Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MOC3040


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Eu am folosit IS621 intr-o aplicatie, e tot cu circuit de zero-crossing 

 

Later edit: stiam sigur ca se gaseste la TME, dar se pare ca nu mai au pe stoc...

 

 

Vezi IS622 sau pui filtru dupa "sistem de conectare la zero" si gasesti urmatoarele:

http://www.tme.eu/ro/katalog/#id_category=112301&s_field=artykul&s_order=ASC&visible_params=2%2C223%2C35%2C10%2C430%2C429%2C364%2C465%2C224%2C383%2C271%2C261%2C272&used_params=429%3A1604%3B

Link spre comentariu

teoretic MOC3041 e mai bun..in singura lor diferenta:

 

Input Current to Trigger:

MOC3040 30mA

MOC3041 15mA

 

O sa comand MOC3041X

Nu ca ar trebuii neaparat cu cross-zero in aplicatia asta, dar poate o sa imi trebuiasca pe viitor ptr triace.

Cred ca R1 trebuie modificat la 180R, daca elimin si LED1 ala...

 

Ideea e ca vreau sa reduc turatia la hota, actual am un "variator" pentru bec-uri, dar cand reduci, zgomotul tot ramane, cel al retelei.

In intentia de-a suprima acest zgomot vreau montajul... Oare ma va ajuta la ceva ?...

 

 

Nu e in bucatarie montata, in atelier...

Video - nu imaginea vreau, sunetul...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Nu e bun triacul cu zcd având în vedere că schema dispune de posibilitatea de citire a trecerii prin 0. Dacă înțeleg eu bine triacul cu zcd, el comandă triacul numai la momentul de 0 pentru soft swiching pe când tu dacă citești momentul de 0 din rețea, odată că ai ști momentul și nu mai ai nevoie de un alt ZCD și pe de altă parte ai libertatea de a comanda în orice alt moment.

În consecință îți trebuie optotriace fără zcd cum este MOC3021 (15mA pentru comandă) sau mai degrabă MOC3023 (5mA).

p.s. am lucrat cu ambele tipuri de moace, inclusiv am făcut schema ta cu care mi-am făcut treaba cu succes, cu diferența că eu am pus pe partea de zcd doar o rezistență de 100k+1 buc 1N4007 iar opto este PC817 recuperat din surse. Merge fără probleme și am folosit în mai multe aplicații combinația.

 

l.e. acum am citit de hotă, nu știam exact aplicația. Credeam că faci un fel de shield arduino. N-am prea înțeles ce zgomot vrei să reduci, zgomotul făcut de motor sau zgomot de rețea!?

Editat de XAN77
Link spre comentariu

Din cîte știu eu unui motor AC nu i se poate micșora turația prin controlul alternanțelor cu triac, respectiv variatoare fie ele comandate analog sau digital. Motorul AC are nevoie de sinusoida AC fără de care nu mai funcționează corect. De aici și limitarea aplicațiilor cu sinus modificat și necesitatea de sinus pur, ca sarcinile cu motor să funcționeze corect (frigidere, mașini de spălat, pompe recirculare centrale termice etc).

Din cîte știu distracția implică convertizor de frecvență, da aici sunt depășit.

Link spre comentariu

pai a doua schema postata de mine, nu modifica frecventa ? ...

pot sa-i schimb frecventa, tensiunea ramane aceasi...cel putin asa cred.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

am incercat schema de sus...am scazut frecventa. mai tare baraie. i-am lasat 50Hz dar i-am luat din dutty. la fel face.

daca cresc frecventa, la peste 55Hz se opreste motorul. nu se mai invarte. proiectat prea bine :)

am incercat sa-l duc gradual de la 50, spre alta frecventa. ma urmeaza , dar pana la 55-60Hz dupa care doar se aude frecventa in el.

 

ma gandesc ca daca-i fac cu zero crossing, nu vad ce rezolv...nici atat.

am desfacut si motorul. sunt doua bobine, probabil polarizate invers fiecare.

practic se aude ca aparatu de sudura.

 

ce pot sa-i fac...?

deja ma gandesc la chestii mecanice de absorbie la vibratie...

sau la 2 motoare bruchless, care posibil sa aiba un tiuit si alea...

 

cu un balast n-am incercat...nici nu am..

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări