destepti'' ca tine, care sa ''anime'' sectiunile de scandal, si mai nou si pe cele tehnice, n-ar atinge rating_ul asta si-ar trebui sa inchida baraca.

Si app..  @Barbu Paul...cine e ? tot o clona a ta?

Editat de KISS
Link spre comentariu

Nu o data la sectiunea de tuburi am cautat sursele citate de tine si am vazut ca tu citesti pe diagonala=> e clar ca nu ai cum sa intelegi!

Daca pentru tine printr-o bucata de sarma poti sa treci doi curenti ..... e clar cu cine stau de vorba!

Inteleg ca notiunea de  curent continu variabil   te depaseste, dar in afara de a te trimite sa mai inveti nu stiu cum te pot ajuta. 

Link spre comentariu
Acum 43 minute, daniels a spus:

Eu unu' nu inteleg cum se poate vorbi de un curent alternativ (AC) printr-un dispozitiv semiconductor. Nu l-ar redresa?

Daca au baut cerneala :rade:

Si uite cum insista:

Acum 58 minute, KISS a spus:

 Chiar si etajele de semnal mic, unde sarcina,  care in general e un rezistor, dar poate fi si o bobina sau CCS, sunt parcurse de de DC si AC care reprezinta semnalul. Si, culmea, curentul tras din sursa este acelasi in repaus(adica fara semnal) si la putere maxima. Asta pana apar distorsiuni armonice. 

a pus si de doua ori de, unul pentru DC si unul pentru AC. E greu cand nu intelegi cei aia AC si il folosesti gresit. 

 

Tataieeee:

Citat

Alternating Current (AC) is a type of electrical current, in which the direction of the flow of electrons switches back and forth at regular intervals or cycles.

 

Link spre comentariu
Acum 4 minute, tenzen a spus:

cum adica curent continuu variabil 

Ai o baterie (deci curent continuu), inseriata cu un potentiometru si o sarcina , cand variezi rezistanta potentiometrului ai variatie de curent continuu? Deci este corecta afirmatia de curent continuu variabil?

Fix asa este si la SE, o sursa DC inseriata cu o sarcina si cu un tub (care joaca rol de potentiometru). Ma joc in grila si modific curentul continuu in anod. 

Am cumva schimbarea directiei fluxului de electroni??? 

Link spre comentariu

Pai,eu vorbeam de insumare...Curentul continuu variabil,fiind componenta a ac,ma intrebam de unde insumarea cu ala de bias,CC,ala fixu'?Daca  curentul asta variabil e componenta  AC,de unde insumarea?!?Insumarea e nelamurirea,nu ce e ala continuu variabil.

mai bine lasati,poate ajunge la pubela...

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări