Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

Acum 35 minute, doru3160 a spus:

Deci se poate intra, și nu ai nici o vină. Dacă tu nu frânai și te propteai într-un stâlp, era vina ta ca aveai viteză, nu a idiotului ca ți-a ieșit în cale. 

 

Diferenta este ca eu circulam cu maxim viteza LEGALA pe acel sector de drum, nu ZBURAM ca idiotii aia! Si am putut frina in siguranta. Am frinat ca sa fiu sigur, il vedeam deja ca vine si aveam minim 50-60 metri pina unde intra el din lateral. Si oricum cind a intrat, s-a si dus, nu m-a incomodat aproape deloc, dar am preferat sa fiu sigur si am frinat.Prefer sa conduc defensiv-preventiv, nu idiotico-ofensiv, chiar si cind sint singur in masina! Lasa sa fiu eu "prostul, gaina fricoasa", si sa ajung unde trebuie, decit sa fiu "zmeul vedeta" care ajunge in pamint. Cit despre sotia lui, n-as pune mina in foc! Mai in toate filmarile lui, ori ruleaza cu viteza, ori discuta despre viteza, nu cred ca aia a fost singura data cind era in masina cu el. Stia cum conduce, agresiv si cu viteza si din momentul in care apar in prima filmare, facuta din masina ce rula pe acostament cu 92km/h, cind Seat si Skoda "se urmareau" in viteza de peste 130km/h si pina se ajunga la accident, avea muuuuulte secunde in care

isi putea pondera descreieratul de sot vitezoman. Probabil ca si ei ii placea viteza, insa nu putem sti asta si nu avem dreptul sa o judecam. Dar pe idiotul de sofer al Seatului, oricine il.poate judeca si blama, pentru stilul agresiv de condus. Mai devreme sau mai tirziu, tot o comitea. Bine ca pe contrasens nu era o masina mica, cea de care s-a lovit cu vreo familie si copii in ea, ca-i omora pe toti! Asa s-a omorit pe el si pe pasagerul din dreapta lui. Asa a foat sa fie, si pot sa ii zic DESTIN, si KARMA, totodata, daca masina de care s-a lovit nu era acolo (in spatele ei era liber, nu mai era alta masina), scapau cu rani si pagube materiale. Dar, probabil cel de sus, destinul si mai ales KARMA, au stabilit ca "GATA, AJUNGE". Apropos, drumul asta, l-am facut cind eram.incepator, permis de 2 luni luat, Bucuresti-Bacau. Multe nereguli am vazut atit la dus cit si la intors. Se conducea haotic, care pe unde voia, depasiri la.limita acrosarii intre sensuri. Personal nu cred ca am depasit de 2-3 ori, dus-intors. Nu mi s-a parut un drum greu, doar aglomerat si plin de "slalomuri". Dar a fost mai greu (obositor) decit Bucuresti-Nisipurile de aur.

Editat de DjLeco2021
Link spre comentariu
Acum 50 minute, doru3160 a spus:

Va avea pe conștiința doi tineri, cu zapaceala tinereții în ei, dar cu un gest minim de atenție, putea evita tragedia. Nu vreau sa fiu în pielea părinților. Din afară e ușor să judeci.

Era prea cretin soferul SEAT-ului (dovada este si manevra pe care a ales sa o execute) ca sa mai faca umbra pamantului! 

De cel de pe contrasens in care s-a izbit animalu' cu SEAT-ul nu zici nimic? Cu ce este vinovat saracu' om ca s-a trezit cu un idiot care intra in plin in el? Bine ca nu a patit nimic! 

Acum 52 minute, doru3160 a spus:

Idiotul dacă scapa din asta, și era vitezoman oricum o pățea, dar poate era singur, să nu mai ia și pe altul nevinovat cu el. 

Vitezomat era (se vede din filmarea pusa de @BRANCA ca merge si cu 180km/h) si erau prea putine sanse sa isi fi rupt gatu' singur. De altfel si acum l-a bubuit pe cel de pe contrasens si sigur s-a lasat cu ceva traume pentru saracu' om nevinovat. 

Nu am mila pentru astfel de specimene!!! Trebuie sa moara cat mai repede! Sunt un pericol public!

Nu te poti numi parinte cand ai ajuns sa cresti asemenea dobitoc! 

 

In weekend am fost in Lido di Venzia (insula din fata Venetiei) si la ora 8:30 dimineata eram la o cofetarie si vad ca vine o masina Toyota mica si se parcheaza cam stramb (avea un pic spatele in strada) si din ea iese un tip (greu de spus ce varsta avea, dar sa zicem ca in jur de 40 de ani) in doua carje si i-a luat peste un minut sa ajunga in cofetarie (avea de facut cativa metri). Instant mi-am dat seama ca fara masina acel om este terminat si viata i-ar fi mult mai grea. In trafic sunt si astfel de oameni de care trebuie sa avem mare grija ca saracii nu au nici o vina ca sunt in starea in care sunt. 

Link spre comentariu
Acum 10 ore, DjLeco2021 a spus:

 Mai devreme sau mai tirziu, tot o comitea. 

De asta zic, nu e bine să stai în calea fericirii veșnice a lor. Repet, eu le urez moarte ușoară și mă dau din fața lor. Nimic nu pierdea Suzuki dacă ar fi făcut la fel. Ba era castigat si cel cu camioneta ca tot s-a adus vorba de el. Seatul oricum o imbulina odată cu stilul asta de mers... și poate o făcea fără victime colaterale. 

Citat

Normal ca nu s-a dus prin dreapta ca sa evite, el a accelerat ca sa depaseasca Suzuki-ul prin dreapta

E doar o banuiala, nu ai de unde sa stii. La ce viteza avea, chiar nu avea nevoie sa accelereze ca sa depaseasca suzuki. Dar la miscarea ce o anticipase, acceleratia cu tractiune fata il ajuta. Ghinionul lui (si mai ales a celorlalti) a fost ca a cazut de pe asfalt.

Link spre comentariu
Acum 40 minute, DjLeco2021 a spus:

 Insa acolo n-a fost nicio evitare, repet, cel putin Seat a accelerat ca decreieratul, sa depaseasca Suzuki. Si a depasit (si pe dreapta), pentru ultima oara!

Normal ca nu s-a dus prin dreapta ca sa evite, el a accelerat ca sa depaseasca Suzuki-ul prin dreapta. Cum am mai spus: bine ca a fost ultima lui depasire prin dreapta! 

Link spre comentariu

Mie poza asta imi zice multe, despre cit de mult a vrut Seat-ul, "sa evite prin dreapta", sau cit de mult si-a dorit DEPASIREA Suzuki-ului din fata, ca sa "ii faca" atit pe Skodist (in special), pentru ca intre ei era giumbusleaua, cit si pe Suzukist, care era material neglijabil in ecuatia din mintea Seat-istului.

 

Ac-Buz-11.jpg

 

 

rezolutie full

https://postimg.cc/F7CWVgWs

 

Iar pozele astea doua, imi arata clar, distanta mare dintre Suzuki-ul (cind deja era incadrat corect) pe banda si Skoda+Seat-ul din spatele Suzuki-ului, evident ca se putea frina daca era de evitat, pentru ca veneau tare ca bezmeticii, totusi ambii au accelerat, Seat-ul in special:

 

Ac-Buz-12.jpg

 

rezolutie full

 

https://postimg.cc/LYH43p5P

 

Ac-Buz-13.jpg

 

rezolutie full

 

https://postimg.cc/4KvNcdfZ

 

 

 

Ordinea ce a dus la nenorocire:

 

1 VITEZA excesiva, atit a Skodei cit mai ales a Seat-ului, pentru ca se urmareau ca la curse.

2 Nepastrarea distentei minime, regulamentara, fata de masina din fata ta in timpul deplasarii.

3 Condusul agresiv, in cazul ambilor soferi de Seat si Skoda.

4 Depasirea prin dreapta.

5 Ambitia prosteasca a amindoura, sa arate ca sint ZMEI, pentru ca si javra cu Skoda, a cautat-o cu luminarea si lupa.

6 KARMA, care a spus GATA, AJUNGE, CU ACEST NENOROCIT!

 

Daca nici acum, NU este clar ce si cum, deja unii tin "cu ursul" din banc.

Link spre comentariu

Copilul trebuia sa coboare de pe toacla si sa traverseze la pas .

Probabil nici motociclistii nu stiu legea daca au plecat in graba sau mai rau  fara permis .

Daca stiau acest detaliu din lege luau la bataie parintii plodului prost .

Primii vinovati sunt parintii plodului care nu pare sa aiba 14 ani apoi plodul .

Titlul dat de un idiot schimba tot intelesul situatiei in lipsa cunoasterii legii .

Editat de antonvasileeee
Link spre comentariu

 Păi deşteptul de biciclist a traversat pe bicicletă şi nu pe lãngă ea,fără să se asigure!Al doilea motociclist n-a redus viteza la trecerea de pietoni şi astfel n-a putut să-l evite pe băiat.

Link spre comentariu

Pustiul a fugit pe un arc de cerc ,motociclistul 2 a fost surprins  de traiectoria pustiului si e clar ca nu se gandea sa opreasca .Fara permis .

Dar sirul de evenimente a fost declansat de un pusti nesupravegheat si neinstruit ,care circula pe drumurile publice,cu bicicleta , fara a avea dreptul ,insotit de doi parinti (asa pare ) dobitoci .

 

 

Eu merg zilnic prin Ploiesti cu bicicleta si daca speculez traficul pe trotuar cand ajung la trecere de pietoni descalec si trec ca orice pieton .

Nu am trecut niciodata pe trecerea de pietoni calare pe bicicleta .

Editat de antonvasileeee
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări