Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

Era vb de influenta drogului asupra soferului.

Ca de detectat probabil il poti detecta si dupa luni intregi daca folosești proceduri si echipamente avansate.

 

Excludem influențe nasoale gen afectarea permanenta a simțurilor.

Link spre comentariu
Acum 20 minute, hixpp02 a spus:

 

Nu va suparati, nu doresc sa apar pe nimeni, cine se drogheaza , urca la volan si omoara oameni nevinovati sau priduce accident  - da,  corect,   sa-si piarda permisul pe viata, sa intre la parnaie, sa se aleaga cu dosar penal , dar cine nu este vinovat sa nu aiba de suferit.

 

Vezi ca ți-o iei acuși. Eu m-am declarat mulțumit în varianta actuală, deci sper să nu zică un ciolac ca nu mor fără mașină, dacă merg cu autobuzul, 3 zile. 😀

Nu poți face omletă, fără să spargi niște oo. Asta e, dacă vor reuși mai bine de 3 zile, e ok, dacă nu, trebuie să recunoaștem că e mai bine decât 6 luni. 

Nu mai mănânci rulou cu mac și ai rezolvat, dacă știi ca folosești mașina. Altfel, te indopi vineri, peste weekend lași mașina, și luni ești fresh. Pana la urma, când știu ca trebuie sa folosesc mașina, nici salata cu oțet nu servesc, nici apa de gura cu alcool nu folosesc. Asta e. 

Link spre comentariu
Acum 28 minute, hixpp02 a spus:

Bun, deci daca maninci o tava de rulouri cu mac, pa permis pe 3 zile in cel bun caz, sau si mai rau - dosar penal ?

Pe bune, nu s-a gandit nimeni ca rulourile cu mac nu influenteaza capaciatea soferului de a conduce autovechicule ?

 

 

 

Ba da, s-au gandit. Problema este ca aparatul detecteaza o substanta care se gaseste in mac. Anumite droguri se fac tot din mac, numai ca putin mai concentrat. Deci substanta e fix aia, difera cantitatea si concentratia. Probabil un covrig cu mac trece nedetectat, dat daca mananci 300g  ''Fornetti'' cu mac, gata, esti pozitiv.

Link spre comentariu

Eu deja ma gandesc la altceva... poate ne vedem cu niste sume enorme cheltuite pe aparate de testare "ultramoderne", dotari de laboratoare cu echipamente de cele mai noi tehnologii , samd., fara licitatii, sigur, ca uite , plange o tara intrega si problema trebuie rezolvata. Normal, se procura prin firme "consacrate" :)

 

Link spre comentariu

Mama tuturor aparatelor sa ai, daca lucrezi in portabil, nu ai cum sa faci analize complexe. Nu ai conditii sa determini provenienta substantei, poti doar sa constati, cu o oarecare precizie, prezenta sau absenta acelor substante.

Link spre comentariu
Acum 59 minute, hixpp02 a spus:

Eu deja ma gandesc la altceva... poate ne vedem cu niste sume enorme cheltuite pe aparate de testare "ultramoderne", dotari de laboratoare cu echipamente de cele mai noi tehnologii , samd., fara licitatii, sigur, ca uite , plange o tara intrega si problema trebuie rezolvata. Normal, se procura prin firme "consacrate" :)

 

Stai liniștit, au anunțat că dau la schimb izoletele, deci nu mai cheltuim bani. :)

Link spre comentariu

Pai eu credeam ca te baga in izolete pina la spital la recoltat proba de singe.

 

1 oră în urmă, doru3160 a spus:

Vezi ca ți-o iei acuși. Eu m-am declarat mulțumit în varianta actuală, deci sper să nu zică un ciolac ca nu mor fără mașină, dacă merg cu autobuzul, 3 zile. 😀

Nu poți face omletă, fără să spargi niște oo. Asta e, dacă vor reuși mai bine de 3 zile, e ok, dacă nu, trebuie să recunoaștem că e mai bine decât 6 luni. 

Nu mai mănânci rulou cu mac și ai rezolvat, dacă știi ca folosești mașina. Altfel, te indopi vineri, peste weekend lași mașina, și luni ești fresh. Pana la urma, când știu ca trebuie sa folosesc mașina, nici salata cu oțet nu servesc, nici apa de gura cu alcool nu folosesc. Asta e. 

 

Da si daca sint in drum spre mare/munte pt concediu si imi ridica astia carnetul pt ca am mincat un covrig cu mac ce fac mai departe? Am fu...ut un concediu de 2000-5000E pt ca niste timpiti au dreptul sa dea legi?

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 13 minute, sesebe a spus:

niste timpiti au dreptul sa dea legi

Au fost alesi , prin imparteala voturilor anulate .

Nu e vina lor ca au 2 neuroni din care unul e mai mereu la somn .

Impotenta intelectuala si profesionala este trasatura definitorie a politicienilor de 20 de ani .

Link spre comentariu
Acum 14 minute, sesebe a spus:

Am fu...ut un concediu de 2000-5000E pt ca niste timpiti au dreptul sa dea legi?

Și tu Brutus? Vezi ca te lămurește acuși careva cât de bine merg trenurile. Ce, îți pute CFR-ul? 😅

Link spre comentariu

Unde merg eu nu exista tren.

In oras merg preponderent cu bicicleta, chiar si pe caldurile astea, asa ca nu-mi pute de trasportul alternativ.

 

Hai sa discutam putin despre soferii profesionisti ce transporta marfuri perisabile. Ce se intimpla cu transportul pina ajunge un sofer de schimb in 1-2 zile? Cine plateste marfa care s-a stricat intre timp?

 

Sau persoanele ce sint sub tratament pt boli cronice ce sigur pozitiveaza testul dar nu folosesc medicamente ce au contraindicatii la condus. 

 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Acusi scoate o lege, cica ce nu ai voie sa mananci si sa bei inainte si in timpul conducerii autovehiculelor, sa fiu carcotasi, vor fi acolo de la cozonac cu mac, rulou cu mac, etc, etc., nici sfoara traditionala de canepa na-i voie sa folosesti la legat cu 2 zile inainte de sofat...

Eu stau si mai rau, fiindca n-am mijloc de transport in comun (autobux, tren) cu care sa ma deplasez la serviciu, mai ramane bicicleta daca este vreme buna, altfel... cu taxiul

Link spre comentariu

Da, eu cred că nu o să continue cu tâmpeniile, oricât ar fi susținuți de cozile de topor. E prea gogonata și e prea multă lume afectată ca să trateze problema asta cu indiferență de ciolac. Norocul nostru e că sunt mai putini cei care  se droghează decât restul care nu trage pe nas. Deci problema trebuie rezolvata în avantajul majorității. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări