Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Randare video


Ovidanie

Postări Recomandate

Intreb pentru un amic:

Deocamdata filmeaza full HD si randarea a 75 minute video dureaza 60 minute, salveaza in format AVC HD.

Configuratia calculatorului: Placa baza ASRock Fatal1ty X370, procesor 1800x Ryzen, Video AMD R9 280x, 8Gb ram, 3 SSD din care unul pe slot PCI. Softul folosit este Adobe Premiere Elements. Vrea  sa filmeze 4K dar are o retinere ca ar dura prea mult randarea. Softul mentionat foloseste placa grafica la randare? 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Ovidanie

    2

  • modoran

    1

Top autori în acest subiect

Poti verifica in task manager incarcarea pe GPU, dar e de preferat nVidia ca placa grafica pentru nucleele cuda ( AMD au doar OpenCL ) si eventual un procesor Intel pentru IPC mai bun.

Link spre comentariu

In ultimii 10 ani nu am mai facut nici prelucrare video si nu-mi dau seama: randarea a 75 minute sa dureze 60 minute, este bine?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări