Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv color daewoo 20t2t sasiu cp-375


Vizitator George Macovei

Postări Recomandate

Vizitator George Macovei

salut am o dilema am schema insa nu vad unde sa mai caut. am cam cautat peste tot si tot nu scap de defectul asta la modelul asta de tv, se aprinde ok apare reastru insa partea de jos este stransa cam 6 cm si din laterale cam 3cm si pe reastru sunt dungulite subtiri de 1cm cu distanta intre ele de 1,5cm. cred ca este vorba de cursa inversa sau ceva asemenator insa nu stiu ce sa ii mai fac sa revina la normal. multumesc celor care stiu despre defectul asta si care incearca sa imi spuna ce trebuie sa ii fac. seara buna forumului. asi atasa ceva poze insa am mai incercat sa pun si spune ca sunt de dimensiune mare si nu merge.

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • bogdan_bogdan889

    4

  • dan cod

    3

  • adydep

    3

  • Florinel TV

    1

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator George Macovei

Cred ca U1 este mic.

cu respect domnule dan. spunetimi ce pot sa fac. si va salut imi cer scuze ca nu prea am mai intrat pe aici sa va salut. 

Link spre comentariu

În cazul acesta U1 mic verifici sursa sa tina pe bec de 75w în ambele regimuri . C-eurile din bara de 160v dacă ai esr-metru le ei la rand . Va merge ca uns.

Link spre comentariu
Vizitator George Macovei

mentionez nu am pornit cu antena pe el inafara d imaginile atasate nu am altele. multumesc celor care imi dau idicatii ceea ce vreau este doar sa il aduc pe linia de plutire. este pentru fetita mea care mereu ma intreaba daca mai poate sa vada desene snimate. este in starea asta de aproape o saptamana si vreau sa il pun din nou in functiune pentru fetita. nu am cu ce sa imi cumpar un alt tv desi lucrez cate 10 ore la serviciu nu reusesc nicicum sa iau altul nousau cel putin la mana a 2 a. seara buna celor care incearca sa imi spuna exact ce trebuie sa fac. ma descurc sa ii cumpar condensatorii insa nu stiu exact care sunt. am schema si nu ii vad acolo desi am putine probleme cu vederea insa am pe cineva care sa ii vada si sa ii schimbe. nopate buna si multumesc mult pentru ajutor.

Link spre comentariu

În cazul asta lasă schema te inteleg da jos finalul de linii pui bec de 75w intre emitor și colector. Pas 2 vezi ce face dacă nu arde siguranță schimbi C-eurile din sursa ceva de genul 22uf la 63v dacă se aprinde becul mergi în zona traf ai 22uf la 250v prin pinul 4 și în bara de 180 . Pui finalul de linii la loc și succes .

Link spre comentariu

Raspunsul se gaseste în #3,iar în #6 am zis ce se poate întâmpla când ajunge U1 la valuarea nominală,deoarece producerea de descărcări la trafo.linii la acest șasiu e un defect frecvent(urmat de arderea BU),ca și alterarea dumpului când pe bara osd de reglaj volum,apar adrese din memorie :96Preventiv,chiar dacă nu descarcă,e bine de izolat trafo.linii cu silicon sanitar transparent,alb,acetic,marca Ceresit(ăsta dă rezultatele cele mai bune).

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări