Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

N-am văzut niciodată pe unul din asta făcând slalom

IMG-20240702-144408.jpg

Doar țânțari cu motoare de drujba, mai mult gălăgia de ei, te trezești ca îți șterg oglinzile laterale de praf. Am întrebat odată un tânăr de ce merg așa, și mi-a zis că de aia are motor, nu să stea la coada la semafor. 

Link spre comentariu
Acum 16 ore, BRANCA a spus:

 Am impresia că pe topicul ăsta nu postează decât inşi sănătoşi tun!Nu ia niciunul niciun hap de răceală,niciun hap de cap,ş.a.m.d.Şi dacă mâine "sănătosul" ia un calmant simplu care îi iese la testul antidrog şi-l face pieton 3-6 luni ce va zice:"mulțumesc Ciucă şi Ciolacu" sau "mulțumesc Poliției Române" sau "mulțumesc că sunt prost şi accept tot"??

 Aud că se pune de un protest în Piața Victoriei...Doamne ajută!

Păi eu numai ce-am spus că din cauza unor probleme de sănătate eram consumator de medicamente care pot da rezultat fals pozitiv!

Și n-am pomenit de ibuprofen sau de antialergice!

Eu am semnat petiția Declick când erau sub 40000 de semnături!

Link spre comentariu
Acum 4 minute, merck a spus:

Pai asta este motocicleta si cel din sea motociclist, restu ... papagali vexati!

Un KTM de 250cc nu e motocicletă? Sau intră la categoria drujbă autopropulsată?

Link spre comentariu
Acum 11 minute, daniels a spus:

In documentatia acelor medicanente ce scrie?

Nu scrie că este interzis să conduci, ci doar este recomandat!

De altfel, chiar și medicul care mi le-a prescris mi-a recomandat să le iau seara, înainte de culcare, și a zis că pot să conduc liniștit a doua zi dimineață, după minim 6 ore de la consum, deoarece după 6 ore se metabolizează!

Link spre comentariu

E un aspect care va trebui lămurit în actualul context. Pe multe prospecte, nu scrie ca este interzis șoferilor, ci doar ca va fi administrat cu prudență. E o formulare cam vagă. M-am uitat pe câteva cutii de medicamente ce le aveam prin casa, dar nu am găsit pe nici una acel triunghi rosu cu negru, deși unele antigripale sunt pe lista neagră. 

Acum 25 minute, Ovidanie a spus:

Un KTM de 250cc nu e motocicletă? Sau intră la categoria drujbă autopropulsată?

N-am stat niciodată să studiez fișa tehnica a unui taun din asta scăpat în trafic. Până la urmă, și un scuter cu motor de 50cc dacă circula corect, nu ai nimic cu el. Numai că mă tem că asemenea aspect din lege, va lăsa livratorii fără serviciu...ăștia nu filtrează, ci croseteaza în trafic :)

Link spre comentariu

 Şi apropo de efectul medicamentelor "periculoase" şi al drogurilor uşoare,gen canabis.Păi dacă iei un hap pt sănătate sau o marijuana azi,mâine te poate găsi pozitiv,deşi tu eşti perfect apt de condus.Deci cum vine asta cu pozitivare şi la două săptămâni după consumare drog uşor?

 Ceea ce vreau să zic că una e să fii sub efectul drogului şi alta după o perioadă trecută de la consumarea acestuia!De ce ai fi considerat periculos în trafic la urme de drog sau medicamente??

Editat de BRANCA
Link spre comentariu

Semne bune anul are...

https://www.agerpres.ro/comunicate/2024/07/07/comunicat-de-presa-consiliul-superior-de-medicina-legala--1324041

 

Citat

c. în absenţa unei confirmări, în sânge, a prezenţei unei substanţe psihoactive, în doze care pot avea efecte clinice, conducătorul de autovehicul nu ar trebui să fie considerat a fi sub influenţa acestora, iar carnetul nu ar trebui retras decât, eventual, pe o perioadă limitată (12-24 ore), o reevaluare trebuind să fie făcută apoi după. La momentul actual, nu există la nivel naţional alte laboratoare de determinare medico-legală a substanţelor psihotrope, ca urmare, nu se poate vorbi anticipativ de o posibila apariţie a acestora. Ca urmare, nu se poate accepta alocarea răspunderii unor astfel de analize pe baza unor viitoare (necunoscute incă) criterii de acreditare şi de asemenea este imposibil de a anticipa un preţ al acestor prestaţii.

Pot sa citeasca comunicatul cu atentie inclusiv cei care nu au carnet. E interesant pt cultura generala.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări