Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Esp12e pinouts


Vizitator

Postări Recomandate

Am o oarecare problema privind numărul de pini. Nu am foarte multa experienta cu esp8266, motiv pentru care as vrea sa întreb persoanele care au. 

 

Voi scurta toata povestea, la o întrebare. 

 

Doresc sa folosesc un lcd tip nokia cu biblioteca de la adafruit, si un senzor i2c. Pe ce pini sa folosesc LCD ca sa pot lega si seniorul i2c. 

 

Nota: nu se dorește punere in sleep, deci avem si GPIO16 liber. GPIO15 e legat la masa printr-o rezistenta de 10K.

 

Întrebare paralela: putem lega pe pinii GPIO 6...11 ceva? 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Raspuns pe scurt: Da.

 

Mai pe lung: poti folosi varianta de mai jos pentru display Nokia 5110:

 *
 * D2 (GPIO4)      0 RST         Output from ESP to reset display
 * D1 (GPIO5)      1 CE          Output from ESP to chip select/enable display
 * D6 (GPIO12)     2 DC          Output from display data/command to ESP
 * D7 (GPIO13)     3 Din         Output from ESP SPI MOSI to display data input
 * D5 (GPIO14)     4 Clk         Output from ESP SPI clock
 * 3V3             5 Vcc         3.3V from ESP to display
 * D0 (GPIO16)     6 BL          3.3V to turn backlight on, or PWM

si GPIO4 si GPIO5 pentru SDA, respectiv SCL pentru senzorul I2C.

 

L.E.: Totusi nu inteleg, tu de ce nu cauti pe net? Sunt suficiente exemple pentru ce vrei tu!

Editat de nico_2010
Link spre comentariu

adica.. senzorul i2c o sa fie paralel pe pinii GPIO4/GPIO5 cu Reset/Chip Enable al LCD-ului..?  

 

L.E: întotdeauna caut înainte sa întreb, dar uneori nu gasesc ceea ce caut poate si din cauza englezei mele. si întotdeauna ma întrebi de ce  nu caut..

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Nu am lucrat cu LCD de Nokia dar din cate vad e pe SPI deci il legi la portul SPI, senzorul la I2C. De obicei bibliotecile de la adafruit pot fi personalizate pe ce pini ii vrei dar e recomandat sa alegi pinii Hardware ca merge mai repede transmiterea de date.  I2C Hardware e pe IO4 si IO5, restul cum a descris @nico_2010 care de fapt sunt pinii hardware pt SPI. Pinii de Reset / CE il poti muta pe ce I/O vrei, la multe LCD-uri reset nici nu trebuie legat.

 

Image result for esp2866 pinout

Editat de Bandi Szasz
Link spre comentariu

Poti schimba RST si CE pe alti pini, nu este nicio problema, ii declari in sketck.

Da, intreb, pentru ca mi-au trebuit 5 minute sa caut si sa gasesc ceea ce ai intrebat.

Si da, am sa intreb intotdeauna cand topicurile deschise de useri imi trezesc suspiciunea ca ori le deschid din comoditate (e mai bine sa dea altii raspunsurile), din lene (nu au chef sa caute), sau au impresia ca timpul lor este mai pretios decat al celor care le raspund (cand o fac).

Cat despre problema cu engleza, incearca Google Chrome, sau chiar functia Google Translate (pe portiuni de text, acolo unde nu intelegi).

Link spre comentariu

bine. ca sa lămurim odata si bine.

 

spune-mi te rog doar atat.

pe acest forum, sa lansăm o întrebare doar dacă google nu stie? pentru ca in definitiv, Google știe tot.. 

 

aștept un răspuns, și sper sa fie unul cu referire la orice user. 

 

nu am intrebat niciodată nimic din comoditate, pentru ca sincer mi-ar fi mai comod sa citesc o informație gata scrisa decât sa aștept sa fiu mustrat.. 

Link spre comentariu

La asta puteai afla raspunsul citind foaia de catalog pag.80 (intreruperea generata pe flanc sau pe palier trebuie sa fie mai mare deat 1 impuls de ceas -1/16MHz- ca sa fie generata intreruperea, desi la utilizarea intreruperii in Arduino s-ar putea sa dureze mai mult cu vreo 3 impulsuri de ceas, cel putin).

 

Aici:

Iti trebuia rabdare sa gasesti ceea ce vroiai tu, daca raspunsul "Nu se poate asta, decat cu modificare bootloader-ului" nu te multumea. Cineva si-a perdut timpul in locul tau sa gaseasca o solutie (si a gasit-o: https://baldwisdom.com/bootdrive/).

 

Aici:

Era suficient sa cauti si primeai raspunsul!

Continui?

In mod normal, cand deschizi un topic cu un subiect ce vizeaza nefunctionarea/functionarea defectuoasa a unui montaj cu Arduino (ca tot suntem la aceasta sectiune) postezi sketch-ul de vina si descrii modul in care (nu) functioneaza sau cum te-ai astepta sa functioneze. Daca, in schimb, pui intrebari ca cea din prezentul topic si nu spui nimic, ex. am cautat aici link, aici link si aici link dar nu am gasit nimic care sa ma lamureasca, atunci te asigur ca asta va fi reactia generata.

Asa ca ori pui problema cu care te confrunti in termeni clari, cu subiect si predicat, ori te mai gandesti pana deschizi un topic.

Nu am nimic personal cu tine! Oricare ar fi fost in locul tau ar fi fost tratat la fel.

 

Editat de nico_2010
Link spre comentariu

te rog sa îmi răspunzi simplu la ce am întrebat. pentru ca daca e sa o luam asa, orice întrebare isi are undeva un raspuns. dar nu vreau decat sa imi raspunzi. repetând întrebarea. eu si cei care întreaba, mai postam vreo intrebare cat timp răspunsul exista undeva scris indiferent ca pe google sau undeva? 

 

oricum, nu o sa mai postez deranjamente pe secțiunea ta, ești admin dacă asa consideri e dreptul tau. daca voi fi anunțat si pe alte sectiuni ca întrebările mele deranjeaza, pot renunța cu totul. nu e problema. doar ca vreau sa inteleg ce problema ai de fapt.. 

 

L.E: in mintea mea, asta rolul unui forum. pui o întrebare, daca cineva vrea/știe iti raapunde. cand are timp, daca are chef, nu conteaza. pentru mine ăsta era rolul principal al unui forum. daca nu acesta e rolul, ce atunci sa facem aici? crede-ma, sunt atâția oameni care exact asta cred despre ce inseamna un forum. in fine. 

 

eu va mulțumesc tuturor celor care ati avut bunăvoința sa imi răspundeți, mi- a plăcut acest forum de când ma stiu. dar nu am știut ca e doat pentru.. cei care știu tot. noroc ca mi-a spus cineva, ca sunt in plus. va cer scuze si.. va doresc cele bune. 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Ultima oara cand am folosit forumul inca nu se transformase in ghiseu de informatii (ex. de la ce peron pleaca trenul x) desi deasupra ghiseului respectiv  este tabela cu plecari si sosiri!

Abia acum imi confirmi ca iti este mai usor sa arunci o intrebare pe forum decat sa stai sa cauti!

Cand vei intelege ca este mai util sa cauti si sa citeti mult despre problema pe cauti a o rezolva decat simplul fapt de a pune o intrebare imi vei da dreptate.

Esti liber sa faci ce vrei si "by the way" nu sunt "admin", ci doar moderator.

Iti sugerez sa citesti cu atentie asta: https://wiki.lug.ro/index.php/Cum_se_pun_întrebări_în_mod_inteligent#C.C3.A2nd_.C3.AEntreba.C5.A3i

Si ca sa intelegi si mai bine ceea ce afirm iti pot spune ca, pentru a lamuri o problema pe care am intampinat-o cu STM32, am citit cateva zile forumuri, foi de catalog si manuale de referinta, pana i-am dat de cap. Si asta fara sa pun intrebari!

 

 

Editat de nico_2010
Link spre comentariu
Link spre comentariu

Ati postat doua link-uri identice in care n-am gasit nimic relevant in afara de denumirile pinilor ca fiind linii specifice SPI.

Si eu stiu la fel ca si colegul @Bandi Szaszca acei pini fiind share-uiti cu flash-ul modulului sunt cel putin dificil de folosit pentru conexiuni cu alte device-uri SPI.

Daca dumneavoastra i-ati folosit sau aveti un exemplu de folosire real v-as fi recunoscator sa-l postati.

Faptul ca exista pe NodeMCU legaturi fizice cu acei pini, cum dealtfel exista si pe modulul propriu zis (daca vb de E sau F) nu inseamna mare lucru d.p.d.v. al posibilitatilor de folosire.

 

Editat de informer
Link spre comentariu

Se pare ca se pot folosi pinii respectivi (mai putin CS; clar) pentru flash + alte module:

 

Citat
5.1. Functional Overview
The Overlap mode of ESP8266 Host SPI allows for two SPI modes (SPI and HSPI) to reuse
the same IO interface (such as SCLK, MOSI and MISO) for the operation of multiple slave
SPI devices. The hardware supports 3 line chip selection. If there are additional 3 slave
devices, GPIO can be adopted as CS signal for the communication of multiple slave device.
Generally speaking, in order to ensure that the CPU can be running at high efficiency, SPI
module is used to read the running program from external Flash to CPU CACHE, while
HSPI module is used to operate slave devices of other users. Under Overlap mode, the
hardware will automatically arbitrate the control of two SPI modules to the current pin signal
for time-sharing application. If the software starts HSPI communication, the arbitration
signal will delay the start of HSPI block communication via the working of SPI. The
arbitration signal is then allowed to start the communication of HSPI IO interface after SPI
finishes reading the program codes for communication. This is illustrated in Figure 1. For
user software, only a switch of the corresponding CS signal before the start of
communicator is needed. Other operations are of no difference to the use of single HSPI
communication.

 

Editat de Liviu M
Link spre comentariu

Aha, OK, multumesc!

Atunci urmatoarea intrebare: a facut cineva asta intr-un mediu care face ESP-ul "compatibil" cu interfata (software) Arduino? 

Sa fiu clar, nu ma intereseaza sa mi se dea mura in gura, nu ma intereseaza nici macar secventa de cod,  ma intereseaza daca cineva a facut asta practic, daca se poate fara sa stea inainte un an in Tibet.

Teoretic sunt convins ca se pot conecta mai multe decice-uri SPI in paralel, selectabile cu CSx... n-as putea spune ca n-am experimentat asta de suficiente ori... :) 

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări