Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplif SE - curent repaus


Ovidanie

Amplif. SE - Curent repaus  

14 membri au votat

  1. 1. Vom stabili in mod democratic daca in configuratia SE curentul prin lampa este sau nu este constant.

    • Este constant
      8
    • Aproape constant
      4
    • Nu este constant
      5
    • Nu exista curent de repaus
      6


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Stiinta nu are treaba cu votul democratic. Daca o mie de idioti sustin o prostie nu inseamna ca acea prostie va deveni adevar. In Franta un profesor universitar laureat al premiului Nobel este contrat de o gramada de idioti care nu au nici o pregatire in virusologie, dar probabil ei cred ca daca sunt multi si prosti au dreptate. Stiinta nu se supune principiului democratiei: minoritatea se supune majoritatii. Cine are dreptate, poate fi si singur pe baricada ca nu poate fi invins de gloate!

 

Amplificatoarele cu tuburi se alimenteaza in curent continuu. Fara semnal la intrare prin tub sau prin infasurarea primara trece un curent contiuu constant. Cand apare semnal la intrare nu mai avem curent continuu constant. 

Definitii pentru curentul DC constant:

Citat

A constant current (steady current, time-independent current, stationary current) is a type of direct current (DC) that does not change its intensity with time.

Daca pentru unii curentul constant din repaus = curent continu variabil  (deoarece nu isi schimba sensul), obtinut prin insumara unei componente de curent continu cu valoare constanta si o componenta de curent alternativ, este treaba lor. 

Eu nu pot sa spun ca N = N+M, daca altii vor sa spuna asta ... no problem.

Pana si  @elmar a scris:

Citat

+ la funcționarea în sarcină curentul (instantaneu) nu mai este constant, ci va conține componenta continuă, de bias, plus componenta alternativă, datorată funcționării în sarcină a amplificatorului SE;

+ valoarea medie a componentei alternative a curentului (în regim sinus, nedistorsionat) este nulă, deci ampermetrul va indica tot curentul de bias

Normal ca face vorbire de curent instantaneu pentru ca fara semnal la intrare avem un curent continuu. Deci comparam mere cu mere nu mere cu pere. 

Editat de merck
Link spre comentariu

Asta cu ,,stabilirea în mod democratic,, a unui adevăr ştiinţific e cea mai mare inepţie.Adică dacă eu susţin (şi dovedesc cu măsurători ) că prin circuitul X trece un curent de 0,1A (doar un exemplu), iar zece băgători în seamă care poate nici nu înţeleg nişte mărimi fizice mă contrazic, rezultă că ei au dreptate ? Aia e puterea gloatei (proşti dar mulţi) şi merge doar în politică.Şi aia merge aşa cum vedem că merge şi ţara acum....din rău în mai rău.

Dar adevărul ştiinţific e cel dovedit de formule şi experimente care se verifică de fiecare dată...nu de cum spun unii.Indiferent cât de mulţi ar fi.

Ca şi cu zborul unui aparat mai greu decât aerul.Multe minţi ,,luminate,, au susţinut acum nu mai mult de vreo sută de ani că zborul unui aparat mecanic mai greu decât aerul e imposibil, deşi păsările nu ştiau treaba asta.La fel cu vitezele peste 100km/h...unii credeau că la viteze mari aerul va fi absorbit din cabine şi pasagerii se vor asfixia.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, merck a spus:

Stiinta nu are treaba cu votul democratic.

De cand cu politically correct se pare ca stiinta e pe locul doi. Nu ati vazut ce au cerut studentii progresisti in Franta?

 

Acum 8 minute, maresaldeflota a spus:

Când se termină votul? 

Nu se termina, aici e partea frumoasa!
 

Link spre comentariu
Acum 13 minute, Ovidanie a spus:

Nu ati vazut ce au cerut studentii progresisti in Franta?

Nu, nu sunt la curent.

 

Am si eu o intrebare, ce intelegi tu prin afirmatia :"nu exista curent de repaus"?

De ce nu ai pus bias current sau idle current, ca sa evitam orice confuzie. In romaneste ar fi fost mai potrivit curent de polarizare. 

Cred ca nimeni de pe acest forum nu ar fi votat optiunea: nu exista curent de polarizare. 

 

 

Editat de merck
Link spre comentariu

Studentii au cerut ca la evaluari (examene) sa nu mai fie discriminati , sa primeasca toti note egale, sa aleaga ce materii vor sa studieze si mai ales sa hotarasca cum sa fie predate acele materii, sa nu mai fie stresati cu examenele, sa primeasca consultanta gratuita pentru propria afacere, astfel incat la sfarsitul studentiei sa fie direct oameni de afaceri. Erau mai multe cereri, eu atat am retinut.

 

Mai bine ma intrebai ce ma mana pe mine in lupta.  Am fost impresionat de zbuciumul din celalalt topic. Parerea mea e ca ai nostrii colegi nu vor ajunge la nici o concluzie, mi-am zis sa fac un gest frumos, ca tot vin sarbatorile: Sa aduc linistea macar in acel topic.

Va invit sa votati si indiferent care va fi rezultatul, minoritatea, in mod democratic, va accepta acel rezultat. Asa este politically correct.

Daca trebuie putem vota bias current versus idle current versus curent repaus.

 

Sper ca stiti de gluma.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Ovidanie a spus:

Studentii au cerut ca la evaluari (examene) sa nu mai fie discriminati , sa primeasca toti note egale, sa aleaga ce materii vor sa studieze si mai ales sa hotarasca cum sa fie predate acele materii, sa nu mai fie stresati cu examenele, sa primeasca consultanta gratuita pentru propria afacere, astfel incat la sfarsitul studentiei sa fie direct oameni de afaceri. Erau mai multe cereri, eu atat am retinut.

Esti sigur ca este real ce ai scris mai sus??? Nici daca au tras pe nas ceva nu cred ca ar fi putut sa ceara asa ceva!

Acum 2 ore, Ovidanie a spus:

Daca trebuie putem vota bias current versus idle current versus curent repaus.

Baga! Macar asa stim cu cine stam de vorba! Deja avem 2 care au votat optiunea nu avem curent de repaus, deci saracii nici macar atat nu stiu:

Citat

Bias current is the amount of electrons flowing from the cathode to the plate with no audio signal on the control grid (idle current).

Si mai avem 2 care vor sa fie prieteni cu toata lumea si au votat optiunea aproape constant. 

Link spre comentariu
18 minutes ago, merck said:

Macar asa stim cu cine stam de vorba! Deja avem 2 care au votat optiunea nu avem curent de repaus...

La momentul postarii tale erau deja 3 raspunsuri, daca tu zici ca erau 2 este pentru ca nu ai considerat votul tau? Nu trebuie sa te ascunzi, suntem de-ai tai :reytre.

Link spre comentariu
Acum 14 minute, Mircea a spus:

La momentul postarii tale erau deja 3 raspunsuri, daca tu zici ca erau 2 este pentru ca nu ai considerat votul tau? Nu trebuie sa te ascunzi, suntem de-ai tai :reytre.

Ei as! Am votat ca este constant! Pai nu se vede ce predic pe acest subiect? 

@Ovidanie tu vezi cine a votat la fiecare optiune ca sa confirmi ca am votat ca este constant?

Editat de merck
Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări