Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

Daca faci un test cu soferii, putini vor aprecia distanta de 50m ...asa ca tot ochiometric, si tot subiectiv se face. Functie de ce masura are fiecare. Unii masoara cu metrul rusesc, altii cu cel chinezesc. 🙂

Acum 15 minute, merck a spus:

Daca viteza in localitati va deveni 30km/h se poate reveni la 25m

As zice s-o faca 5km/h si am scapat de semnalizare.

Mi-am luat bemeweu:

https://www.facebook.com/share/r/AFE5Z82TfVQNJzCE/

Parca am auzit, o curwa... 🙂

Link spre comentariu
Acum 57 minute, merck a spus:

Cate strazi care nu au 50m cunosti tu? Care este procentajul acestora din numarul total de strazi din Romania?

Daca tu crezi ca pari inteligent cautand nodul din papura nu-i nici o problema, insa acesti oameni sunt percepuri ca niste carcotasi frustrati. 

 

Era la misto, ce naiba, ia o bere si te relaxeaza. 

Link spre comentariu
Acum 11 minute, doru3160 a spus:

Daca faci un test cu soferii, putini vor aprecia distanta de 50m

Totusi nu cred ca sunt persoane care apreciaza 20m ca fiind 50m. O abatere de 10-15 metri nu este fatala la 50m (zic eu).  Oricum sunt unii care nici cu 20 metri inainte nu semnalizeaza, ei trag de volan concomitent cu actionarea manetei de semnalizare. Eu cand am facut scoala regula era la instructorul meu: schimbi directia dupa ce numeri de 3 ori ca a clipocit semnalizarea (indiferent ca era localitate sau in afara localitatii). De altfel daca circuli cu 50km/h si numeri 3 clipoceli, cand esti in afara localitatii si circuli cu 100km/h (in afara localitatii) parcugi o distanta dubla daca numeri tot 3 clipoceli, ca poate se intreaba unii de ce se cere sa semnalizezi cu 50m in locaitate si 100m in afara schimbarea directiei de mers. 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, doru3160 a spus:

Aștept cu interes restrictionarea la 30km/h  în oraș. Atunci sa vezi activitate la radare. 

Am sa te dezamagesc, dar nici peste gard in zonele care au devenit de 30km/h nu sunt plantate camere. Inca se face tranzitia: cei mai multi cu bun simt merg cu un 35-40, insa restu' depasesc pe linie continua mergand cu 60-70km/h (au ramas pe vechi 🤣). Din cand in gand mai sunt puse masini de politie cu un radar, dar ... foarte rar! 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, merck a spus:

Ce treaba au colturile strazilor cu poza de mai jos?

DRP28FB.jpg

Daca viteza in localitati va deveni 30km/h se poate reveni la 25m 😇

 

Simplu de tot, cind is mai apropiate de 50m semnalizezi dreapta pentru celalalt colt al doilea, ala de vrea sa intre de pe primul colt, intra ca tu ai semnalizat dreapta...deci oare cum e?

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Acum 1 oră, merck a spus:

Am sa te dezamagesc, dar nici peste gard in zonele care au devenit de 30km/h nu sunt plantate camere. Inca se face tranzitia:

Tu compari politia lor, cu miliția noastră. Eu n-aș face asta, știut fiind ce foame de bani au ai noștri. Avertismentul nu e în vocabularul lor. La noi plantează semnul și echipajul în același timp, ca să amendeze tot ce nu observa din prima schimbarea. Nu sunt deloc dezamăgit, sunt obișnuit cu ai noștri, nu cu ce e peste gard. 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Ion_Bumbu a spus:

Simplu de tot, cind is mai apropiate de 50m semnalizezi dreapta pentru celalalt colt al doilea, ala de vrea sa intre de pe primul colt, intra ca tu ai semnalizat dreapta...deci oare cum e?

Poti sa fi mai clar? Tu vorbeai de "probabil intre timp s-au lungit colturile strazilor..."

Eu in poza nu vad decat o strada, tu vezi doua sau mai multe strazi? 

In poza (daca te uiti bine) masina albastra semnalizeaza stanga, tu vorbesti de semnalizare dreapta .... 

 

P.S. Daca vrei sa te folosesti de poza pentru a vorbi despre o alta situatie, atunci prezinta scenariu situatiei, ca asa daca vad ca masina albastra semnalizeaza stanga si tu spui semnalizeaza dreapta ... 

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 2 ore, merck a spus:

Poti sa fi mai clar? Tu vorbeai de "probabil intre timp s-au lungit colturile strazilor..."

Eu in poza nu vad decat o strada, tu vezi doua sau mai multe strazi? 

 

 

 

Pai circulam dupa o singura poza?

Tare asta ca exemplu!

Sint strazi mai apropiate de 50m in orasele vechi, despre asta era vorba.

Link spre comentariu
Acum 39 minute, Ion_Bumbu a spus:

Pai circulam dupa o singura poza?

Tare asta ca exemplu!

Sint strazi mai apropiate de 50m in orasele vechi, despre asta era vorba.

Deci consideri ca nu-i buna in localitati semnalizarea cu 50 de metri inainte de manevra? Ok, atunci care este propunerea ta? 

 

Editat de merck
Link spre comentariu

Ce faceti cind aveti posibilitatea de a face la dreapta de 2 ori in 50 de metri, ca sint strazi care sint mai apropiate de 50m? sau chiar de 3 ori daca strazile sint situalt la 25m sau mai putin?

Cum semnalizati sa nu incalcati legea? deloc? sau din scurt asa cum spune colegul.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări