Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

Suzuki evita balta.

Si cam iese fara sa se asigure.

In rest aia doi mergeau prea repede desi puteau opri.

 

Nu vad skoda cu ce e vinovat. Treaba lui cu cat merge. Sa ii dea amenda de viteză.

Ala cu seatu o zburat ca prostu. Nu l a pus nimeni sa faca pe grozavu.

Link spre comentariu
Acum 39 minute, Sharky a spus:

 

Si cam iese fara sa se asigure.

In rest aia doi mergeau prea repede desi puteau opri.

Cam așa am văzut și eu din filmare. Adică dacă eram în Suzuki și vedeam tăunii ăștia în oglinda, aș fi așteptat să se ducă să se fugareasca cât doresc și pe urmă as fi trecut pe bandă fără stres. La ce viteză aveau, era chestiune de câteva secunde de așteptat. Dar cred ca Suzuki nu s-a uitat în oglindă. A făcut manevra și aia e... a ieșit ce a ieșit. 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Sharky a spus:

Suzuki evita balta.

Si cam iese fara sa se asigure.

In rest aia doi mergeau prea repede.

 

Nu vad skoda cu ce e vinovat. Treaba lui cu cat merge. Sa ii dea amenda de viteză.

Ala cu seatu o zburat ca prostu. Nu l a pus nimeni sa faca pe grozavu.

 

Suzuki nu a evitat nimic, a reintrat pe banda de pe acostament, inainte de secunda 5 a filmarii, pe cind cei 2 inca se intreceau! Si a ramas permanent conform filmarii, pe banda, unde inca se vad cei doi, in linie in spatele lui, exact cind incep depasirea, ambii, unul pe contrasens pe linie continua si altul prin dreapta pe acostament fiind culoar LIBER!

Groapa cu apa apare la secunda 8, cind Suzuki rula linistit pe banda iar Boul cu Seat, intra in ea,  trage stinga de volan, derapeaza si loveste in partea dreapta Suzuki-ul, dupa care intra pe contrasens si CRAPA, exact ce merita! S-a saturat si D-Zeu de figurile si mizeriile lui de cocalar. Daca era iubit de cel de sus, patea ca asta:

 

https://www.facebook.com/100006330065033/videos/1040137290862629

 

Dar...

 

 

 

Ac-Buz-4.jpg

 

 

 

La secunda 8, Suzuki este filmat cu camera din spate si este corect pe banda, dar acolo se vede CLAR, ca Suzuki este facut "sandwich" intre Skoda si Seat, iar Seat-ul, tocmai ce da in groapa cu apa de pe margine.

Ac-Buz-6.jpg

 

 

 

Si mai devreme un pic, la fel, Suzuki este corect pe banda.

Ac-Buz-5.jpg

 

Tot corect pe banda, Suzuki, secunda 7

 

Ac-Buz-08.jpg

 

Javra cu Skoda, pe dubla continua si mai zici ca e nevinovat

 

Ac-Buz-9.jpg

 

Suzuki, nevinovat, intre 2 javre, facut sandwich si lovit totodata

 

Ac-Buz-10.jpg

 

Vizioneaza filmarea cu viteza 0,25, si ai sa vezi si singur cum a stat treaba!

 

Suzuki NU a evitat nicio groapa cu apa, mergea pe banda fiind depasit de Seat, pe dreapta, pe acostament, Seat care iese cu rotile din dreapta pe aratura, in groapa cu apa. Boul cu Seat a incercat sa evite groapa cu apa din buza acostamentului si a tras stinga de volan, lovindu-l pe Suzuki. Prima filmare aparuta e o porcarie, in care nu se poate aprecia nimic, nici macar distanta dintre masini, viteza si ce a mai fost pe acolo!

 

Filmarea de mai jos, spune TOT, exact cum a fost, nu mizeria aia dupa care s-a luat Pertea.

 

  Poze la rezolutie buna

 

https://postimg.cc/MXj1HMv4

 

https://postimg.cc/XZ0qxL3S

 

https://postimg.cc/yg1dCNkL

 

https://postimg.cc/f3jLPdT3

 

 

 

 

 

 

 

Editat de DjLeco2021
Link spre comentariu

În filmarea aia sau oricare vrei, găsești o semnalizare aprinsă la Suzuki?  Eu m-am tot uitat, am dat și pe viteză mica la derulare film, și nu am reușit sa vad măcar un clipocit de bec. Nu ca ar fi foarte important, dar ar fi trebuit sa vedem cum vedem becurile de frână aprinse de la skoda. 

Link spre comentariu

Pai nu se vad pentru ca n-a fost frinare ci accelerare, pt ca idiotii accelerau, ambii, ca sa depaseasca!

 

Iar Suzuki nu avea ce sa semnalizeze deoarece ERA DEJA inscris dinainte pe banda buna, cum am mai zis.

 

 

Frinare a fost doar la sfirsit, dar deja acolo, camera era departe si n-a mai focalizat cum trebuie, probabil. Iar la prima filmare, acel 360p, e o mizerie.

 

A a aparut bucatica asta de filmare, unde se vede clar cind tisneste idiotul pe dreapta, asta se intimpla exact cind a vazut culoarul pe acostament liber, desi Suzuki mergea deja drept, corect, pe banda.

 

Da-i cu viteza mica, 0,25 si apoi cu 0,5. La fix secunda 29 se vede clar ca buna ziua ca intii Suzuki era DEJA drept pe drum, cam 1 secunda si apoi imediat Seat trage dreapta si baga blana sa depaseasca, accelerind, imediat ce se formeaza culoarul llber pe acostament!

 

 

Adica exact cum se vede si in filmarea a doua, incepind cu FIX secunda 8! 

 

 

Editat de DjLeco2021
Link spre comentariu

Nu stau sa citesc atatea randuri.

Nu m am prins daca skoda a fost implicata in accident adica daca a atins pe cineva.

A facut depasire pt ca avea viteza prea mare si n a mai putut pune frana si ar fi lovit din spate. Nici macar depasire nu e.

Ala mai bine statea liniștit pe partea lui. Cand vin cretini din spate mai bine stai cuminte.

O vazut balta si a iesit fara sa se uite ca vine raliul.

 

Oricum tâmpiți toti. E Romania, plin de tâmpiți pe sosele.

Sper sa ramana toti fara carnet, nu doar mortu.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, DjLeco2021 a spus:

 

 

Iar Suzuki nu avea ce sa semnalizeze deoarece ERA DEJA inscris dinainte pe banda buna, cum am mai zis.

 

 

 

 

 

 

 

Moșule, Suzuki era acolo cu o secunda înainte, sau cât vrei tu, dar există filmare în care se vede că de pe acostament trece pe banda. Și trece fluierând, fără semnalizare, fără asigurare. Tăunii ăștia care veneau cu viteză, s-au trezit cu el în față. Skoda nu a vrut să depășească, doar a ocolit pt că nu a mai putut opri din cauza proaspatului intrat în banda, Suzuki, și a vitezei, bineînțeles, iar cel de pe Leon, a virat dreapta prea mult, a muscat din taluzul de lângă acostament, unde întâmplător era și balta aia, moment în care ar fi trebuit mașina să-l tragă în dreapta. Dar a virat din sperietura mult stânga, și a ajuns pe contrasens. Suzuki nu e vinovat pt accident, dar poate fi considerat factor favorizant. Când treci de pe o banda pe alta și vezi în oglinda ca în câteva secunde vin tăunii aia din spate, nu te bagi, ii lași sa treacă și apoi faci ce vrei. Ori Suzuki nici semnal, nici asigurare nu a avut. A ieșit în fata lor și asta a fost. Aia au luat-o pe unde au nimerit. Și aici se potrivește la fix zicala, mortul e vinovat. 

Link spre comentariu

Pare genul de om hodinit care merge incet in treaba lui neatent la ce se intampla in jur.

Nu prea se asigura, cand e depasit regulamentar accelereaza pt ca nu stie ca e depasit, apoi cand ajungi cu masina in dreptul lui pune frana si exclama ofticat, "nebunii din ziua de azi", merge pe B2 cu viteza mica, etc.

E plin de incurca lume dinastia, important e sa ii simti din timp si sa nu treci prea repede pe langa ei.

Link spre comentariu
Acum 41 minute, doru3160 a spus:

Moșule, Suzuki era acolo cu o secunda înainte, sau cât vrei tu, dar există filmare în care se vede că de pe acostament trece pe banda. Și trece fluierând, fără semnalizare, fără asigurare. Tăunii ăștia care veneau cu viteză, s-au trezit cu el în față. Skoda nu a vrut să depășească, doar a ocolit pt că nu a mai putut opri din cauza proaspatului intrat în banda, Suzuki, și a vitezei, bineînțeles, iar cel de pe Leon, a virat dreapta prea mult, a muscat din taluzul de lângă acostament, unde întâmplător era și balta aia, moment în care ar fi trebuit mașina să-l tragă în dreapta. Dar a virat din sperietura mult stânga, și a ajuns pe contrasens. Suzuki nu e vinovat pt accident, dar poate fi considerat factor favorizant. Când treci de pe o banda pe alta și vezi în oglinda ca în câteva secunde vin tăunii aia din spate, nu te bagi, ii lași sa treacă și apoi faci ce vrei. Ori Suzuki nici semnal, nici asigurare nu a avut. A ieșit în fata lor și asta a fost. Aia au luat-o pe unde au nimerit. Și aici se potrivește la fix zicala, mortul e vinovat. 

 

De aia, se vede in filmarea a doua, in primele 2-3 secunde, Suzuki-ul incadrat corect pe banda, rulind pe ea, drept, timp in care idiotii aia accelereaza, in loc sa frineze si sa evite? Pentru ca de aia, distanta intre Suzuki si cele 2 din spate se micsoreaza, nu se mareste, iar abia dupa acele 2 -3 secunde, fiecare pleca in lateralele Suzuki-ului! In acele 2-3 secunde, ambii aveau timp sa reduca viteza suficient, dar conform filmarii, cel putin Seat-ul accelereaza, imediat dupa ce trage dreapta de volan, desi daca intentiona sa evite ceva, putea frina, era distanta mare intre el si masina rosie ce circula pe zona ingusta de pe margine, cu viteza mica. Dar el, BADMAN-BADMAN, a tinut cu tot inadinsul sa depaseasca!! O sa incerc dupa masa sa tai din filmare, exact bucatica la care ma refer. Acele 2-3 secunde, daca erau speculate corect, de cei 2 idioti, si folosite ca atare, faceau ca accidentul sa NU se intimple! Si sa presupunem ca manevra de depasire a fost facuta ca la carte, cu semnal, cu asigurare, cu tot ce vrei, viteza fii d de circa 80km/h a Suzuki, iar cretinii din spate, vin cu 130-140, poti sa te asiguri cit vrei, ca totbidentica era situatia. Vina apartine Seat si Skoda, care se intreceau si sicanau intre ei cit si pe soferul Suzuki, pe care l-au facut sanwldwich intre ei si lovit totodata (Seat-ul a lovit Suzuki, proiectindu-l in Skoda, se vede clar in filmarea scurta de la observator). Dacavacei cretini nu se intreceau pe un drum public, ca la curse, nimic nu se intimpla. PUNCT!

Link spre comentariu

Nu te contrazic, nici n-am zis altfel, vina e a celor 2 dar Suzuki poate fi considerat factor favorizant.  De fapt vad ca skoda a fost scoasa din cărți.

Tu auzi ce spui? În 2 secunde aia din spate aveau timp sa frâneze. Pe bune? La viteza aia, frâna ajută ca mortului ventuze, pe distanța care au avut-o la îndemână. Merg des pe E85. Deși nu-mi place, mai trag și eu pe acostament, chiar dacă circul cu puțin peste viteza legală. Deci nu dorm pe mine, dar sunt tot felul de grăbiți, care nu țin cont de nimic, ei vor sa treacă, fix ca ăștia doi. Și cum să stau în calea fericirii lor? La revenirea pe banda, mă uit să nu mai fie un grăbit, ca să nu mă mai deranjez odată sa-i fac loc, și abia atunci trec pe bandă. Nu-mi place sa îmi sufle careva în ceafa. E un stres inutil, care poate fi evitat ușor, dacă nu ai nimic de demonstrat. Suzuki nu a prea ținut cont de asta. El a schimbat acostamentul cu banda de mers fără nici un stres. Ce e în urmă, sa se descurce. Chiar dacă legal sa zicem ca nu are o vină, cel puțin moral poate fi considerat coautor. Mergea mai încet decât tăunii ăștia, și nu avea nici un motiv sa le treacă în față. Așa văd eu lucrurile, și nu caut să conving pe nimeni ca e neapărat așa. 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, DjLeco2021 a spus:

Daca acei cretini nu se intreceau pe un drum public, ca la curse, nimic nu se intimpla. PUNCT!

AFERIM!!!

Cei care fac asa ceva nu mertia altceva decat sa moara!!! 

Asemenea handicapati mintali fac degeaba umbra pamantului! Mai devrem sau mai tarziu vor curma vieti nevinovate! 

Acum 47 minute, doru3160 a spus:

Tu auzi ce spui? În 2 secunde aia din spate aveau timp sa frâneze. Pe bune? La viteza aia, frâna ajută ca mortului ventuze, pe distanța care au avut-o la îndemână. 

Mai bine ca a ales sa apese pedala de acceleratie 😇, am scapat de un prost!

Link spre comentariu
Acum 41 minute, merck a spus:

 

Mai bine ca a ales sa apese pedala de acceleratie 😇, am scapat de un prost!

Fata aia nu avea nici o vină pt ca în venele idiotului clocotea sângele și voia să se dea cocoș. Nu aprob ce a făcut, dar când e vorba de viata unui om, și în cazul asta o tânără nevinovata, parca îți mai calci pe orgoliu, ca nu pățești nimic. Eu nu as vrea sa fiu în locul șoferului de Suzuki, când urmărește filmele accidentului. Va avea pe conștiința doi tineri, cu zapaceala tinereții în ei, dar cu un gest minim de atenție, putea evita tragedia. Nu vreau sa fiu în pielea părinților. Din afară e ușor să judeci. Și când te gândești ca totul se putea evita dacă stătea 8 secunde pe acostament.

8 secunde, un preț mare. 

Idiotul dacă scapa din asta, și era vitezoman oricum o pățea, dar poate era singur, să nu mai ia și pe altul nevinovat cu el. 

Link spre comentariu

Da, ma aud ce spun (scriu), Doru, frina de motor, urmata imediat de frana clasica, in 2 secunde, aproape injumatateau viteza idioata cu care "se dadeau" amindoi! Eu, cu Toyota Hybrid, deci frina "de motor" foarte ineficienta, am fost fortat sa frinez brusc de la circa 90km/h pe drumul spre aeroport, cu frina normala (calcata cu simt de raspundere, la limita ABS), doar din placute si disc si am ajuns cred ca in sub 1,5 secunde la mai putin de 60, se bagase un idiot din scurt pe banda 1, de undeva din lateral, fara sa se asigure si fara sa aprecieze corect viteza cu care veneam, tot pe banda 1. Insa acolo n-a fost nicio evitare, repet, cel putin Seat a accelerat ca decreieratul, sa depaseasca Suzuki. Si a depasit (si pe dreapta), pentru ultima oara!

Link spre comentariu
Acum 1 minut, DjLeco2021 a spus:

, se bagase un idiot din scurt pe banda 1, de undeva din lateral, fara sa se asigure si fara sa aprecieze corect viteza cu care veneam, tot pe banda 1. 

Deci se poate intra, și nu ai nici o vină. Dacă tu nu frânai și te propteai într-un stâlp, era vina ta ca aveai viteză, nu a idiotului ca ți-a ieșit în cale. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări