Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

Acum 15 minute, BRANCA a spus:

Da' de ce în zonele cu probleme nu s-au montat înainte camere şi nu s-au ridicat permise pe bandă rulantă??

Camerele sunt selective! Smecherii si bombardierii "le evita" cu un telefon, parapetele ... nu-i selectiv! 🤣 Nici bombardieru' nici smecheru' nu se pot pune cu ele! 😇

Link spre comentariu

Tocmai ce am ascultat la radio, un răspuns de la parlamentari. Ei nu pot sau nu vor să îndrepte nimic. E totuna. Singurii care pot iniția modificări, citez, din mers, sunt cei de la ministerul de interne, care sunt de fapt initiatorii ordonanței. Macar acum știu cui transmit multă ue. 

Link spre comentariu

 Gata.Am semnat şi la declic.ro.

 N-am urmărit ordonanța dar te pun să plăteşti analiza la IML?Dacă te țin degeaba fără permis câteva luni ai sau nu drept la compensații?

Link spre comentariu

Conform legii nu ai dreptul la nimic.

Mijlocul e omologat.

 

Tot ce poti sa faci e coalizat cu alti pagubiti sa dati statul in judecată pt ca a folosit aparate proaste.

Procese care se lungesc cu anii.

 

Pana acum puteai evita testul alegand iml. Acum nu mai poti.

 

Traim in Romania, nu uita.

 

Recomandare pt clujeni, nu umblati cu masina in zilele de Untold pe la Polus. Se organizează filtru cu alcool si drug test.

Un fals pozitiv si te a lasat jumate de an fara carnet.

Plus ca iti platesti analizele indiferent de rezultatul lor. Dar chiar daca plătești e coada mare tot intarzie...

Asa ca faceti pe dracu in patru, folositi waze si evitati acele filtre.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Sharky a spus:

 

Pana acum puteai evita testul alegand iml. Acum nu mai poti.

 

Și acum poți alege iml, dar tot ramai fără permis până la eliberarea rezultatelor. Singura îmbunătățire era că nu mai aveai dosar penal ca înainte la dragtest la test fals pozitiv. 

Nu am auzit de plata analizelor. Știam că se fac la cererea organului, deci organul să plătească...mă rog, ministerul lui. 

Link spre comentariu

Explic iar.

Cazul 1  ai fost testat cu aparatul si ai iesit fals pozitiv. (Adica tu stii ca esti curat)

Daca nu platesti analizele esti la cheremul lor pana cand sunt bani de analize.

Apoi cand in sfarsit sunt bani, iti vine randul, se fac analizele recapeti carnetul, dupa luni bune de asteptat.

 

Daca platesti analizele macar nu ai de stat la coada pana cand vin banii de la minister.

Dar tot stai la coada pana iti vine randul si sa nu crezi ca banii aia o sa ii mai recuperezi.

In Cluj toata chestia asta dureaza f mult, cu lunile!

 

Iar la final nici macar scuze nu primesti! Ai luat TZEAPA!

Si nimeni nu garanteaza ca fix a doua zi dupa care recapeti carnetul nu te opreste iar...

 

Cazul 2: refuzi testarea, mergi la IML - n-am idee in cat timp vin rezultatele de aici si daca se pot urgenta prin plata. Dar MEdicul de acolo nu poate sa iti dea voie sa conduci pt ca arati ok. Esti considerat vinovat pana la proba contrarie.

 

ASa ca faceti bine si fiti cu ochii in 4 si nu circulati pe unde stau la panda, ca e spre binele vostru.

Nu mai este portita de scapare daca esti nevinovat.

Link spre comentariu
Acum 59 minute, Sharky a spus:

Cazul 2: refuzi testarea, mergi la IML - n-am idee in cat timp vin rezultatele de aici si daca se pot urgenta prin plata. Dar MEdicul de acolo nu poate sa iti dea voie sa conduci pt ca arati ok. Esti considerat vinovat pana la proba contrarie.

Pai asta incalca legea europeana (in p_zda mamii lor de cretini!!!). Se incalca flagrant prezumtia de nevinovatie!!!

Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene

Articolul 48 - Prezumția de nevinovăție și dreptul la apărare

(1) Orice persoană acuzată este prezumată nevinovată până ce vinovăția va fi stabilită în conformitate cu legea. (2) Oricărei persoane acuzate îi este garantată respectarea dreptului la apărare.

https://fra.europa.eu/ro/eu-charter/article/48-prezumtia-de-nevinovatie-si-dreptul-la-aparare

 

Text:

Domeniul de aplicare a articolului 48 este identic cu cel al articolului 6 alineatele (2) şi (3) din CEDO, având următorul text:

(2) Orice persoană acuzată de o infracţiune este prezumată nevinovată până ce vinovăţia sa va fi legal stabilită.

Am ajuns o tara in care cretinii incep sa faca legea! 

 

P.S. @Sharky furia si semnele de exclamare sunt la adresa cretinilor idioti care au putut sa dea o asemenea lege. Te-am citat doar ca ca sa pot sublinia cretinatatea celor din Militie!

Link spre comentariu
Acum 18 minute, merck a spus:

Pai asta incalca legea europeana (in p_zda mamii lor de cretini!!!). Se incalca flagrant prezumtia de nevinovatie!!!

hai ca esti simmpatic, pai exact la fel e cu inspectorii fiscali, iti dau o amenda (sau iti blocheza conturile - in cazul meu) - platesti amenda ca altfel curg penalitati, ii dovedesti ca-s prosti, iti deblocheaza conturile si-ti dau banii inapoi (dupa sase luni)

Prezumtie de nevinovatie? hai sa ne aflam in treaba.

De fapt in cazul meu a fost mai horror ca si-au tras bani dintr-un cont de Euro (BCR) si l-au blocat dupa ce si-au tras banii. Dupa ce le-am dovedit ca nu e legal ce au facut au returnat lei care erau mai putini in Euro decat au tras. Nu era vorba de o suma mare (4 cifre) dar au blocat un cont prin care-i mai trimiteam bani lui maica-mea.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

 Pentru o banală probă de alcoolemie din sânge,la IML,a stat un amărât pe care îl cunosc mai mult de un an!

 Chiar sunt curios în ce caz ți se face testarea de drog?La "aprecierea" curcanului??

Link spre comentariu
Acum 16 minute, BRANCA a spus:

Chiar sunt curios în ce caz ți se face testarea de drog?La "aprecierea" curcanului??

da, dar exista niste proceduri (guidelines) dar se pot ocolii usor daca stii legea. In principiu pot sa testeze pe oricine. Problema nu e ca se face la cine nu trebuie, problema e ca nu se face la cine trebuie (cazul 2 Mai)

o analiza IML nu este asa banala cum cred unii, este un act legal, se sigileaza, si devine proba (evidence) - medicina legala nu e joaca poate face diferenta intre te duci dupa gratii sau nu (sau injectie letala in unele state)

In majoritatea statelor civilizate (includ si Romania aici) politia e corecta cu exceptiile de rigoare, foarte rar esti pedepsit pe nederept. Tocmai m-am intors din Ro si am vazut in putinul timp cat am condus o gramada de situatii de pierdut carnetul. (majoritatea depasiri pe linie continua - unde nu erau separatorii de beton)

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 3 ore, Sharky a spus:

 

Daca nu platesti analizele esti la cheremul lor pana cand sunt bani de analize.

 

Daca platesti analizele macar nu ai de stat la coada pana cand vin banii de la minister.

 

Asta chiar nu știam. Posibilitatea de a plăti și a le face mai devreme. Deci pana la urma nu e vorba de posibilitatea de procesare, ci pana la urma, de bani. Dacă idioții care te considera vinovat ar plăti pt analize, atunci timpul de asteptare ar fi considerabil mai mic. Deci dacă vrei sa demonstrezi ca nu ești vinovat, plătești. Pt asta chiar merita ieșit în stradă. Dacă asta e democrația, atunci mai foot 5 min și plec, vorba pisicului dus la inițiat de motan. 

Link spre comentariu

Pai si daca le platesti nu inseamna ca atunci se apuca de ele, pe loc.

Inseamna doar ca te pune la coada pt executia lor că mai sunt si alti fraieri prinsi. Unii pe buna dreptate altii nu.

 

Sunt doua cozi! Una in asteptarea banilor si apoi analizele platite trebuie efectuate de cineva. A doua coada.

 

Si da. Iml e proba ce contează. Etilotestul si drug testul din trafic nu au valoare legala. E doar o proba preliminara. Daca esti pozitiv mergi la iml si apoi cand vin rezultatele la proces daca e cazul sau esti liber sa fii iar amendat.

 

Link spre comentariu

Da, dar pe cât de precise au fost etilotestele, pe atât de kkt au fost dragtestele. Că nu ar fi nici o problema testarea, dacă rezultatul preliminar ar fi corect. Și în loc sa cumpere idioții aparate performante, mai bine ciufulesc de bani pe toată lumea. Asta nu cred că rămâne așa multă vreme. 

Link spre comentariu

Poate e o chestiune de calibrare.

Aparat e precis in sine dar daca tu pui un prag extrem de mic te trezesti ca ai mancat un cozonac cu mac si pac opiu tata.

 

E doar un alt exemplu cum statul e depasit. La câți incompetenți sunt nu ma mir.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări