Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

defect Philips CRT 21 PT532A 05 sasiu GR 2.2


marianlsea

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

TV-ul nu porneste in schimb LED-ul clipeste lent in rosu si sincronizat cu el se aude slab un sunet de frecventa inalta care creste si se atenueaza in ritmul LED-ului.

L-am desfacut,am curatat PCB-ul si am gasit condensatorul 2502 de 22uF 50 V umflat,rezistenta 3503 DE 4R7 +/- 10 %  cu peretele exterior ciobit-la masuratoare are 3R7 ,condensatorul din poliester  2509  de 1 uF /63 V  crapat  desi capacitatea era inca buna-nu am ESR-metru sa ii verific rezistenta si cablajul ars pe o portiune de cca 4cm -vezi foto  in atasament.

Am schimbat toti condensatorii din sursa si piesele defecte punctate mai sus,am refacut circuitul ars,am verificat tranzistorii  7500,7502,7503 si diodele din zona-sunt OK. La pornire manifesta acelasi defect.

Rog dati-mi o sugestie pentru cautarea defectului.Multumesc

 

 

post-238759-0-51083700-1443948863_thumb.jpg

Link spre comentariu
Toni Marginean

Posibil traf linii defect. Celelalte piese au aspectele mentionate datorita imbatranirii si functionarii indelungate in conditii de temperatura ridicata ( crapa vopseaua de pe rezistente dar spirala ramane intacta, la fel si la condensatoarele nepolarizate acelasi fenomen si desigur cele electrolitice clacheaza).

Link spre comentariu

Posibil traf linii defect. Celelalte piese au aspectele mentionate datorita imbatranirii si functionarii indelungate in conditii de temperatura ridicata ( crapa vopseaua de pe rezistente dar spirala ramane intacta, la fel si la condensatoarele nepolarizate acelasi fenomen si desigur cele electrolitice clacheaza).

Corect..., sunt de aceeasi parere. pe vremuri am facut foarte multe GR2.x si la toate le faceam din start "cura" de electrolitici, dupa care mergeau ani de zile fara probleme...merita sa-l reparati chiar daca este cam "vintage"...Succes!

Link spre comentariu

Buna ziua,

 

Am reusit aseara sa fac masuratorile pe sursa:

Am scos finalul de linii BU508AF( pe schema7945) si am cuplat ca sarcina intre E si C un bec de 60 W.

Pe condensatorul .2605 din primar am 317v (pe schema 286V)

Pe optocuplor CNR50 vin tensiunile din primar  conform schemei.

Tensiunile recuperate sunt :

-pe bara +B  am 90v in loc de 148 v

-in loc de -12v am -9v

-in loc de +12v am +10 v

-in loc de 32v am 36 v

Toate valorile oscileaza pana la maximul masurat mai sus in functie de sunetul slab oscilat de inalta frecventa de care v-am amintit ca se aude (banuiesc din chopper)..

 

Ar mai fi o banuiala -poate absurda dar daca are cineva o imagine cu circuitul imprimat din portiunea de schema postata initial-unde subliniam circuitul ars pentru ca am inspectat  mai atent zona respectiva aseara si am banuiala ca in punctul unde marchez cu sageata(sectiune arsa 2) pe desenul atasat azi exista  o punte de legatura cu sectiunea de circuit arsa.Conform schemei intre + condensatorului 2502 de 22uF si sectorul respectiv nu exista legatura fizica directa si sa fac legatura nu am curaj ma tem ca provoc un scurt in zona.Atasez foto (circuit ars 4)cat de clar am putut sa o obtin(prin lupa)-la curatare suplimentara se vede o "punte de Cu " cu urme de ruptura spre cablajul ars.

Rog o sugestie

post-238759-0-48929300-1444298782_thumb.jpg

post-238759-0-75802100-1444298796_thumb.jpg

Editat de marianlsea
Link spre comentariu

Intervin si eu cu cateva idei.  O tensiune +B de numai 90 V indica un consum marit  in BO sau sursa defecta.

Defectiuni in BO intalnite: traf defect, tranzistor BO defect, bobina deflexie cu probleme(spire in scurt), sau acel cond albastru paralel pe C-E in scurt sau cu rezistenta.

In sursa, verificati/schimbati si cond de pe placa separata, parca 10 uF/50v, sau 47?  E adevarat, e mai greu accesul la el, poate va trebui sa demontati placa sursei.

Si nu in ultimul rand, verificati izolatia intre BU508 si radiator!  E o zona expusa prafufui, si nici acea foita de mica nu traieste cat noi...

 

Off-topic: dupa parerea mea, tv Philips din seria GR2.x au fost proiectate sa tina, sa raziste timpului.

Link spre comentariu

Multumesc pentru sugestii traianpop

Tranzistorul BO este bun-l-am verificat scos din montaj si am profitat ca sa ii pun si pasta termoconductoare(nu avea pusa din fabrica deloc).In spatele lui nu are folie pentru ca are capsula complet izolata.

Condensatorul la care va referiti este pe placa cu NTC-ul sau TK ? Aveti un numar din schema pentru el ?

Bobinele orizontala/verticala le-am verificat si sunt in regula.

Condensatorul in parale cu CE  al  tranzistorului BO este pe schema mea 2545 -la el va referiti ?Este de 1.2 nF/2kv.

In ce priveste trafo este mai greu sa il verific.

Cred ca am sa incerc sa fac conexiunea pe care o banuiesc intrerupta daca nimeni nu are o foto cu partea cablata a PCB-ului.Tensiunea nu e tocmai mica pentru daune-32v !! Sper sa nu am artificii !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări