Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

Acum 11 minute, doru3160 a spus:

Da nu mai aburi lumea. Conduc de mai bine de 35 ani. Nu am avut nici o reținere sa fiu testat la alcool, pt că știu că nu beau.

Doru, nu mai traii dupa spusele altora, nu-ti ia nimeni carnetul daca nu ai baut. E doar o invetie idiotica a unora care le place sa bea sau au preluat ideea de la un prieten care a preluat-o de la alt preten.

RR

Acum 6 minute, doru3160 a spus:

Zi-le asta celor care au rămas fără permis și l-au redobandit in instanță după 6 luni sau mai mult.

arata-ne un caz documentat.

M-am razgandit...stai in casa sau mergi cu autobuzul e mai sigur.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 23 minute, roadrunner a spus:

Doru, nu mai traii dupa spusele altora, nu-ti ia nimeni carnetul daca nu ai baut. 

Și eu ce am zis? Vezi ca nu citești, dar te trezești comentând? 

În definitiv nu e problema ta, tu comentezi de afară faptul ca la noi se petrece un abuz.

M-am răzgândit, nu comentezi, te afli în treabă. 

Link spre comentariu
Citat

Câtă vreme alcooltestul nu a dat erori, mrgeam fara frică, suflam, ne salutam și plecăm mai departe. Acum îți e și frică să mai conduci

eu zic sa citest ce ai scris chiar tu.

Daca ti-e frica sa mai conduci, nu mai conduce. Tostusi eu raman la parerea mea ca daca nu bei (si ai zis ca nu bei) nu are de ce sa-ti fie frica de test.

RR

Link spre comentariu
Acum 29 minute, roadrunner a spus:

Tostusi eu raman la parerea mea ca daca nu bei (si ai zis ca nu bei) nu are de ce sa-ti fie frica de test.

Am mai zis ca eu chiar nu beau deloc si nici o secunda nu m-am gandit ca raman fara carnet pana acum in urma unui test pentru alcoolemie, dar de cand animalele astea iti suspenda permisul daca refuzi drugtestul, desi, ATENTIE, SOLICIT SA MERG SA MI SE IA PROBE!!! nu pot sa spun ca mai sunt linistit! Peste gard, daca ai iesit pozitiv la drugtest esti condus sa ti se ia probe de sange + urina si se face testul in cel mai scurt timp! La noi, dupa cum vezi, se produce un abuz: se utilieaza un aparat care are o rata de eroare colosala (33%) si daca refuzi sa fii testat cu acest aparat (desi repet, ceri sa ti se recolteze probe) => ramai fara permis. In situatia actuala tu crezi ca eu mai sunt linistit? Tu ai mai fi asa de linistit daca ai fi nevoit sa circuli in Romania?

Link spre comentariu

Normal ca nu, dar de afară își permite să recomande să circulam cu autobuzul. Fără să discearna că aici nu e vorba de comoditate, ci de încălcarea unui drept, care în țara lui adoptiva nu se întâmplă. 

Link spre comentariu

Îți dai seama ce frumos este să te testeze la 1000km distanță de casă, în concediu fiind, cu familia și bagaje, și să ți se recomande să mergi cu autobuzul... cred ca un frigider e prea puțin. 

Link spre comentariu

la 1000km distanta un test de sange legal dureaza maxim 24h. Unul ne-legal (deci nu are putere de proba) dureaza 1h.

cu precizarea ca 1000km sa fie spre stanga cum te uiti la harta cu nordul in sus ca sa fi sigur. (ma indoiesc ca te testeaza politia romana la 1000km de casa, dar mai stii poate e unul mai zelos)

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

Doru, nu te opreste nimeni sa faci drug test. Ca se mai uita si la tine...

Ceva noroc tot ai.

Pe altii ii poate suspecta.

 

De alcool clar te controleaza daca e filtru ca de baut se bea indiferent de varsta. Ca norocul ca etilotestele sunt f precise.

 

Sa speram ca vom scapa de aberatia asta cumva. Pana atunci folositi waze.

 

 

Legat de directia in care mergi 1000km grija mare in Ucraina (nu mia e cazul), Serbia sau bg.

Daca va opreste un șpăgar, va pune fiola si va cere șpagă, acceptati șpaga.

Scapati ieftin 20 30e in Serbia.

Testele sunt masluite si nu aveti cum sa iesiti nevinovati!

Deobicei stau in apropierea vămii, atenție la limitele de viteza.

 

Va comunica ei clar cum sta treaba si ca vor bani. Nu vă grăbiți sa oferiti dar nu va grabiti nici sa suflati.

Initial iti ia actele si spune ca a doua zi tre sa te prezinti la proces. Apoi tu insisti ca vrei sa plătești amenda acum si in final el e de treaba si o sa o plateasca el pt tine.

 

Plus stiu română, nu vb romaneste in fata lor cu prietenii.

Sunt niste jegosi ordinari milițienii sârbi. De aia am traversat tara lor in viteza fara nici o jena. Ca stiam ca totul se rezolva cu o mica șpagă.

Link spre comentariu
Acum 3 minute, roadrunner a spus:

sa speram ca drogatii nu folosesc waze.

Drogatii folosesc telefoanele! 

Mai repet o data schema: Politia va avea propriile laboratoare pentru a testa probele biologice recoltate de la beizadele si bombardieri, deci IML-ul va fi suntat (IML-ul nu isi manjea mainile in urma unui telefon de la un marlan in uniforma) si se poate "negativa" orice rezultat pozitiv. In cazul 2 Mai, probele fiind (inca) trimise la IML, nu s-au putut musamaliza si cum exista deja legea Anastasia => trebuie sa se lase cu parnaie!!! Asa cand politia va avea propriile laboratoare (peste gard eu nu am auzit ca politia sa aiba laboratoare de prelevare si testare, acestea facandu-se doar la spitale de catre personalul medical) beizadelele si bombardierii vor putea circula din nou linistiti la volan drogati fiind! 

Link spre comentariu
Acum 30 minute, roadrunner a spus:

la 1000km distanta un test de sange legal dureaza maxim 24h. Unul ne-legal (deci nu are putere de proba) dureaza 1h.

RR

Eu am mai zis, tu nu comentezi, te afli în treabă. Un control ca cel din clip îl poți obține oriunde în țară. Și dacă de la Iași plec în clisura Dunării, te asigur ca fac 1000km. Cred că ai plecat de prea multa vreme si ai cam uitat. Dar nu despre asta e vorba. Dacă nu ai înțeles nimic din acel clip, mai bine nu mai posta în subiectul ăsta. E vorba de încălcarea flagranta a unor drepturi. Poți fi și în fața casei, nu distanta e importantă. 

Sigur se vor face amendamente la ordonanța asta cretină. E prea de tot să te pedepsească fără sa dovedească ferm vinovăția. 

Link spre comentariu

 

Daca esti curier ... ramai fara paine:

 

Eu nu inteleg o faza: drugtestul nu este considerat o dovata pentru dosarul penal:

Citat

Polițiștii au precizat rezultatul drug-testului nu reprezintă probă în cadrul dosarului penal

dar te trezesti ca se deschide dosar penal care ulterior se inchide dupa aparitia rezultatelor de la IML. Deci apare fireasca intrebare: Pe ce baza se deschide dom'le atunci dosaru' penal???

Editat de merck
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări