Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?


Postări Recomandate

Am prins E85 când nu era modernizat, adică era fix la fel ca acum, dar fără acostament. Era un coșmar. Nu am înțeles niciodată de ce la modernizare, nu au adăugat decât acea fâșie, în loc de o banda normală. Dar chiar și așa, e mai bine ca este mai mult loc, și se circula și pe acostament. Mulți îl considera în mod greșit banda 1. Chiar și eu o vreme. Asta e. 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, daniels a spus:

Are o banda si jumatate.

jumatate-d-96130.jpg

 

Nu exista asa ceva in legislatie....

 

Acum 58 minute, Sharky a spus:

Toti polițiștii au spus clar că pe aia nu se circulă legal.

Daca un bizon iti sa blituri nu te tragi.

 

Nu numai politistii spun, exista documente scrise de la Politia Rutiera si de la CNAIR.

 

Acum 35 minute, doru3160 a spus:

Am prins E85 când nu era modernizat, adică era fix la fel ca acum, dar fără acostament. Era un coșmar. Nu am înțeles niciodată de ce la modernizare, nu au adăugat decât acea fâșie, în loc de o banda normală. Dar chiar și așa, e mai bine ca este mai mult loc, și se circula și pe acostament. Mulți îl considera în mod greșit banda 1. Asta e. 

 

Pe vremuri (cunosc E85/DN2A din 1982), cel putin portiunea dintre Bucuresti si Urziceni era cum zici, cate o banda amarata pe sens, dar existau si niste plopi uriasi pe marginea drumului...

Pe urma a fost modernizat si a ajuns porcaria care este acum...

Link spre comentariu

Acum citiva ani a trebuit sa merg spre Iași dinspre Ploiești. După citiva km (zeci probabil) am tras într-un refugiu și am cautat o ruta alternativa pt ca era dezastru de circulat și totuși sînt obișnuit cu bucata dintre Iași și Tg frumos. Pe acostamentul consolidat se circula cu viteza melcului 60-70km/h iar pe banda normala treceau bizoni cu 120-160km/h. In mai puțin de 30min eram deja obosit de făcut slalom de pe banda pe acostamentul și înapoi, eu circulind cu 110-130km/h.

Link spre comentariu

Pai de ce sa faci slalom?

Depasesti ce poti si aia care vin din spate si dau blițuri ii ignori.

 

In alta ordine de idei, poti trimite la politie proba video plus declaratie pe propria răspundere.

Alta modificare:

Daca iti iese 0.1 alcool (poate ai mancat si tu ceva cu otet) ai dreptul la alta incercare dupa 15 minute. Oricum ar fi de esti baut nu scapi.

Si alta:

Politia va urmari si alte camere de supraveghere.

 

https://www.politisti.ro/articole/politia/modificarea-si-completarea-legislatiei-rutiere-iunie-2024-r131/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2jsX8d_Vzek-5Vf9xCajD80uZSKBVBq9-uO3yWQyGKTzdh0vgFIcrfF1g_aem_6-iW6FYryJDo7m-aoxnNvw

Link spre comentariu
Acum 6 ore, draku a spus:

 

Pe urma a fost modernizat si a ajuns porcaria care este acum...

Nu cred că este mai porcărie decât era. Se circulă mai bine decât înainte, dar cu încălcarea legislației. Cred ca e o înțelegere tacita a situației, pt că dacă s-ar pune pe sancționat circulația pe acostament, de la Suceava la București ar avea o grămadă de treabă. Eu altceva nu înțelegeam. Ai făcut modernizare și ai adăugat o fâșie de 2,5 m la drumul existent. Ai avut logistica și oamenii la munca în sectorul respectiv. Cât pana mea putea să coste mai mult să faci în plus 1m, adică o bandă de mers normală, decât panarama de acum, care nu e nici pt pietoni, nici pt căruțe, nici pt circulat, dar este acolo, dar legal, șoferii ar trebui sa o ignore. Îmi aduc aminte de plopii de pe margine. În unele locuri erau atât de groși, încât 2 oameni nu cuprindeau tulpina cu mâinile. Probabil drumul asta vine din alte timpuri, cu cai și căruțe. 

Link spre comentariu

Atat s a putut. Nu are sens sa iti spargi creierii.

Sigur stii si ai întâlnit in decursul vietii la lucru sau in alte situații decizii luate de birocrati care n au facut nimic cap coada la fata lor sar au ajuns in post prin pile si relatii.

Oameni fără viziune in a construi ceva de calitate.

Doar linguseli catre sefi.

Link spre comentariu

Fiind soția din Vrancea, fac traseul ăsta de prin 86. Am încercat variante prin Vaslui, Bârlad, dar cea mai comodă, dpmdv, e asta prin Roman, pe E85. Inițial făceam cca 3 ore. După modernizare, cca 2 ore jumate. Acum, după ce s-a deschis centura Bacăului în regim de autostradă, fac cca 2 ore. Bacăul era un coșmar de traversat. Multe semafoare, cu timpi mari de ai vreme și de un rebus. Îți lua o ora lejer de la pod până la Metro. Nu mai știu acum cum e, ca nu am mai întrat în Bacău de o vreme. Se circulă bine, sau mai bine zis, mai bine ca acum 40 ani. Ce nu e plăcut la drumul ăsta, sunt multe localități, cu multe restricții de viteză. E foarte neplăcut sa mergi cu 110...120 și dintr-o dată să scazi la 50...60. Ai treaba cu camioanele, care o țin constant în 80...90, și ce depășești afara, te depășește în localitate. Ăia nu țin cont, merg în lumea lor, dar majoritatea urcă pe acostament și te lasă să treci. 

Link spre comentariu
Acum 7 ore, Sharky a spus:

Alta modificare:

Daca iti iese 0.1 alcool (poate ai mancat si tu ceva cu otet) ai dreptul la alta incercare dupa 15 minute. Oricum ar fi de esti baut nu scapi.

Un organism sanatos scade alcoolemia, prin metabolizare, cu ca 0,1 ‰ pe ora. Limita de 0,00 ‰ pe care o impune legiutorul român este de-a dreptul absurda, mai ales daca tinem cont ca fermentatie alcoolica poate avea loc si în organism, producând, în cazuri extreme, betie continua. Si asta fara ca omul sa fi consumat alcool. Au devenit publice câteva cazuri extreme, când cei afectati au provocat accidente grave.

Link spre comentariu

Am făcut un test de alcoolemie, după spălat pe dinți și clătit cu apa de gura. A ieșit 0,48 după 10 min, și zero după 30 min. Conține și smacul ăla alcool, și dacă ai ghinion sa te oprească pt testare imediat după, e cam greu sa lămurești organul de ce a ieșit asa mare procentul. 

Link spre comentariu
Acum 10 ore, doru3160 a spus:

Am prins E85 când nu era modernizat, adică era fix la fel ca acum, dar fără acostament. Era un coșmar. Nu am înțeles niciodată de ce la modernizare, nu au adăugat decât acea fâșie, în loc de o banda normală. Dar chiar și așa, e mai bine ca este mai mult loc, și se circula și pe acostament. Mulți îl considera în mod greșit banda 1. Chiar și eu o vreme. Asta e. 

Pentru ca la vremea respectiva, modernizarea s-a facut cu bani de la BERD.

Nu s-au putut lua bani pentru "extindere" (ceva chichite de birocratie, legislatie) si s-a denumit proiectul "supralargire".

Link spre comentariu

 doru3160.Cu ani buni în urmă am avut şi eu parte de un test.Pe la 12 noaptea am ras 3 ciocănele mici de țuică,ca somnifer....Pe la 6³⁰ am plecat la serviciu şi m-a oprit organul că nu mergeam cu faza scurtă aprinsă.Mi-au pus alcoolmetru să suflu în el și a ieşit zero!Concluzia mea e că...a fost slabă țuica!!😂

Link spre comentariu

Contează mult și metabolismul fiecăruia. Unii asimilează mai ușor, alții mai greu, e și funcție de mâncare, distribuție pe kg-corp. Eu nu risc. Mi-am luat tester și suflu când știu ca bâzâie o musca pe căciulă. Dar am pățit și eu să mă mișc după ce am băut un pahar la masă. Beau atât de rar, și ori de câte ori am nevoie, plec cu mașina fără probleme, încât am uitat ca am băut paharul ala, și îmi aduc aminte pe drum că nu sunt in regulă. Am scăpat de fiecare dată, dar se întâmplă rar. Și de la un pahar e posibil nici să nu iese mare lucru, după o oră sau mai mult. 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări