Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

Acum 23 minute, doru3160 a spus:

Am sărit dintr-o extremă în alta. Ma tratează pe picior de egalitate pe mine cu o pastila de tuse, la fel cu unul care trage pe nas de nu mai știe de el.

daca ai un flacon de medicamente care contin codeina atentie mare in Grecia, acolo e la acelasi rang cu Heroina.

Exista retele internationale de trafic cu codeina (medicamente ce contin codeina) care la destinatie se rafineaza in altele. (pilule colorate de se vand prin baruri)

Nu inteleg de ai senzatia ca orice discutie este despre tine, n-are nimeni nimic cu cetatenii cinstiti din care sunt sigur ca faci parte, ei vor sa-i prinda pe consumatorii aia pe bune.

RR

 

PS - codeina nu are de fapt nimic cu tusea in sine e un inhibitor de respiratie (face respiratia mai ne-profunda) si tusea mai rara. Poti sa faci si tu exact asta fara sa iei codeina, reduci amplitudinea respiatiei constient si se reduce tusea (nu faci efort sau dormi)

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 1 oră, merck a spus:

atitudinea(cooperantă/necooperantă); Comportamentul (liniștit/ neliniștit), Atitudinea(ostilă/agresivă); comunicarea verbală (coerentă/incoerentă);

pai 90% din romani ar pica testul asta.(evident glumesc)

e foarte subiectiv testul clinic (si usor de atacat in tribunal) fata de analizele toxicologice care sunt destul de precise si sunt probe legale.

 

Pe vremuri (nu stiu daca mai e codul rutier acum) era o prevedere ca daca nu poti prezenta dovada permisului si/sau a identitatii te pot retine si duce la sectie pentru verificari si poti fi retinut pana la 24h maxim. Stiu sigur pentu ca mi s-a intamplat mie prin anii 90 - noroc ca stiam cum functioneaza treaba legal, lucru care i-a enervat la culme pe politisti care au fost la un pas sa ma pocneasca peste fata. 

Politia din Romania de azi nu mai e asa e mult reformata si modernizata sin cate am interactionat eu cu ea (sunt sigur ca sunt si exceptii)

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 51 minute, roadrunner a spus:

 

PS - codeina nu are de fapt nimic cu tusea in sine e un inhibitor de respiratie (face respiratia mai ne-profunda) si tusea mai rara. Poti sa faci si tu exact asta fara sa iei codeina, reduci amplitudinea respiatiei constient si se reduce tusea (nu faci efort sau dormi)

Ati folosit asaceva sau doar din auzite ori politica zilelor noastre?

Am prins o tuse urita cind eram student, prin anii 78-79 de nu mai puteau dormi colegii de camera de mine, m-am dus la farmacie si am expus cazul iar tanti de acolo mi-a dat un tub de stica in care erau insirate pastile de Codeina, asa am reusit sa adorm si eu si colegii, era medicament rusesc.

Dupa anii 90 cind am prins iara o raceala sanatoasa am cautat Codeina in farmacie, s-a uitat madam la mine ca la felul 4 si m-a trimis dupa reteta.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, doru3160 a spus:

Nu ia nimeni de placere medicamente, precum iau unii droguri. 

Tocmai aici este problema, că luate în doză puțin mai mare cu alcool, are efect psihoactiv. Mulți așa îl folosesc.

Link spre comentariu

Ai luat medicament, nu te urci la volan! Si asa cumpara romanii pastille in draci de s-a umplut targul de farmacii. Singurul care si-a dat cu tesla in bilute este domnul Ciolacul. Acest distins donm, in numelei luptei cu drogatii, si-a sabotat afacerea cu covrigi pentru ca

clientii fideli vor renunta la celebrii covrigi cu mac, deoarece, dupa cum bine stim aceste produse sunt incompatible cu sofatul, ele contain opiacee! 

Btw, aia ce raman fara permis sau job nevinovati, sa se gandeasca ca fac un sacrificiu in numelei luptei antidrog! 

In incherere pot sa zic ca atata timp cat suntem o turma de oi usor de polarizat si manipulat, meritam cu varf si indesat politica Nixon din anii 70 ai SUA aplicata in ultima vreme de maistri carmaci pe aceste meleaguri. 

Editat de AlpHs00
Link spre comentariu
Acum 19 minute, daniels a spus:

Puteti manca covrigi cu mac de 100lei pe zi. Nu tot macul este folosit pt opiu. 

Ma indoiesc ca macul pt covrigi se importa din Avganistan. 

Ai

Există cazuri documentate în care consumul de produse alimentare care conțin semințe de mac a dus la rezultate pozitive la testele antidrog pentru opiacee. De aceea, unele organizații și instituții, cum ar fi cele militare sau cele care efectuează testări riguroase antidrog, recomandă evitarea consumului de semințe de mac înainte de testare pentru a preveni astfel de situații.

 

Link spre comentariu

 Am impresia că pe topicul ăsta nu postează decât inşi sănătoşi tun!Nu ia niciunul niciun hap de răceală,niciun hap de cap,ş.a.m.d.Şi dacă mâine "sănătosul" ia un calmant simplu care îi iese la testul antidrog şi-l face pieton 3-6 luni ce va zice:"mulțumesc Ciucă şi Ciolacu" sau "mulțumesc Poliției Române" sau "mulțumesc că sunt prost şi accept tot"??

 Aud că se pune de un protest în Piața Victoriei...Doamne ajută!

Link spre comentariu
Acum 2 ore, roadrunner a spus:

 

Nu inteleg de ai senzatia ca orice discutie este despre tine, n-are nimeni nimic cu cetatenii cinstiti din care sunt sigur ca faci parte, ei vor sa-i prinda pe consumatorii aia pe bune.

RR

 

Pt ca sunt îngrijorat când vad asemenea abuzuri. Au mai fost, dar asta e grosolan. Cum a fost cel de la Suceava. Dacă nu se schimba nimic, închipuie-ți ca mergi la mare cu familia și acolo nu prea ai unde te fofila. Dacă au ieșit la drumul mare, între stațiuni, și acolo au tot dreptul sa facă controale de rutină, pt că vin tot felul de beizadele, te testeaza, ieși pozitiv, fals pozitiv și îți ia carnetul pe lângă dreptul de a conduce, pt că nu îți dă dovada nici de 24 ore. Iți strica o vacanță, așteptată și plănuita un an, doar pt ca niște imbecili au scos o lege la fel cu ei. Am mai zis, nu am nimic împotriva testării, dar masurile de sancționare să fie luate numai cu buletinul inm la dosar. Atunci sigur va fi cu folos acțiunea, și fără victime colaterale. Aici toți se dau zmei, dar până o pățesc și să vezi atunci schimbare de optică. Legea asta cu siguranță va trebui amendată. E bună, e binevenită, dar nu în forma actuală. 

Acum 1 oră, vghesm a spus:

Tocmai aici este problema, că luate în doză puțin mai mare cu alcool, are efect psihoactiv. Mulți așa îl folosesc.

Tocmai despre asta vorbim. La tester eu cu o pastilă, tu cu 10, ieșim la fel. O analiză la sânge prezintă altfel datele. Și dacă ai luat și alcool să-ți fie de bine. Alcoltestele merg bine. 

Link spre comentariu

Este sport național la români să folosească medicamente după cum spune vecina sau facebook.
Prin pandemie, numai cu relații pe la farmaciști cumpărai medicamentul minune care oprea porcul să se scarpine de gard.


 

Editat de cloudy
Link spre comentariu

 Te doare capu' de răspunsul lui Ciolacu privind aplicarea!

https://epochtimes-romania.com/news/ciolacu-le-raspunde-soferilor-nemultumiti-de-ordonanta-antidrog---357603

 La TV l-am văzut pe deputatul USR Ungureanu,care a spus că are un răspuns de la Min. Sănătăţii privind analizele de droguri.I s-a comunicat că aparatura lor e mai veche de 20 de ani,că sunt aglomerați cu analize din toată țara.Concluzia,zice Ungureanu,este că sunt rezultate care se dau după 12 luni!!

 Părerea mea este că idioții,că nu le pot spune altfel,au dat o lege ce nu s-ar putea aplica acum!!

 Am uitat să menționez că Despescu,de la Min. de Interne,susține că selectarea şoferilor pt testare se va face prin "anumite criterii dar şi prin acțiuni organizate!!Ba a mai zis dob... că dacă ai un trecut istoric, chiar vechi,te încadrezi la "criterii"!!

Link spre comentariu

Pai sa-i zică lu' mă-sa că nu e o nenorocire 2 zile fără permis. Un abuz, e un abuz. E un drept al meu de care sunt privat din cauza incompetentei lor. Că nu au aparate, că nu au personal, că nu au pe naiba, nu e problema mea. Dacă se înșală, să prevadă în lege, despăgubiri. Așa cum eu cetățean, plătesc când greșesc, tot așa și statul să plătească când greșește. Se poate lupta cu consumul de droguri și fără victime colaterale. 

Link spre comentariu
18 minutes ago, doru3160 said:

Pai sa-i zică lu' mă-sa că nu e o nenorocire 2 zile fără permis. Un abuz, e un abuz. E un drept al meu de care sunt privat din cauza incompetentei lor.

"Incompetența lor" ? Ăia s-au votat singuri acolo ?
Noi votăm, noi reprezentăm incompetența !
Oricum, prin orașele mai mari ale României există un transport public destul de bine pus la punct.
Numai că românul nu prea să înjosește să-i miroasă mâna a bară de autobuz.
Avem alte idealuri.
 

Editat de cloudy
Link spre comentariu

Ai pierdut ocazia sa taci. Cine ești tu să mă obligi să merg cu autobuzul? Dacă se întâmplă în țară, cu ce îți aduci familia și mașina acasă? Vorbești de alegeri de parca am fi avut varianta câștigătoare și noi am ales-o pe aia perdanta. Numai tu ai ales ce trebuie, dar ghinion, ca tine nu mai e nimeni. I-aș întreba pe cei care gândesc ca tine, care e criteriul legal pt suspendarea dreptului de a conduce, înainte de a stabili infracțiunea comisa? Prezumția de vinovăție, cumva? Nu trebuie să-mi răspunzi, ar fi un efort inutil din partea ta. Eu tratez problema asta la modul general, nu personal. Nu e vorba de comoditatea mea, ci de confiscarea a unui drept. 

Acum 26 minute, cloudy a spus:

"Incompetența lor" ? Ăia s-au votat singuri acolo ?
Noi votăm, noi reprezentăm incompetența !
Oricum, prin orașele mai mari ale României există un transport public destul de bine pus la punct.
Numai că românul nu prea să înjosește să-i miroasă mâna a bară de autobuz.
Avem alte idealuri.
 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări