Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Philips 32PHS 4032/12


DORFU

Postări Recomandate

Philips 32PHS4032/12 , SASIU TPN 17.1E.LA , am acest tv la reparat, a venit cu sursa defecta, puscat integratul ,mosul ,optocuplorul, si alte rezistente smd, condul de 100pf/1000V. Am depanat sursa dar nu vrea sa porneasca palpie ledul de std-by , se aprinde o secunda se stinge pentru doua secunde si se mai aprinde de doua ori dupa care sta mai mult timp stins si se reia ciclu. Am12Vcc, 5Vcc, 3,5Vcc pe placa de baza iar pe alt stabilizator variaza tensiunea de la 0 la 1,5Vcc unde banuiesc ca ar trebui sa fie tensiunea pt procesor. Ar putea fi o problema de soft? Mentionez ca nu am facut niciodata resoftari sau rescrieri de memorii la televizoarele LCD si LED. Cod placa  de baza 715G8659-MOE-000-004Y. Va multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • bobo

    12

  • dan cod

    12

  • iuliantv

    7

  • DORFU

    5

Top autori în acest subiect

daca nu ma insel din experientele mele cu aceste surse,ea genereaza 2 tensiuni 12v si 17v

decuplati mosfetul din primar,si pe katodul celor 2 diode secundar aplicati +12v 4-5a si - la masa  din sursa externa,si tv-ul ar trebui sa mearga daca mainboardul e ok,asta ca sa nu ,,bajbaiti,, ba in sursa ba in mainboard,eu asa procedez inainte de a incerca depanarea,nu de alta dar te chinui faci sursa,si vezi ca e busit si mainboardul,eventual se poate folosi si cu sursa externa

Editat de iuliantv
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Salut.

Philips 32PFS4132/12

Sursa 715G7734-P01-005-002H

main 715G8659- M01-000-004Y

 

sursa arsa, mosfet, pf6005 si siguranta.

Am verificat tot in primarul sursei si pe reactie, tl431, optocuplor, diode , conzi, inlocuit toate diodele fin primar chiar daca aratau bine pe aparat.

Sursa se comporta ca la colegul Dorfu.

Am alimentat separat placa de baza cum a zis Iulian si tv ul functioneaza ok.

Am verificat piesa cu piesa, inlocuit de doua ori pf6005a( am pus si pf6003a) si mosfetul dar fara efect.

Sursa scoate 12v si 18v si imediat pica in zero si imediat porneste si tot asa.backlightul nu se aprinde .

Am pus becuri de 12v/5w pe 12v si 24v/5w pe 18v cu main decuplat si tine becurile aprinse.

Poate trebuiau becuri mai puternice dar nu am .fara main totul pare ok .

O sursa oarecum simpla mi a mancat toata ziua.a mai fost reparata acum 9 luni fara probleme.

Trafo chopper este ok pe tester.

Tind sa cred ca tot in primar este ceva sau pe reactia sursei dar totul este ok la masuratori.

Cu becuri pe sursa am 12v pe alimentarea pf6003a iar in tv fluctueaza intre 12v si 28v.

Nu se incinge nimic , totul pare ok.

china_715g7734-p01-000-0020_psu_sch (2).pdf

Link spre comentariu

Am schimbat opto si tl431 si am pus rez de 0,22r.

Nu am avut de schimb dioda zener de pe tl431 dar arata bine la masuratori.in schema este de 16v.

Am masurat cam tot ce se putea, nu mai am idei.

Link spre comentariu

Atentie la Mosfet , este un tranzistor cu timp de blocare foarte bun , de ordinul nanosecundelor , daca nu gresesc 4,7 ns. Am patit acum 25 de ani cu un alimentator de telecolor nu scotea tensiune cat trebuia si nu stabiliza si fost tranzistorul BU, am muncit o saptamana la el dupa care am facut schimbarea schimbari, nu-mi venea sa cred. Eu am pus un STF3NK80Z, comandat din china, stabilizeaza n-am treaba pe 12 V si pe 18V.

Link spre comentariu

STF3NK80Z are Tf 40 ns si nu 4,7 ns cat am spus mai sus , imi cer scuze. Conteaza si capacitatile mosului si sarcinile de descarcare din grila, drena. Mare atentie cand incercati sa puneti alt mos, trebuie sa fie pe aproape cu originalul. Comparati intodeauna , Ciss:Crs:Cdss; Tf; Qg:Qgd, Tr;Td. TK6A60D este ceva mai bun dar are Ciss 800pf ,Crs 4pf; Coss100pf, Tf 12ns, Tof 68 ns. STF3NK80Z are Ciss485pf; Crs 57 pf; Coss11pf;Tf40ns;Tr27ns;td 36ns. Atentie si la sarcinile Qg;Qgd. Eu va sfatuiesc sa vedeti tranzistorul original ce caracteristici are si daca nu-l gasiti incercati sa gasiti unul echivalent. Sunt mai multe Mosuri care merg si sunt foarte apropiate , se gasesc si pe la noi undeva la 7-8 lei bucata, la bani astia nu merita timpul pierdut. Sunt frecvente mari de lucru si conteaza mult capacitatile,timpul de comutare si sarcinile de descarcat si aici s-ar putea ca integratul sa intervina pe protectii si nu mai reuseste sa le  compenseze. Sunt surse bine optimizate, cu ajutorul unor softuri specializate. Surprizator este faptul ca la STF3NK80Z gasim o resitenta drena sursa destul de mare Rsd=4,5  ohmi si un radiator extrem de mic, care face fata cu brio. Daca restul componentelor sunt bune eu tind sa cred ca problema este in caracteristicile mosului, si daca nu este, pentru 8 lei am inlaturat o enigma.

Link spre comentariu

Azi am mai lucrat putin la sursa asta, o scot cand termin munca si ma minunez de ea.

Am inlocuit iar mosul cu TK6A65D  din recuperari, am jonglat putin cu rez de 0r27 , am inlocuit iar tl431, optocuplor si dioda zener de pe tl431( ininial nu o inlocuisem ca nu aveam) dar fara efect.

Am refacut lipiturile pe toata placa, refacut si verificat trasee, inlocuit conzii desi aveau esr bun.

Am inlocuit diodele de pe 12v si 18v ca poate nu duceau in sarcina, toate componentele le sm scos de pe placi functionale de lg si samsung.

Nu mai sunt sigur ca este sursa desi cu sursa separata porneste ok.

Ma gandesc ca poate placa de baza sau ledurile  au un consum marit si sursa tv nu tine in sarcina dar cu sursa externa de 5amperi tine sarcina.

Editat de bobo
Link spre comentariu

Am pus bec de 12v/ 5w pe 12v si de 24/ 5w pe 18v.duce fara probleme, nu am avut becuri mai mari.

Problema este ca nu apare comanda on , sursa pica dupa o secunda si da sa porneasca iar imediat si tot asa.

Comanda on trebuie sa fie de 3,3v si apare cand pun sursa auxiliara de 12v/5w.

Daca sursa sa zicem ca nu tine in sarcina ce ar putea sa fie? componentele din snuber sau ceva pe reactia sursei?

Am verificat piesa cu piesa in primarul sursei si pe reactie.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări