Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

Soferul care a mers pe contrasens e vinovat

Ce face el nu este depasire , este mers pe contrasens si se ia carnetul la noi

Masina de politie a semnalizat , se vede pe filmarea cu incetinitorul cum semnalizarea spate stanga se aprinde si se stinge

Sa stie toti cocalarii care depasesc o coloana de masini fara sa vada ce se intampla in fata si unde pot intra pe banda lor , asa cum face cocalarul din filmare ca ce fac ei este mers pe contrasens , nu depasire

Toate masinile pe care le depaseste erau cu piciorul pe frana si luminile de stop aprinse pe spate

Este exact ca bolovanii aia care vad ca pe banda lor masina din fata franeaza inainte de trecerea pe pieton si ei intra in depasire pe cealalta banda si omoara pietonul care trece

Comentariile de la postare sunt majoritar handicapate , prostii rad de altii fara sa se uite macar la filmare si sa inteleaga

Cine ti-a dat carnetul , etc , asta e tot ce au inteles din film

Editat de Tavi
Link spre comentariu

Exact, mașina de poliție semnalizase deja, iar ceilalți din spate deja frânau.

Cel ce depășește coloana și-a luat-o aici...

Depășind coloana în viteză el nici nu avea cum să vadă semnalizarea polițistului decât prea târziu. Depășirea corectă era dacă (fiind spațiu suficient între două mașini) ăla ce filmează depășea mașinile pe rând, astfel încât să vadă exact ce se întâmplă în față cât mai departe posibil.Eu la drumuri mai lungi, am stat mulți kilometri în spatele unor TIR-uri, tocmai fiindcă nu aveam vizibilitate mult în fața lor, nu poți risca să intri într-o depășire fără să știi exact dacă ai timp și loc, decât dacă ești nebun sau inconștent.Dar sunt mulți din ăștia....

Link spre comentariu

Nu inteleg de ce nu e depasire sau de ce nu ar fi regulamentara acea depasire.

Linia e intrerupta, iar depasirea unei coloane nu e interzisa de lege asa cum zic unii. Vizibilitate era destula. Dupa legile nostre e o depasire cat se poate de corecta.

 

Cand a semnalizat politistul nu avem de unde sa stim. Dar ma indoiesc ca a semnalizat cu 7 secunde inainte (momentul intrarii in depasire a masinii cu camera)

 

Militia face stanga fara sa se asigure. Nu stiu cum or fi legile pe acolo, dar probabil ca politistul are intotdeauna dreaptate si la ei.

 

E un scenariu f periculos aici.

 

Link spre comentariu
Acum 22 minute, Sharky a spus:

Nu inteleg de ce nu e depasire sau de ce nu ar fi regulamentara acea depasire.

Am pus de multe ori video cu viraj la stanga efectuat pe un tronson de drum cu linie continua (unul era chiar dupa un viraj la dreapta, deci soferul care vira la stanga avea si vizibilitatea redusa in oglinda) si multi au sarit ca soferul de vira la stanga nu s-a asigurat! Nu conta ca era sector de drum cu linie continua, ca in spate mai avea o masina sau doua (deci deja aveam coloana oprita care este interzis de depasit), nu conta ca dobitocul care era in depasire circula cu viteza peste cea legala, tot timpul vinovatul e fost cel care vira la stanga si nu s-a asigurat!

Aici ... ca e masina politiei => ala de era in depasire este vinovat, desi cum spui si tu, nu este pe sector de drum cu linie continua, coloana nu este oprita.

Sigurul lucru acuzator (pe care nu-l stim) la adresa celui care era in depasire ar fi viteza de deplasare. Daca insa aceasta era mai mica sau egala cu viteza maxima admisa pe acel tronson de drum => depasirea era perfect legala si masina politiei nu s-a asigurat cand a virat la stanga. 

Daca insa viteza de deplasare a fost peste cea legala => asta de era in depasire este vinovat, numai ca asta trebuie dovedit. 

Link spre comentariu

Polițistul în mod sigur semnalizase de ceva  timp, fiindcă se vede că acolo unde întoarce e și un drum lateral, iar dacă totuși n-ar fi semnalizat la timp, ar fi fost în mod sigur depășit de cel/cei din spatele lui.

Mai ales că era bandă discontinuă și nu se văd indicatoare de limitare sau interzicere a depășirii  în zonă.Cum bine spunea @Tavi mai înainte, uitați-vă atent, toți ceilalți din spatele poliției frânau, dar cocalarul a considerat asta o oportunitate să ,,se bage,, el peste toți. A observat prea târziu ce face polițistul având o viteză prea mare și mai ales depășind o coloană. Cine nu crede, să citească în Codul Rutier....

Când polițiștii rutieri de la noi merg cu 30km/h în sector de maxim 50km/h eu îi depășesc fără jenă cu maximum 50km/h că doar n-o să stau în spatele lor până termină programul...

Nu țin partea poliției, că am întâlnit și eu destui polițiști tembeli, e plin sistemul de ei, dar și când au dreptate, au...

Link spre comentariu
Acum 7 minute, validae a spus:

Polițistul în mod sigur semnalizase de ceva  timp

Semnalizarea nu confera prioritate intr-o depasire. Am vazut golaneala asta la greu pe autostrazi: tirul de pe prima banda semnalizeaza cand are masina pe banda 2 in dreptul cabinei si dupa ce aceasta trece se baga cu capul tirului pe banda 2 ... ca deh ... a semnalizat si ii taie fata celui de pe banda 2 care este minim in dreptul rotilor din spate ale remorcii. 

Acolo politistul trebuia sa se opreasca pe loc (deci si masina din spatele lui sa aiba rotile blocate) => avea in spate coloana oprita si abia atunci putea sa vireze cu ochii inchisi la stanga ca nu mai avea de ce sa se mai uite in oglinda. In filmare eu vad ca nici macar el nu se opreste (deci nu are rotile blocate) si efectueaza virajul la stanga. 

Link spre comentariu

nu prea e OK sa depasest o coloana de masini la care li se aprind becurile de frana. Aici unde apa e ceva mai calda la robinet cand depasest iti astepti randul iar daca masina din fata ta nu depaseste de obicei iti face semn cu mana sau cu semnalizarea ca nu are intentia sa depaseasca.

Tin minte prin 2008 a venit in vizita la noi o cunostinta din RO si mergand cu masina cu mine (eu sofam) dupa 30 minute a zis ca in IRL nu depaseste nimeni, avea un pic drepatate lumea nu face multe depasiri iar in mediul rural daca e un vehicul lent si vede ca s-au adunat masini in spatele lui face loc, trăgându-se  pe margine unde exista loc, iar lumea trece ordonata  pe langa el si multumeste cu avariile.

Si eu la randu-mi daca vad in spate pe unul grabit si exista "hard shoulder" - un fel de banda de avarie ma trag pe ea si-l las sa se duca in treaba lui, probabil se grabeste undeva, majoritatea multumesc cu avariile. Nu fac asta cand e vizibilitate mai slaba ca mai alearga unii sau mai e cate o bicicleta (cam toti poarta veste hi-visibility) dar evit cand nu  se vede bine. (soare jos sau seara la orbul gainii)

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

Păi la noi majoritatea conducătorilor uită pasajul din Cod care spune că depășirea e o manevră periculoasă și trebuie făcută cu mare atenție, fiindcă e singura situație când mașina poate rula legal pe contrasens....

Link spre comentariu

Genul de accident din filmare e modul in care multi motociclisti grabiti se duc pe "plaiurile vanatorii". O alta situatie care am vazut-o in RO de zeci de ori pe bulevarde e cand se opresc masinile la trecere de pietoni pe banda 1-a pitonii pleaca pe trecere si un bou din coloana de pe banda 1-a decide sa iasa din coloana si sa plece pe 2-a si loveste pietonii de pe trecere. (sau macar ii injura ca sa nu plece cu mana goala) - sau vine unul racheta pe banda 2-a cand e clar ca aia de pe banda 1 stau opriti la trecere.

Nu e cazul general majoritatea fac ce trebuie dar de ficare data cand vin in tara vad minim 5 cazuri la aceeasi trecere in BV. (mai putine in fiecare an ca au inceput sa puna semafoare la unele treceri)

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 2 ore, Sharky a spus:

Nu inteleg de ce nu e depasire sau de ce nu ar fi regulamentara acea depasire.

Linia e intrerupta, iar depasirea unei coloane nu e interzisa de lege asa cum zic unii. Vizibilitate era destula. Dupa legile nostre e o depasire cat se poate de corecta.

 

Prima masina era deja oprita in spatele masinii de politie , celelalte erau la mica distanta una de alta deci erau deja oprite sau urmau sa se opreasca complet in 2-3 m in timp ce bolovanul rula pe contrasens

Ultima masina avea deja piciorul pe frana cand asta a inceput sa faca manevra de depasire

Deci era o coloana de masini oprite

Cat de talamb sa fii sa nu intelegi ca daca masinile din fata franeaza , e ceva in fata ?

Sau a crezut ca toti franeaza sa poata depasi el , regele sosetelor , ca nu poti sa ii spui mai mult ...

Sau daca e coloana de 500 de masini care merg cu 5 km / h pe Valea Oltului , e normal sa intri pe contrasens si sa mergi 2 km pana iti apare o masina in fata ?

Ca asa spune legea , nu e coloana, ca e in miscare

Fraierii stau cuminti in coloana si merg ca melcii , deci nu cunosc legea , cine le-a dat carnet ?

 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Tavi a spus:

Prima masina era deja oprita in spatele masinii de politie

Din imaginile de mai jos nu reiese acest lucru (uita-te unde este roata fata de marcajul liniei intrerupte):

Screenshot-2024-07-24-at-18-14-01.png

 

Screenshot-2024-07-24-at-18-14-13.png

 

 

Editat de merck
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări