Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tv LG 32lv3400 defect


Vizitator ParanoidJack

Postări Recomandate

Vizitator ParanoidJack

Salutare, dimineata cand am deschis tv-ul din titlu, s-a inchis singur dupa 3 secunde. Ledul rosu, care de obicei sta stins si se aprinde doar cand deschid tv-ul, acum palpaie crescand in intensitate pana la maxim, dupa care se stinge si iar se aprinde crescand in intensitate etc. Am desfacut capacul, pe placa nu vad condensatoare umflate, in schimb se aude un tic tac la fiecare cateva secunde din vecinateatea drepta a placii de baza (deci nu din ea ci de sub placa metalica din centrul tv-ului). Se mai poate face ceva cu acest tv oare? Atasez poza. Multumesc anticipat!

 

Posted Image
Posted Image
Editat de ParanoidJack
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • crmn1

    1

  • ovy83

    1

  • Savu Vio

    1

Top autori în acest subiect

acest tv a stat in ghena de gunoi? nu pot sa vad un tv mai murdar ca acesta.am postat deoarece ma uit la foto si nu cred ca poate sa fie un tv mai jegos ca acesta MA INTREB DACA CINEVA POATE REPARA ASA CEVA.

Link spre comentariu
Vizitator ParanoidJack

Sunt urme normale de praf dupa 4-5 ani de functionare. Dormea fiicamea si n-am putut sa pornesc aspiratorul sa-l aspir inainte de a-l fotografia. Si nu, nu stau intr-o ghena. Multumesc pentru reply oricum.

Link spre comentariu

decuplati din mufa albastra de pe placa de alimentare conectorul si vedeti daca porneste.nu o sa se ilumineze ecranul dar macar sunet.daca acel ticait se aude de pe placa din mijloc sus,este posibil ca acolo sa fie un scurt provocat de un traseu cu led-uri.

trebuie si ceva masuratori facute.

si....am desfacut tv-uri care nu au fost desfacute de ani de zile si nu-mi dadeam seama unde este placa...nu trebuie sa judecam asa. ele sunt electrostatice si atrage tot firul de praf,indiferent de cat de curat ar fi in camera.

condensatorii nu musai sa fie umflati.

pentru o prima incercare luati un feon si dati cu el pe placa de alimentare ,de fapt pe toate placile,nu exagerati. daca tv-ul porneste ....este un condensator bulit,daca nu este un scurt provocat de altceva.

Editat de ovy83
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări