Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

 doru3160.Păi e moartă din start testarea că nu dau rezultat în 72 de ore!!

 Da' puneți problema că eşti plecat de acasă,să zicem 100 km,ce faci??Stai la hotel cu familia?Plăteşti şi transportul maşinii acolo,mai mănânci la restaurant,ş.a.E "bine" nu-i aşa?

 Tot rămân la părerea că trebuiau băgate limite maxime la fiecare categorie de drog,ca-n UK.Una e să fii "luat" şi alta să ai urme în tine...

Link spre comentariu
Acum 20 minute, Sharky a spus:

Un drog tine asa mult?

ATENTIE!!! „THC-ul persistă câteva săptămâni în sânge, deci trebuie să fim atenți. După fumatul pasiv este posibil să ne pozitivăm nu numai la testele de drugtest, dar e posibil să ne pozitivăm și la probele de sânge”, a declarat, pentru „Adevărul”, dr. Cristian Paparău, șeful SML Târgoviște. 

Atunci când la o petrecere, într-o incintă se fumează canabis, specialiștii ne recomandă să părăsim locația respectivă pentru că ne putem deveni pozitivi la testele pentru droguri.

 

Marijuana: Marijuana poate fi detectată în urină timp de până la 30 de zile după utilizare, în sânge timp de până la 30 de zile și în păr timp de până la 90 de zile.

Cocaină: Cocaina poate fi detectată în urină timp de până la 3 zile după utilizare, în sânge timp de până la 2 zile și în păr timp de până la 90 de zile.

Heroină: Heroina poate fi detectată în urină timp de până la 3 zile după utilizare, în sânge timp de până la 2 zile și în păr timp de până la 90 de zile.

Metamfetamina: Metamfetamina poate fi detectată în urină timp de până la 10 zile după utilizare, în sânge timp de până la 2 zile și în păr timp de până la 90 de zile.

LSD: LSD poate fi detectată în urină timp de până la 5 zile după utilizare, în sânge timp de până la 12 ore și în păr timp de până la 7 zile.

Editat de merck
Link spre comentariu

Una e sa fie detectata, alta sa fie peste prag.

Adica am mestecat si eu frunze de coca ca asa era obiceiul localnicilor si am zis hai sa vad ce gust are.

Dar asta nu cred ca ma incadrez ca drogat.

 

Ca asa si alcool poti avea sub 0.01 la suta dar nu te trage la raspundere altfel etilotestul ar avea mai multe zecimale.

Ceva praguri minime trebuie sa fie pt condus spre deosebire de alte circumstanțe in care vor sa arate ca esti consumator.

Adica domne ai luat tu candva, dar a fost demult.

 

Eg. Mergi in olanda fumezi si tu perfect legal. Te controleaza peste 3 săptămâni.

Nu stiu cum e pt ca n am fost curios, dar chiar ma îndoiesc ca dureaza atat efectul sau iti incapaciteaza abilitatile in vreun fel dupa atata vreme. Fara carnet nu cred ca te lasa la iml, dar poate te arde pe alte cai daca esti agent de paza, politist, etc.

Link spre comentariu
Acum 11 minute, Sharky a spus:

Una e sa fie detectata, alta sa fie peste prag.

La Draeger Drugtest 5000 ai 3 praguri:

Threshold values in ng/ml

 

Cannabis (THC)                    5 / 10 / 25

 

Din ce am vazut aparatul iti spune pozitiv sau negativ nu iti spune si care este pragul setat de militieni. La noi sigur nu este ales pragul de 25ng/ml. Deci fix la canabis unde exista posibilitatea de fumat pasiv si avem o persitenta prelungita la pachet vin si 3 praguri la Draeger Drugtest 5000. 

Editat de merck
Link spre comentariu

Cele 3 zile vin de la curtea constituțională sub raționamentul că dacă omul e dus, în 3 zile își mai vine în fire, nu conduce precum bezmeticul ala de la 2Mai. Deci e cu scop preventiv. Asta pot înțelege, dacă nu sunt in stare sa te citească instant. Dar 4 până la 6 luni pe motiv că nu au fonduri, era nesimțire curată. 

Link spre comentariu

Si cu cele 72h este prostie mare, adica din cauza incompetentei sistemului ma fac eu pieton pe 3 zile ?

Pai daca vrei sa ma testezi cumpara dle aparat capabil si performant care sa nu produca rezultate "fals pozitve", nu ma pune pe mine sa platesc analize, sa astept pana cand vin rezultatele, etc.

Din momentul in care nu sunt vinovat, orice masura luata impotriva mea este nedreapta, parerea mea.

Nu asa trebuiesc rezolvate cazurile in care drogatii produc accidente, omor aoameni nevinovati, pui pe o tara intrega sa umble pe jos 3 zile... lege adusa pe "repede inainte", lasa ca punem incompetenta sistemului pe seama oamenilor de rand si gata, am rezovat problema.

 

Link spre comentariu
Chiar acum, hixpp02 a spus:

 

Din momentul in care nu sunt vinovat, orice masura luata impotriva mea este nedreapta, parerea mea.

E și părerea mea, și când am expus-o s-au găsit inteligenti care să comenteze. Dar, dacă 3 zile e prețul pt a scăpa de drogați la volan, am zis fie, chiar dacă nu e corect. Sună altfel decât luni de zile. 

Link spre comentariu

 doru3160.Sună altfel dar tot nu e ok!

De ce nu se vrea sistemul britanic cu valori maximale?În mod sigur drogul nu are efecte parşive pt condus,decât la concentrații semnificative!

Link spre comentariu

Normal ca nu e ok, dar dacă am prelua un sistem bun din afara, ar însemna că mai marii noștri au ceva materie cenușie. N-ai sa vezi prea curând, la ce fauna avem acum la conducerea statului. Nu-i vezi? Au dat o ordonanță din mers, pe repede înainte și la câteva zile și-au dat seama cât de prosti au fost și încearcă sa dreagă busuiocul. Dacă scăpau ordonanță după 1 iulie, trebuia sesiune extraordinara pt dezbatere. Asta însemna să le strice vacanțele. Așa, au dat-o în sesiune, au scăpat de dezbateri, și pulimea nu are decât sa tragă ponoasele. Ăștia-s ai noștri. Ar spune unii ca asta am votat, de parcă am fi avut alternative. 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Sharky a spus:

Un drog tine asa mult?

 

Tot ce provine din canepa, inclusiv o tigara fumata, iese garantat la testul facut de politie chiar si la 3-4 zile dupa.  La analizele de sange acea tigara poate fi detectata si dupa o luna.

In 1999am  avut o cutie de 100 teste antidrog, erau niste bucati de carton cum sunt cele pentru masurat PH-ul.  Mie si unui prieten ne-a trecut prin cap sa mancam rulouri cu mac, e drept ca am mancat multe de tot, si timp de trei zile iesit pozitivi la testele de urina. In a treia zi abea se zareu dungulitele pe tester, dar era clar ca reactioneaza.

Link spre comentariu

Bun, deci daca maninci o tava de rulouri cu mac, pa permis pe 3 zile in cel bun caz, sau si mai rau - dosar penal ?

Pe bune, nu s-a gandit nimeni ca rulourile cu mac nu influenteaza capaciatea soferului de a conduce autovechicule ?

Sau daca ai o masea care incepe sa te doara, si ai luat un nurofen - iar pieton pe 3 zile ?

Nu va suparati, nu doresc sa apar pe nimeni, cine se drogheaza , urca la volan si omoara oameni nevinovati sau priduce accident  - da,  corect,   sa-si piarda permisul pe viata, sa intre la parnaie, sa se aleaga cu dosar penal , dar cine nu este vinovat sa nu aiba de suferit.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări