Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

Frumos si regulamentar, BMW-ul, pacat de boul ala ca l-a lovit...

De aia e bine sa lasi distanta suficienta intre masini, pe autostrada sau nu numai, unde se circula cu viteza mai mare.

Editat de DjLeco2021
Link spre comentariu

 Pun şi eu din nou întrebarea ce-i cu "epidemia" asta de plantare de parapete/separatoare din beton între sensurile şoselelor?

 Ieri am coborât un deal cu o şosea frumos şi bine construită de Strabag.O bandă la coborârea spre Vânju şi două benzi la urcare pe sens contrar,vizibilitate excelentă.S-au montat separatoarele şi acum,la coborâre,parcă mergi prin tunel!

 Ăsta e cel mai nou exemplu,da' avem km întregi de separatoare,inclusiv pe celebrul deal Balota!Pe cine "îngraşă"??

Link spre comentariu

Pe roman nici o linie continuă, nici două linii nu-l opresc sa depășească la fel de bine ca un separator din beton. Macar de le-ar face rezistente, că în timp se obișnuiesc și cu astea și cine știe.... 

Link spre comentariu

 Eu înțeleg să pui separatoare în locuri cu accidente multe,dar în rest??Avem zonă dreaptă,cu 4 benzi,şi n-a fost niciun accident,niciodată...

 Mie personal asta cu separatoarele mi-aduce aminte de "borduriadă" şi de sensurile giratorii!

 Cei care au circulat mai mult prin UE ce ne pot spune?Cum e cu separatoarele la ăia,dacă există...

Link spre comentariu

Ăia-s niște proști. Nici măcar nu știu sa claxoneze în sec 1 la verde la semafor, ce sa mai vorbim sa calce linia continuă... S-a stabilit ca separatoarele nu ar fi de nici un folos acolo. La noi, e alta poveste. În școală, instructorul ne spunea să ne imaginam că linia continuă e ca un zid, nu poți trece nici măcar cu roata peste. Generațiile mai tinere stau prost cu imaginația, și atunci le toarna zidul la propriu, ca să-l vadă. Asta e o măsură bună, mă protejează de zmeii de pe contrasens. Cu ordonanța privind reținerea permisului până la ieșirea rezultatelor de sânge în schimb, aș bate pe idiotul care a scornit-o. Ăla ne consideră pe toți drogați, până le dovedim că de fapt nu suntem. Și asta doar pt ca au niște dragteste de tot rasul, ca instituția din care fac parte. 

PS-exista o petiție online pt anularea ordonanței. Tocmai ce am semnat-o. 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, merck a spus:

 

Foarte buna treaba cu parapetii aia din beton.

Si aici sint montate separatoare relativ recent (doar 2-3 ani daca-mi amintesc bine 2021-2022) si prinde foarte bine.

https://www.google.com/maps/@47.2204372,27.1019616,3a,75y,72.14h,87.77t/data=!3m7!1e1!3m5!1svloqMjo33BUfhpUeRheJMQ!2e0!5s20240401T000000!7i16384!8i8192?authuser=0&coh=205409&entry=ttu

Veneau bombardierii cu viteza si intrau pe contrasens ca ei nu au invatat sa conduca doar pe banda lor. Acum 5-6 ani am stat blocat peste 2 ore pt ca o cucoana a intrat prea tare in curba si fiind ud (ploua) i-a fugit spatele si a intrat pe contrasens. A mai lovit inca doua masini ce circulau regulamentar, una dintre ele facind tumbe in zbor pe deasupra la celelalte dupa acrosaj. 

Desi limita de viteza este 100km/h daca mergi mai incet de 120-130 primeai numai blituri din spate. Bine ca in ultimul timp a mai scazut frecventa aparitiei bliturilor si claxoanelor dar bombardierii se bagau pe contrasent sa depaseasca cu tot cu bubla linie continua. Acum limita de viteza a fost coborita (parca la 80km/h) pe portiunea respectiva si fiind parapetii si doar o banda si 3/4 nu prea se mai fac depasiri in zona.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
1 oră în urmă, BRANCA a spus:

 Eu înțeleg să pui separatoare în locuri cu accidente multe,dar în rest??Avem zonă dreaptă,cu 4 benzi,şi n-a fost niciun accident,niciodată...

Pe autostrada unde sunt tot 4 benzi de ce este pus separator intre sensurile de mers? 

Cu ce viteza se merge pe banda 2 unde sunt 4 benzi si este drum expres? 

Si la noi in Iasi dupa ce s-au pus separatoarele din beton nu s-au mai inregistrat accidente 🤣, deci acum cine vine pentru prima data in Iasi va zice la fel: cineva a fost ingrasat cu separatoarele astea din beton. By the way, inainte de separatoarele din beton au fost popice din plastic si in cateva zile de la montare un idiot care venea de la Letcani spre Iasi, facea intrecere cu un pretenar si nu era la curent ca s-au pus popicele si s-a lasat cu coliva. 

 

Link spre comentariu

Mersul pe contrasens in viraje la stanga e sport national.

E irelevant ca au trafic din fata.

Iar in ultimii ani se practica si la viteze mici, nu conteaza ca mergi cu 30 la ora sau 100 la ora, daca e viraj la stanga intri pe contrasens. NE tampim pe zi ce trece.

Link spre comentariu

 Deci să înțeleg că separatoarele sunt necesare...Da' de ce în zonele cu probleme nu s-au montat înainte camere şi nu s-au ridicat permise pe bandă rulantă??

  Am găsit şi am semnat petiția:

https://www.petitieonline.com/anularea_oug_nr_84_din_28_iunie_2024_ordonant_care_iti_suspend_in_mod_abuziv_permisul_i_inlocuirea_aparatelor_drager_drugtest_cu_unele_mult_mai_precise

Link spre comentariu
Acum 3 minute, BRANCA a spus:

 Deci să înțeleg că separatoarele sunt necesare...Da' de ce în zonele cu probleme nu s-au montat înainte camere şi nu s-au ridicat permise pe bandă rulantă??

  Am găsit şi am semnat petiția:

https://www.petitieonline.com/anularea_oug_nr_84_din_28_iunie_2024_ordonant_care_iti_suspend_in_mod_abuziv_permisul_i_inlocuirea_aparatelor_drager_drugtest_cu_unele_mult_mai_precise

Din cate vad sunt 500 de semnaturi, de ce nu semnezi pe cea de la Declic unde s-au adunat deja peste 100.000?

https://facem.declic.ro/campaigns/anulati-oug-lasa-fara-permis-soferii-teste-antidrog?utm_campaign=2024-07-04.12816&utm_medium=post&utm_source=siteDeclic

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări