Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

d'ale LED-urilor


Postări Recomandate

Am calculat rezistenta pentru 18 LED-uri de 2V si 20mA alimentate de la 12V (in paralel, desigur) si programul mi-a zis ca rezulatul matematic este de 27.7ohmi si 3.6W, iar recomendarea este de 33ohmi si 6W.Eu am doar 2 intrebari la faza asta:1) Cu doua rezistente de 2W si 15ohmi puse in paralel obtin 30ohmi si 4W. E bine?2) Si, daca e bine, acele rezistente vor disipa ceva caldura (daca da, cata)?PS: se pot pune in paralel rezistente de diferite valori? daca da...sa presupun ca, si in acest caz, wattii se aduna la fel ca si ohmii, nu?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Sorry, m-au derutat calculatoarele de LED-uri, unde lucram in paralel.Am 22, si fac diferenta intre serie si paralel. Ma interesa daca degaja ceva caldura rezistentele astea, ca stiam ca vin una dupa alta, adica in serie si nu in paralel.Deci, lasand ironia la o parte, ce poti sa-mi spui despre o eventuala degajare de caldura?

Link spre comentariu

de ce nu pui cate 6 in serie si cu o rezistenta mica pe fiecare ramura si ai limitat curentul.eu am pus 5 de 2,5V fara rezistenta si am mers super la 12V, dar am uitat cand le-am pus pe masina ca acolo sunt 14V si unu s-a dus.oricum cred ca este mai bine decat sa pui o rezistenta mare care sa se si incalzeasca destul de tare.

Link spre comentariu

doar unu s-a dus? Sau ai apucat sa le scoti la timp inainte sa se sinucida in grup? Oricum...bna ideea ta...pot sa fac ramuri...merci.Oricum, si ale mele ajung intr-o masina, pe stopul de frana, dar eu le pun un limitator de tesiune, deci o sa fiu in siguranta. Mai pun si o tablita pe "urechea" limitatorului si scap si de caldura (caut Cu, dar Al va fi OK)

Link spre comentariu

Daca ai sa pui in paralel doua rezistente de ex. de 30 ohmi ai sa ai dupa 15 ohmi si watajul dublu.La rezistente este invers ca la condessatoare, scade capacitatea nu creste. Ex la punerea in paralel1k/15w+1k/15w=500ohmi/10w la rezistente1uf/10v+1uf/10v=2mf/10v la condesatoareSper sa nu ma insel

Link spre comentariu

pentru 6 leduri in serie pui o rezistenta de 125-150 ohm si nu au de ce sa se arda. poti sa pui si de 200. si wataj mic ca nu cade pe ea decat 2-3 volti la 0,20 mA adica sub 0,1W.avantajul legarii in serie este ca daca curentul totusi este prea mare la un moment dat . un spike de la alternator, in fine, se arde doar un led iar celelalte se sting. daca toata sunt puse in paralel exista posibilitatea sa se arda mult mai multe. Plus ca disipi 360mA in loc sa ii consumi.

Link spre comentariu

la o ramura in serie sunt limitat de fractia dintre tensiunea sursei si tensiunea necesara LED-urilor de pe ramura, de aceea preferam led-urile in paralel.

 

Daca urmaresc cu atentie wattaju' si ohmii pot sa pun rezistente in serie si in paralel pe aceeasi ramura ca sa obtin o valoare dorita?

 

Cat de tare se incinge:

-un rezistor de 1-3watti?

-un 7812 alimentat in continuu si nu cum este aliemntat in circuitul de vrana?

Link spre comentariu

pai se incinge de nu poti sa ti mana pe el daca e pus in paralel cu 18 leduri. un 7812 iar se incinge in functie de cat cade pe el. daca pui 6 leduri in serie pe el cad tot 2 volti la 20mA deci se dezmorteste un pic daca e rece afara. daca pe el cad 12V (de la 14 la 2) la 360mA o sa se inchinga un pic. un to220 duce cu un radiator mic 1,5 A dar frige de nu poti sa atingi radiatorul.de ce esti limitat de fractia aia ca nu mi-am dat seama. poti sa detaliezi un pic ca poate imi scapa ceva si iti dau sfaturi aiurea.

Link spre comentariu

Nu inteleg ce'i asa greu sa legi in LED la 12V...Sa zicem ca LEDu ii rosu atunci el are 2,2V Facem scaderea 12-2,2V=9,8V...Apoi aflam curentul LEDului din catalog care este de 20...50mA...Sa alegem 30mA si impartim 9,8V la 30mA si da 326ohmi...rotunjim la o valoare standard de 330ohmi....Daca vreei sa pui 5 LEDuri in serie atunci vei avea 2,2V*5=11V...Deci 12V-11V=1V...Impartim la 30mA si da 33,3 ohmi...Rotunjim la 39ohmi pt valoare standard...Daca vrei sa pui in paralel 5 LEDuri atunci vei avea 2,2V indiferent de numarul LEDurilor dar se modifica curentul adica 5*30mA=150mA ....9,8 impartit la 150mA=65ohmi...Rotunjim la o valoare standard de 68 ohmi...REZISTENTELE VOR FII DE 0,25W-0,5W...Daca sunt calculate corect nu se vor incalzi...

Link spre comentariu

pai stati asa! Unu zice ca se incalzesc, atu zice daca sunt calculate corect nu se incalzesc...

 

Pai de calculat sunt calculate cu un calculator de pe web care da rezultatul matematic (fizic) corect si care da si recomandarile standardului de rezistenta imediat superior.

 

adrian_pintea, tu zici ca daca sunt calculate corect nu se incalzesc? Esti sigur???

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări