Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV Toshiba model 22L1334G


vergil

Postări Recomandate

TV Toshiba model 22L1334G , poate fi folosit si ca monitor PC .

Sursa 17IPS61-2

MB 17mb95S-1

Panel LGPTLG1 . Nu sant sigur ca asta este seria , dar alta eticheta nu am gasit .

 

Acest tv nu pleaca din sb . Marea nedumerire este ca ledul de sb , clipeste in continuu , rosu/verde , fara intrerupere .

Banuiesc sa fie un cod . Poate stiti dv .

Am desfacut panelul si am verificat led-urile . Sant ok . Sant alimentate de driver in 4 canale 

Tensiunile de 24/12 V sant prezente , pe sursa . Msurate 11,7 V si 23,2 V.

Tensiunea de 5V este asigurata de MB , este de 5,2V  , din 12V .. Tensiunile de pe MB , la sursele respective , sant ok . 3,3V / 1,8 v , 5V . Masuratorile sant facute  cu Tcon deconectat .

O alta nedumerire este ca SM  schema sursa , nu corespunde . Diferentele sant foarte mari . Sursa are si doua coduri . 230312 si 23088472-THT 1 . Poate aveti o schema corecta .

 

As dori o parere , poate îi pot da viata .

 

Va multumesc . 

 

Editat de vergil
corectare
Link spre comentariu

Bucuria nu a tinut mult . 

Daca il opresc din telecomanda , sau il deconectez de la retea , defectul reapare . Nu mai pleaca din sb , si ledul clipeste incontinuu rosu/verde .

Ciudat este , ca daca il deconectez de la retea , si apoi il conectez dupa ce se stinge led-ul complet , isi revine pina la urmatoarea oprire . 

Am dat si actualizare soft din meniu ( nu din sm , acolo nu am intrat ), a durat aproximativ 5 minute pina sa incarcat bara , si apoi a pornit singur . Sa fie nevoie de ceva setari din sm ?

Dupa  oprire la fel 

Am bagat stikul din nou , ca am zis , poate nu a mers ceva bine . La fel . Am repetat operatia de 3 ori .

Sa nu fie softul de reparare potrivit ?

Mai este si alt soft de reparare ? 

 

Orce sugestie este binevenita . Culmea este ca l-am si montat la loc , ca am zis ca este gata .

Multumesc .

Link spre comentariu

Am gasit in SM  factori reset .

Am resetat de trei ori . 

Am dat si instalare ca tv nou. 

Nu vrea si pace . Dupa 30 minute fara racordare la retea nu mai porneste . Nu ia comanda nici din telecomanda , nici din joystyk . clipeste ledul rosu/verde , la nesfarsit , dupa racordare la retea  . 

Daca e nevoie fac niste poze cu SM-ul .

Am profilele ptr acest tv . Ar fio solutie ? Dar sincer nu stiu cum este procedura .

 

Astept  sugestii . Deocamdata il desfac din nou 

Editat de vergil
Link spre comentariu
Acum 3 ore, yokoono a spus:

Cand functioneaza salveaza softul si rescrie pe o memorie noua.

Chiar daca programatorul o da buna ?? Am salvat softul . Am sters memoria , am am dat verificare , si zice ca e buna . Am rescris softul din nou , si tot asa face . Ma gandesc sa nu fie corupt . As incerca cu un alt bin .

 

Memoria de pe placa este 25L1606E . Eu am 25Q16DVSIG . Sant compatibile ? Daca nu , mai asteapta pina  comand .

 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Va salut 

Ieri , dupa 6 zile , mi-au venit piesele comandate . Nu inteleg de ce a durat atat .

Am scris o memorie noua  ,  MX25L1606E , apoi am montat-o pe placa . 

Tote bune si frumoase . TV a pornit normal . A functionat cateva ore , pina l-am oprit . Apoi am repetat oprirea , si din telecomanda , si prin scoatere de la reteaua de 220V .Tv sa comportat normal .

Pe la ora 22 , l-am oprit normal din telecomanda apoi l-am scos din priza .

Acum dimineata nu a mai pornit , practic se repeta fenomenul . Clipeste led-ul intruna , la nesfarsit .

Dupa doua conectari la retea , a pornit din telecomanda .

Am schimbat  (pina sa vina pisele ) si toti conzii electrolitici din sursa .

 

Nu mai stiu ce sa-i mai fac . 

Daca mai aveti vreo sugestie , va rog .

Ma dispera defectul asta . Cred ca-l strang , si il dau de unde a venit .

 

Va multumesc pentru ajutor .

Link spre comentariu

Am dat reset si dupa montarea memoriei noi .

Dupa o noapte fara conectare la 220v , acelasi simtom . La conectare , clipeste led-ul intruna .

 

@iuliantv , trebuie redenumit softul ,  ca nu il ia ? Dupa descarcare , este denumit , fileshare_v3_6_3c_Low_config . Am sters filshare .

Styk de 1Gb , formatat FAT32 , introdus in tv ,  sm meniu/4725 ,  USB opearation .   Gresesc , sau nu am facut ceva ? 

 

Acum 9 ore, Alextv a spus:

Am avut acelasi defect si mi.am pierdut timpul cu el. Am cumparat alta p!aca si am rezolvat.

Sar putea sa aveti dreptate . Dar mai incerc . 

Editat de vergil
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări