Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator auto Spectron SPA450Z


madnoob2009

Postări Recomandate

Va salut!

Incerc sa repar acest amplificator. Initial am gasit o pereche BD911/BD912 si inca 3 tranzistori in capsula TO-92 de pe langa ei in scurt. Tranzistorii mici sunt MPSA06 (npn) si MPSA56 (PNP). I-am schimbat si am alimentat dintr-o sursa de 12v capabila de 3 amperi (nu am conectat nimic altceva la amplficator). Tensiunea sta o secunda la 12V dupa care scade la 6-7V si curent maxim cat poate sursa (3A). Deci prea mult. N-am reusit sa gasesc alte piese in scurt. Am mai gasit 2 rezistente de putere de 0.2Ohmi 5W care s-au incins puternic la un moment dat, pentru ca s-a carbonizat adezivul care le fixeaza pe placa. Masurate, nici ele nu par diferite de celelalte neafectate (multimetrul meu nu are precizie sub 1 ohm). Am incercat sa scot de tot perechea de BD-uri si sa-l pornesc asa. Consumul scade la cateva sute de mA. Tranzistorii BD i-am testat atat cu multimetrul pe diode, cat si in montaj pe placa de test si sunt buni.

Pun si o poza cu amplificatorul. In partea dreapta mai vine un modul separat (in conectorul cu 12 pini in linie) care nu apare in poza.

http://imgur.com/a/Y4Rmi

 

 

Link spre comentariu

Sanatate permanenta ! Are led ON/Avarie , ce semnalizeaza ? Pune instrumentul pe iesirile de dif. si vezi ce indica la pornire. Separa pe rand alimentarile V+/V- ale celor doua etaje AF de putere , poate doar unul e defect.Daca finalii/prefinalii sunt buni nu e obligatoriu sa si functioneze , masoara si restul componentelor din zona (diode , rez).

Link spre comentariu

Mulțumesc pentru răspuns! M-a făcut să fiu puțin mai atent. Problema era simpla, era pus un final NPN in locul unui PNP. Asa i-am găsit pe cei arsi și nu m-a mai dus capul sa verific că sunt corect montați. M-am uitat la celelalte canale și acolo erau puși cum trebuie, doar că sunt diferiți de BD-uri (2N6488 si 2N6491). Deh... Mulțumesc inca o data și o seara plăcută!

Link spre comentariu

M-am uitat la celelalte canale și acolo erau puși cum trebuie, doar că sunt diferiți de BD-uri (2N6488 si 2N6491)

Asta n-ai spus in #1...important e ca ai rezolvat ! Recomand sa pui tz. originali. Oricand ai nevoie de sfaturi suntem aici !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări