Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

La 19.09.2024 la 8:50, Sharky a spus:

Femeie la volan

https://www.facebook.com/share/r/XqjMWjriUZW3LR1f/

 

Comentariile clar, vinovat autocarul mergea prea repede.

E drept ca ii baga o parte din culpa daca mergea peste limita. Si cum e caz cu vatamare corporala grava va avea ceva nopti nedormite, chiar daca e complet nevinovat.

 

Nu exista complet nevinovat daca a incalcat legea, chiar daca nu-i principalul vinova, pt ca pt asta sint legile ca sa se reduca accidentele. Nu pot estima corect viteza neavind date complete dar autocarul pare ca merge cam repede.

Doar daca viteza lui este in limitele specificate pt acea portiune de drum doar atunci este complet nevinovat.

Link spre comentariu

E ok ca ai scris aceleasi lucruri ca si mine, dar eu il consider complet nevinovat si e pur si simplu alegerea mea.

 

Drogatul va scapa de închisoare pt care suficiente relatii. Legea nu se aplica lor.

Acolo doar parintii sa plătească un rachet care sa ii rupa picioarele intr o noapte cand iese iar beat de la crasma.

Link spre comentariu

Daca o sa fie si la noi vreodata democratie, nu o sa mai decida un singur corupt pentru nimic ci o sa fie decizia unei majoritati sau unanimitati, daca e sa ne luam dupa sistemul cu jurati din America. In cazul de fata noi daca am fi jurati intr-un tribunal si l-am considera pe ala vinovat, judecatorul chiar corupt pana in maduva oaselor ar mai putea doar sa stabileasca marimea pedeapsei si nu l-ar mai putea declara nevinovat pe criminal.

Link spre comentariu

Apar tot felul de ghidușii prin care il albesc. Sau se lungește procesul pana se prescrie fapta.

Ori fuge intr o tara unde il vor proteja. Cati nu au scapat asa.

 

Juriul e doar o poveste frumoasa.

Justiția e cumpărată de catre cei cu bani sau putere politică, indiferent de tara, doar taxa e mai mare.

Nobilimea nu e niciodată supusa acelorași reguli ca prostimea.

 

Link spre comentariu

"Judecătorii spun că această faptă nu este îndreptată împotriva victimei, deoarece șoferul a acționat asupra mașinii. "

Asa deci si prin urmare, daca împusc pe cineva, preferabil cu o pusca de vânatoare cu alice, nu pot fi acuzat de omor pentru ca nu am actionat decât asupra tragaciului unui aparat tehnic.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, franzm a spus:

"Judecătorii spun că această faptă nu este îndreptată împotriva victimei, deoarece șoferul a acționat asupra mașinii. "

Asa deci si prin urmare, daca împusc pe cineva, preferabil cu o pusca de vânatoare cu alice, nu pot fi acuzat de omor pentru ca nu am actionat decât asupra tragaciului unui aparat tehnic.

Poti fi acuzat de omor doar daca se dovedeste ca ai avut intentia de a omori victima, altminteri e ucidere din culpa. Au fost nenumarate accdidente de vinatoare soldate cu decesul victimei si nu s-a pus problema de omor.

De ex.: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/barbat-impuscat-mortal-la-o-vanatoare-organizata-noaptea-in-hunedoara-politistii-au-fost-anuntati-chiar-de-tatal-celui-care-a-tras-2781405

Ultima fraza: "Poliţiştii ajunşi la faţa locului au întocmit un dosar pentru ucidere din culpă."

 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, d2134 a spus:

Poti fi acuzat de omor doar daca se dovedeste ca ai avut intentia de a omori victima, altminteri e ucidere din culpa.

Si dupa parerea ta atunci "Când te urci băut+drogat la volant, conduci cu 160 km la oră in localitate, treci peste culoarea roșie a semaforului și produci un accident" o incadrezi sau nu la intentie de omor?

Eu ma bag voluntar sa ma urc baut+drogat la volan si sa rulez cu 160km la ora daca in fata mea pe strada intr-o masina se afla Savonea + Ispas. Sa vedem atunci daca mai dau acelasi verdict (desi e clar ca nu scapa). 

 

Link spre comentariu

Aia is oameni influenți.

Dar stii ce e trist?

 

https://ziarulclujean.ro/foto-ultimul-termen-in-dosarul-mortii-gabrielei-ripan-autorul-plictisit-in-fata-judecatorului-tudor-cirje-pe-interceptari-de-4-ani-conduc-fara-permis-ma-droghez-de-la-14-ani-is-dis/

 

Un drogat a facut accident din pura prostie si a omorat o fata.

A luat 2 ani. E traficant de droguri, conduce fara carnet.

Doi ani si arest preventiv.

Plus a mai fost eliberat.

 

Atat doar ca a ramas ciung dupa accident. Noroc cu dreptatea divina. Ca cea de pe pamant nu isi face treaba.

 

Deci pana si păduchii scapa de închisoare...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări