Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ce ssd sa imi cumpar?


florin mulies

Postări Recomandate

salut!

am avut un kingston v300 de 120gb.

am pierdut laptopul impreuna cu el...

mi-am cumparat un alt laptop iar acum as vrea din nou acelasi model de ssd, insa la magazinele online il gasesc la pret mai scump decat l-am cumparat acum 2ani. adica peste 250lei..

acum 2 ani si nu de black friday l[-am luat cu 190lei de la em..g.

acum vad ca sunt mai scumpe si cica nu ar mai fi fabricate cu aceleasi cipuri nand de la toshiba si din cauza asta au o viteza citire scriere mica.

 

intrebare mea este: ce model de ssd sa imi cumpar? de 128gb insa sa nu sara de 250lei, nou sau second..

Link spre comentariu

am sa il montez pe un i5 prima generatie, m520 si 8gb ram ddr3.

am sa il folosesc la filme, navigat pe internet si ocazional resoftat decodat telefonane ori editare foto

deci teroretic, orice ar fi bun venit, ore cat mai putine de functionare si cat mai mare capacitate :))))

Link spre comentariu

Cel mai ieftin pe care il gasesti, nu-i diferenta sesizabila intre ele, ci doar in unele teste.

Cel mai rau sfat posibil...printre cele mai ieftine sunt "Patriot", e ceva de groaza cu ele, incredibil de nefiabile.Vad insa ca si Emag si PCGarage au scapat de ele, probabil s-or fi saturat de retururi...

Recomand Kingston V400, sau si mai bine V300 daca mai gasiti. cat de spre diferente intre SSD-uri, sunt diferente colosale, de ex. un SSD pe PCI-E sau chiar pe M2 sare de 2000 MB/s pe cand un SSD pe SATA nu prea trece de 400-450MB/s, dar banuiesc ca initiatorul se refera doar la SSD pe SATA 3. Mai conteaza enorm si tipul de memorie, ideal(dar improbabil...) ar fi SLC, dar macar MLC sa alegeti, nu TLC.

Ideal ar fi:

https://www.emag.ro/solid-state-drive-ssd-kingston-2-5-120-gb-sata-iii-shfs37a-120g/pd/DC1P1BBBM/?X-Search-Id=9d67a94b7120bda7c485&X-Product-Id=15956970&X-Search-Page=1&X-Search-Position=5&X-Search-Action=view

Editat de Spitfire
Link spre comentariu

acele hyperx fury sau v300 ma uit ele insa bugetu meu momentan ii cam mic..

o sa stau momentan pe hdd pana la black friday sa vedem cat de mult le scad la bani, cu toate ca acum le-au scumpit ca sa aiba de unde sa scada..

Link spre comentariu

Sa fim realist, pt ce trebuie un SLC / MLC ( care de fapt sunt Industrial grade) pentru navigare pe net / filme ? Doar nu face omul DataCenter din el sa mute cateva zeci de giga pe zi. Un TLC de 250 GB in medie rezista la 100TB scrisi. Daca se scrie zilnic 50GB de date inseamna o durata de viata de 5ani. Pentru o partitie C unde nu se tin date critice dupa care sa planga omul mi se pare decent, pentru date critice s-a inventat cloud -ul unde este garantat siguranta datelor.

Editat de Bandi Szasz
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări