Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

Coloana era in mers. 

Semnalizare nu se vede, deci nu stim ca era sau nu era.

Hai sa zicem ca era.

Dar tot trebuie asigurare la schimbarea directiei.

 

Stii cum e asta coloana in așteptare?

Trebiie sa stea pe loc. Adica asa cum stai pe loc la calea ferată cand te asiguri sau la stop.

Aici nu statea niciunu.

Eu n am treaba care cum face ci ce spune legea.

Link spre comentariu

La altii cand nu mergi regulamentar => ii pui pe ceilalti participanti la trafic in pericol si esti primul vinovat in caz de accident! Este si logic sa fie asa, dar noi suntem certati rau cu logica. 

Link spre comentariu

Vinovatii sunt stabiliti in instanta. Participantii la trafic aplica regulametul.

Logica spune ca se produc accidente cand se intalnesc 2 idioti. Cand se intalneste un idiot cu unu normal la cap se evita un accident.

Link spre comentariu
Acum 41 minute, daniels a spus:

Vinovatii sunt stabiliti in instanta. Participantii la trafic aplica regulametul.

Nu! In instanta se contesta vina stabilita de politist. Daca nu contesti decizia => nu ajungi in instanta. 

Acum 42 minute, daniels a spus:

Logica spune ca se produc accidente cand se intalnesc 2 idioti. Cand se intalneste un idiot cu unu normal la cap se evita un accident.

Asta era valabil pana acum, in prezent sunt extrem de multi idioti care te obosesc foarte repede (dupa ce eviti un idiot nu mai esti intr-o stare normala si in echilibru) si ajungi sa nu-i mai poti evita. 

Link spre comentariu

Nu e chiar asa

Si la semafor , si in coloane de masini oprite , sunt multi care merg cu 1km/h doar asa ca sa se apropie de cel din fata , apoi ala din spatele lui si el face la fel si tot asa , coloana se misca dar de fapt e coloana stationata si nu ai voie sa o depasesti

Cand toti pun frana in fata ta si tu ii depasesti pe toti ca esti mai smecher , ce lege respecti exact ?

Putea sa fie orice in fata care a cauzat franarea tuturor , nu o masina care schimba directia , orice , un caine , un om cazut , etc

Cand toti pun frana tu accelerezi sa ii depasesti pe toti mergand pe contrasens ?

 

Link spre comentariu

Nu a fost caz de colosna in asteptare, chiar si cea care se misca incet. Acolo au fost 2 idioti, cel ce depaseste trebuia sa vada ca cineva ii ia fata cand era prin dreptul celei de-a doua masini. Putea sa evite daca reactiona la timp. Politistul nu s-a asigurat, nici din fata nu cred ca a vazut mare lucru pt ca din ce vad in filmare, nu s-a apropiat sau putea sa incalece un pic axul drumului sa se uite ca lumea si in fata si in spate.

Link spre comentariu

@Sharky tu erai in masina care depasea coloana ce "era in miscare" ???

 

Acum 2 ore, merck a spus:

La altii cand nu mergi regulamentar => ii pui pe ceilalti participanti la trafic in pericol si esti primul vinovat in caz de accident! Este si logic sa fie asa, dar noi suntem certati rau cu logica. 

Oare cind intram si noi in rind cu lumea? Sa mai amintesc de motociclistii ce nu depasesc coloana ci doar devanseaza mergind aproape suprapus cu linia continua si creaza accidente ?

Link spre comentariu
Acum 4 minute, sesebe a spus:

Oare cind intram si noi in rind cu lumea? Sa mai amintesc de motociclistii ce nu depasesc coloana ci doar devanseaza mergind aproape suprapus cu linia continua si creaza accidente ?

Am mentionat ca peste gard apare legea ca motociclistul nu mai poate filtra traficul decat in anumite conditii:

- viteza lui de deplasare sa fie maxim 50km/h

- diferenta intre viteza coloanei si viteza lui sa fie sub 30km/h (deci daca coloana se deplaseaza cu 25km/h nu mai are voie sa filtreze traficul)

O sa ajungem sa ne aliniem si noi la aceasta regula (am facut-o cu circulatia in sens giratoriu). Ce ne ramane de facut este sa ne rugam ca perioada de timp sa fie cat mai scurta, ca sa prindem si noi alinierea 😆!

Acum 3 minute, daniels a spus:

Politistul te sanctioneaza contrventional, restul in instanta.

Si ajungi in instanta obligatoriu? 

Link spre comentariu

Va e ciuda doar ca mergeti ca niste melci pt doar de atat sunteti in stare.

Treaba era asa. Coloana de masini, depasire regulamentara pe sectorul de drum.

Punct!

Nu e vb de smecherie sau altceva. Esti aflat in depasire depasesti. Nici macar nu avea viteza excesiva, vizibilitate avea de mai depasea inca atatea masini daca vroia.

 

Politistul ii ia fata. Nu se poate proba din inregistrare cand a semnalizat politistul, daca a inceput sa semnalizeze inainte de a intra autorul in depasire sau in timpul depasirii.

Oricum semnalizarea nu iti da prioritate, iar prioritatea se acorda la schimbarea de directie.

E doar legea.

 

 

Explica aici Partzea.

Dar saracu ce stie el, e un simplu politist....

 

Si repet, terminati cu frustrarile. Daca altii se descurca mai bine la volan ca voi nu trebuie sa fiti invidiosi. Daca as fi pericol public n-as avea peste 250k parcursi fara evenimente.

 

Link spre comentariu

Mai privește atent (și cu încetinitorul) la filmare.Dintre cele patru mașini pe care le depășea vitezomanul, doar ultima nu frânase încă, a treia deja călcase frâna iar a doua și prima din spatele polițistului deja erau în frânare, prima e aproape oprită.

Deci polițistul semnaliza deja intenția de ceva timp acolo.

Polițistul a fost doar prea prudent (lent în manevră) acolo, că dacă se băga ceva mai din timp la stânga, ăsta ce depășea coloana trecea pe lângă și nici nu-l mai atingea. Asta e ce-i reproșez eu polițistului.

Dar ăsta de filma nu mai avea cum să proceseze toate informațiile astea, că el se băgase prea ,,din scurt,, în depășire. Vezi doar cum trage din scurt de volan când ajunge și depășește ultima mașină din coloană, el nici nu a avut răbdare măcar câteva sute de metri, să vadă ce-i cu coloana aia de merge încet acolo, fiindcă el e genul care depășește tot și în orice condiții.Asta ne arată că el nu respectă conduita preventivă.

Un pericol public de fapt...

Nu compara situația de aici cu ce pune Pertea în cazul lui.Cazul lui Pertea nu implică depășirea unei coloane, ci a unei singure mașini ce virează stânga.

Când ai o singură mașină în fața ta și ăla vrea să vireze stânga, el te poate vedea foarte bine în retrovizoare, dar și tu vezi perfect ce face.Atunci ăla nu mai are nicio scuză dacă nu s-a asigurat, fiindcă te vede perfect în retrovizoare.

Când însă depășești o coloană (în mișcare sau oprită) e cel mai periculos, că tu nu poți să vezi bine ce face prima mașină din coloană decât atunci când intri în ea, cum a făcut berbecul ăla.

 

Dacă tu ești genul ,,șmecher,, și n-ai pățit ceva ca în filmare, însă conduci la fel, e doar o chestiune de timp....dar asta nu ne face pe toți ceilalți ,,frustrați,, și că ,,mai mult nu putem,, că nu ai de unde să știi tu cum conducem toți. Eu unul chiar conduc destul de sportiv (spre agresiv chiar) și nu e părerea mea, ci a altor colegi care m-au văzut mergând, eu nu sunt genul pe care-l înjuri la semafor, ci ăla pe care nu-l mai vezi unde s-a dus când se face verde.Și am o mașină grea, nu sport..

Ca să împăcăm și capra și varza, ia pune-i tu link-ul filmării respective lui Tavi Pertea pe feisbuc și întreabă-l ce crede și vezi cum judecă el cazul, ca fost polițist rutier.

Dacă și el zice că polițistul a greșit, tu ai dreptate iar noi ne asumăm greșeala...cel puțin eu unul voi recunoaște aici în scris că am greșit. Deși la prima vedere și eu îl văusem pe polițist vinovat, dar am revăzut filmul de mai multe ori pe stop imagine.

Dar amintește-ți și ce spune Codul despre conducerea preventivă...ăla de filma conducea preventiv oare ? Că ăsta e scopul topicului de față, să învățăm din greșelile altora.

Link spre comentariu

 validae.N-ai pomenit cazul,destul de frecvent,când individul face stânga din scurt şi fără a semnaliza!Tu trebuie să caşti ochii şi să ghiceşti ce face boul!Chiar dacă nu-l depăşeşti rişti să-l loveştu!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări