Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

Păi ăilalți erau ,,proști,, dar se păstrau sănătoși, iar el un șmecher permanent lovit...

Adevărul e că-s pline cimitirele de șmecheri....dar nu s-au terminat, apar mereu alții noi.De aia au ajuns locurile de veci așa scumpe....de prea multă șmecherie.

Link spre comentariu
Acum 15 minute, roadrunner a spus:

PS - aveam un cumnat in RO care in continuu se plangea ce prost soferi sunt altii, ce incet merg, ca habar n-au etc. La fiecare 6 luni iesea in decor sau lovea masina. 

Sa inteleg ca s-a rezolvat pe cale naturala problema? 😇

Link spre comentariu
Acum 10 minute, merck a spus:

Sa inteleg ca s-a rezolvat pe cale naturala problema? 😇

nu, doamne fereste, e bine mersi prin Canada (sper). Am folosit timpul trecut ca a divortat de sora nevestei.(si-a pierdut titlul de cumnat) - evident ca toti canadienii habar n-auveau cum sa conduca dupa mintea lui. (tin minte ca faceam misto de el si-i ziceam ca a plecat degeaba din Ro) 

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

Filmarea nu e din RO

Cine conduce la noi in RO stie ca drumurile sunt pline de cocalari

Majoritari cu numere de B si cu masini de top

Ei se cred superiori , de asta si atitudinea aroganta la volan fata de toti ceilalti participanti la trafic , fata de semnele de circulatie , fata de reguli , fata de orice

Ca B si CJ sunt formate acum 30% din adunatura de pe sate din toate judetele adiacente , stie toata lumea

Cel din filmare se poate identifica 100% cu un sofer B sau CJ la noi , asta e procedura normala la ei indiferent de viteza cu care merg cei din fata lor , se dau la o parte de pe contrasens doar cand le vine masina in fata

Coborati oricare dintre domniile dv de pe Dealul Negru pana la autostrada spre Bucuresti - sunt 20 km cu limita de 50 doar localitati

Mergeti legal sau chiar mai sus putin - 59 ~ 65 si apoi faceti procentul celor care va depasesc in localitate in cei 20 km

Veti ajunge la concluzia ca sunteti singur in aceasta lume

Link spre comentariu
Acum 16 minute, Tavi a spus:

Filmarea nu e din RO

sa nu-mi zici ca nici atitudinea noastra pe forum nu e din Ro?

Generalizari de genul judetul nu stiu care e mai "soferistic" sau ma "cocalar-istic" decat altul ce e?

judecata de valoare?

Sau "proastele alea care nu stiu sa ia curba" (in cazul accidentului de moto cu fetele alea) = mama ce superiori suntem noi! ( a zis vre-unul: sper ca-s bine si au scapat cu bine? nu, erau idioate asta e concluzia.)

 

Ok e 50Km/h in satele alea si lumea mai incalca viteza legala ok se intampla peste tot si in tarile de pe lista buna, dar te-ai gandit ca in satul ala lumea mai trebuie sa si traiasca sa mai mute niste baloti cu tractorul, copii sa mai traeca strada sau o mama cu un copil de mana sau betivul satului el pe unde trece strada?

E chestiune de atitudine nu de sofat.

Citat

Veti ajunge la concluzia ca sunteti singur in aceasta lume

fiecare trebuie sa traiasca cu deciziile lui.

RR  

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 9 minute, roadrunner a spus:

Sau "proastele alea care nu stiu sa ia curba" (in cazul accidentului de moto cu fetele alea) = mama ce superiori suntem noi! ( a zis vre-unul: sper ca-s bine si au scapat cu bine? nu, erau idioate asta e concluzia.)

Una din ele sigur era o idioata proasta pentru ca s-a urcat sub influenta bauturilor alcoolice pe motocicleta! Aia nu ar nici un fel de scuza!

Link spre comentariu

Eu cand vin in tara inchiriez o masina de la Otopeni (evident ca are numere de "B") - in Brasov un "Brasovean" cu numere de Bacau ma injura ca merg cu viteza legala sau ma claxoneaza la stop. Asta nu insemna ca Bucurestenii conduc prost si nici ca cei din Bacau sunt nesimtiti. Omul merge mai departe isi vede de treaba lui si eu la fel.

Tin minte un sofer coleric care a oprit paralel cu mine sa ma injure a deschis geamul de la pasager am deschis si eu geamul din stanga ca acolo sedeam in masina. Problema e ca masina era condusa de devasta-mea (O dacie volanul pe dreapta) si tipul asta ma injura pe mine care nu aveam volan. L-am lasat sa termine am inchis geamul si ne-am carat cu zambetul pe buze (asta s-a intamplat in Brasov cu ceva ani in urma)

RR 

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

Eu nu am fost injurat niciodata , nici claxonat , nici la semafor si nici cand mergeam legal

Nici nu merg toata tara dar merg de la Bucuresti pana sus la Baia Mare tot timpul

Am fost depasit in schimb

De toti ...

Cum ?

E simplu de tot , hai sa iti explic

Cand urci pe doua benzi pe Dealul Negru la Milcoiu spre Valcea localitatea are limita generala 70 deci poti merge cu 79

Si cand se termina localitatea incepe urcarea pe doua benzi apoi coborarea pe o banda

Doar ca asta e smecheria , localitatea se termina in virful urcarii si majoritatea se pacalesc ca nu mai e localitate , nu exista niciun indicator de limitare la 70m pe toata urcarea , si baga viteza pe 2 benzi pe urcare toti care nu stiu sau care nu pot merge asa incet

Dar si daca mergi legal cu 79 brusc e un indicator cu 30 intr-o curba iar dupa curba drum drept in sus , accelerezi , doar ca indicatorul de terminare a limitei de 30 e mult mai sus ... si acolo ii prinde pe toti

Asa ca aici pun camere , pe urcare si te asteapta 4-5 masini jos pe coborare sa isi faca norma

Si aici in 6 ani mi-au dat amenda de 2 ori , am avut 71 si 73 cand inca era limita 30 asa ca mi-au luat 9 puncte

Asa ca 6 luni dupa ce iau amenda merg cat pot de legal si atunci ma depasesc toti !

Toti !

Nu ma claxoneza , nimic altceva , doar ma depasesc , inclusiv tiruri

Dupa ce iau amenda , 2-3 luni nu mai vad nicio masina de politie acolo desi merg saptamanal in weekend

Cand au ordine de facut norma , umplu parcarea aia mare neasfaltata pe coborare , vin multi de tot ca sa opreasca pe cat mai multi sa faca norma sa plece acasa

 

Link spre comentariu
Acum 29 minute, Tavi a spus:

Nu ma claxoneza , nimic altceva , doar ma depasesc , inclusiv tiruri

nu vad unde-i problema, faci bine ce faci mergi corect. Aia care te depasesc isi asuma riscul sa fie amendati, si eu mai fac cate o chestie din asta dar mi-o asum si incerc s-o fac cat mai in siguranta (pe 2 roti pe patru nu ma prea ma intereseaza graba) dar nu judec pe nimeni fiecare cu decizile lui.

E o zona langa mine (30Km) unde daca esti prins peste limita cu mult ai incurcat-o rau de tot, toti d-ai locului stiu asta. Daca depasesti cu mult viteza legala ajungi in fata judecatorului (la tribunalul local) - fica judecatorului a fost ucisa de un vitezoman, tipul acorda maximul admis de lege de fiecare data. In zona aia se merge legal in general.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

Viteza grupului nu era de 10 la ora in momentul depasirii. Doar politia si cel din spate era de atat.

 

Aia au pus frana, greu sa te prinzi in timp ce accelerezi. Totul a durat cateva secunde. 

 

Si nu stiu cum sa caracterizez niste motocicliste care nu stiu lua curba...

Daca e prea greu las o usor ca bagi pe altii in bucluc.

Link spre comentariu
Acum 8 minute, DjLeco2021 a spus:

Va suparati daca eu unul, pe ala il puneam direct dupa gratii, macar f'o 5 ani?!?

Indiferent daca a facut sau nu accident.

bine ca macar au reusit sa-l scoata din trafic inainte sa se intample o nenorocire.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

 Sigur e beat sau drogat?Am văzut persoane,afectate de diverse boli,care aveau un aspect similar...Doamne feri să nu fie ceva la "computer",adică  la creier!

Editat de BRANCA
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări